recenzia – Benediktín Anselm Grün

0
616
anselm grun

Anselm Grün, Martin Ližičiar – Benediktín Anselm Grün, Najdôležitejšie je ostať pokorný

Keď som sa začítala do tohto titulu, tak to bolo presne to, čo som potrebovala. Žiadna beletria, nič odborné, len príjemný rozhovor, ktorý takpovediac pohladil po duši. Priznám sa, že meno mi bolo neznáme, až dokedy som si nerozklikla tých 200 titulov, ktoré Grün napísal, a našla som tam jeden, ktorý som niekedy dávno čítala. Nemám potuchy o čom už bol, no zjavne sa mi v tej dobe páčil, keďže ho ešte stále mám. A možno si ho niekedy ešte opätovne prečítam.

Tento titul z vydavateľstva BeneMedia, patrí k súboru inšpirujúcich rozhovor, medzi ktorými sa doteraz ocitli aj také mená ako Max Kašparů, Elias Vella či Viliam Dobiáš. Konkrétny rozhovor s Anselmom Grünom je rozdelený do niekoľkých kapitol/sekcií. 1. Boh vo mne vidí mnícha, ktorý po ňom túži, 2. Mnohí sa boja ísť do ticha, lebo by sa dozvedeli pravdu o sebe, 3. Odovzdať môžeme len to, čo sami máme, 4. Keď sa modlím, mám nádej, 5. Radujeme sa menej, lebo máme vysoké očakávania, 6. Nemám žiadnu potrebu vlastniť peniaze, 7. Viac by sme mali počúvať svoje telo a pocity, 8. Viera nám dávala domov, 9. Písaním sa človek nestane rýchlo slávny, 10. V Božích rukách sa cítim bezpečne.
Môžem povedať, že to bola taká zmes duchovného, sociálneho a spoločenského vnímania a nazerania na seba a spoločnosť.

„Pravda o sebe

Mnohí z nás môžu mať strach stráviť čas v tichu, pretože práve v tichu sa stretnú s pravdou o sebe. Vedieť pravdu o sebe je náročný a dlhý proces, preto je nejeden človek randšej „na úteku“ pred sebou samým.“

anselm grun

Pre mňa bol tento rozhovor veľmi osobný a otvorený k rôznym duchovným a spoločenským témam. Rozprávanie mnícha na mňa pôsobilo upokojujúco a práve preto som si pri knihe nielen oddýchla, ale mohla i rozjímať. Celá kniha sa čítala dosť rýchlo. Jednak to bolo pre nízky počet strán, ale aj pre grafické spracovanie, ktoré nepchalo na seba viac textu, ale snažilo sa aj vizuálnejšie cez fotografie a iné fondy zaujať čitateľa. Po estetickej stránke to bolo veľmi pekne prevedené. Niekomu by tam možno chýbalo ešte viac z toho rozprávania, no ja som skôr zástancom toho, že niekedy je zbytočné nasilu tlačiť viac, keďže už je všetko povedané. V tomto prípade určite bolo pre takýto formát publikácie. Pre tých, ktorí by viac chceli spoznať Anselma Grüna slúžia jeho vlastné publikácie, ktoré jasne zobrazujú jeho názory, úvahy či rozjímania.

„Neslobodné bytosti 21. storočia

Ľudia 21. storočia sú ustavične vystavení tlaku, pričom sa mu vystavujú sami: Musia sa neprestajne prezentovať na sociálnych sieťach ako krajší a lepší, než v skutočnosti sú. Toto z nich robí veľmi neslobodné bytosti. Mnohí potom trpia strachom, že nedosiahnu latku dokonalosti, ktorú od nich svet očakáva a ktorú si podľa kritérií sveta sami nastavili.“

anselm grun

Mne sa titul páčil, splnil svoju úlohu, veľmi dobre mi padol i v tom, že dlhší čas som tento formát nečítala a preto mu nemám ani čo vytknúť.

Moje hodnotenie

5/5

Autor: Anselm Grün, Martin Ližičiar

Názov: Benediktín Anselm Grün, Najdôležitejšie je ostať pokorný

Foto a text: dusazeny.sk

Úryvky sú citované z knihy Benediktín Anselm Grün.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu