Davis Bunn, Janette Oke – Abigail (Skrytá nádej)
Ako som sa dostala k tomuto rereadingu? Celkom zaujímavo, lebo v podstate to nebol plánovaný rereading, ale moje nepamätanie si. Rovnako si z tejto edície nepamätám ani ďalšie dva tituly 😀 😀 , takže asi budú aj ďalšie rereadingy. Samozrejme, že počas čítania mi nejaké spomienky naskočili, no koniec som si už vybaviť nevedela. Škoda, že neviem, či som na túto knihu písala niekedy recenziu (starý web je už nefunkčný), lebo by som si to rada porovnala s terajšími mojimi pocitmi a myšlienkami. Každopádne, teraz svoj názor zhrniem do tohto článku.
Titul Abigail je biblický román, ktorý čitateľa zavedie do čias Štefanovho ukameňovania. Dej sa odohráva v Jeruzaleme a rozprávanie príbehu preskakuje medzi viacerými protagonistami. Ide o druhý diel (1. Leona, 2. Abigail, 3. Judita), ale dá sa ho čítať aj zvlášť. I keď je tam nadväznosť, niektoré postavy tam majú zastúpenie aj z prvého dielu, nepovažujem to však až za taký problém, ak by aj niekto nečítal Leonu. Dôležité je samotné posolstvo, ktoré nesie kniha Abigail. Postavy, ktoré vás budú sprevádzať dejom sú
Abigail – kresťanka, jej brat, ktorý sa chce stať legionárom, Linux, vojak, ktorý má záujem o Abigail, Ezra– obchodník, ďalší záujemca o ruku Abigail, ktorý nenávidí vznikajúce a rozrastajúce sa spoločenstvo, Štefan – jedna z popredných postáv spoločenstva a napokon prichádza na scénu aj Šavol, prenasledovateľ kresťanov.
Učitelia vravievali, že popoludňajšie modlitby prinášajú najsilnejšie spojenie s Bohom, pretože sa k nim človek najťažšie donúti. Ľuďom je ľahšie hľadať Najvyššieho na začiatku a na sklonku dňa, ale nájsť si čas na modlitbu a rušiť robotu uprostred dňa, to bolo niečo výnimočné. (str. 108)
Na to, že primárne by zrejme malo ísť o ženskú hrdinku Abigail, tak som mala pocit, že väčší priestor bol poskytnutý mužským protagonistom. Preto v knihe boli rozoberané aj viac mužské témy ako politika, vojenská situácia a vzbury. Čitateľovi bol priblížený život rímskeho legionára a vzťahy, ktoré panovali s Rímom. Rovnako vnímal aj roztržky, ktoré existovali, no vzhľadom na to, aby Rím nezasiahol, boli skôr vnútorného a stráženého charakteru. Tie vznikali medzi farizejmi, zelótmi a novou budujúcou sa skupinou prvotných kresťanov. Keďže farizejom a zelótom sa nepáčilo postavenie, ktoré získavalo toto nové spoločenstvo (a aj to, že množstvo z ich radov sa k nim pridali), prerástlo to k prenasledovaniu a k mučeniu. Práve príbeh prvého mučeníka, Štefana, sa odkrýva na stránkach tejto knihy. Abigail žije v spoločenstve, kde je aj Štefan a určité kroky povedú k tomu, že sa zblížia.
Moja predstava tohto románu bola o niečo inakšia ako to, čo som napokon po prečítaní získala. Veľmi som tam očakávala určitú ženskosť. Áno, boli tam úvahy, ale tie šli veľmi intenzívne tým náboženským smerom a potom som mala pocit, že proste tá Abigail nedokáže ani rozmýšľať o láske inej ako k Bohu… Romantická scénka tam bolo možno jedna, v závere knihy. A aj celkovo vzťahy medzi jednotlivými protagonistami neboli klasicky emotívne nijak vykreslené. Tým pádom, že ženská protagonistka bola v úzadí a aj vo svojom priestore väčšinou rozoberala spoločenstvo a problémy, ktoré im hrozili, tak to nemalo veľmi ženský ráz. To bolo pre mňa veľkým sklamaním. Zároveň kniha nemá dobrú dynamiku, alebo by sa dalo povedať, že nemá vôbec dynamiku. Je tam neuveriteľné množstvo nudných opisov a pasáží, ktoré by sa dali pokojne vynechať. (nepovažujem za potrebné stále čítať, že pripravovali jedlo, čo jedli atď) Retardujúce boli aj niektoré úvahové pasáže, nie však všetky. Čo mne prekážali, tak to boli tie, ktoré sa už opakovali, možno viackrát rozoberali. Na druhú stranu je kniha plná zaujímavých, podnetných a aj potrebných myšlienok, ktoré formujú čitateľa. Niektoré boli naozaj nielen krásne, ale nastavili zrkadlo spoločnosti i jednotlivcovi. Myslím si, že sú to spolu s evanjelizačným posolstvom najsilnejšie momenty knihy a keby niet ich, tak neviem, čo by som tu hodnotila kladne.
Linux si oboma rukami pretrel tvár. Ostal uväznený v osude a osud sa mu vysmieval z jeho vlastnému smiechu, trpko ho zosmiešňoval. Ešte nikdy neboli jeho predstavy také jasné a pohnútky, ktoré stáli za nimi, také živé. Pretože práve na preplnenom nádvorí, kde bolo vnútorné ticho také pôsobivé, že nepočul ani ruch navôkol, práve tu spoznal trpkú pravdu. (str. 141)
Hlavným posolstvom, predpokladám, že je evanjelizácia a priblíženie prvotných nasledovateľov Krista. Kniha obsahuje veľa modlitieb, ktoré sa spoločne modlievali, rozjímania a hľadania cesty v živote. Neveriacemu čitateľovi, ktorý nijakým spôsobom neinklinuje k nábožnému životu, to môže liezť na nervy. A tým, že dej je stojatý, tak ho to ani nemusí zaujať. Preto by som tento titul odporučila skôr už veriacim čitateľom.
„Bolo to naozaj hrôzostrašné,“ Jakub hovoril potichu, takmer nepočuteľne. „ Bojovalo tam šesť vojakov, ktorí si hovoria gladiátori. Dvaja z nich v tom piesku takmer dokonali. A ľudia len kričali a smiali sa, bažili po krvi. Dívali sa na tú hrôzu, akoby to bola dáka hra. Zabávali sa na tom. Na smrti. Na bolesti a utrpení. Počul som, ako tí bojovníci plačú od bolesti a volajú na svojich bohov. A báli sa aj ďalej žiť.“ (str.295)
Bohužiaľ má táto knižka nepresvedčila a nesplnila moje očakávania. Nudila som sa pri nej, postava, o ktorej som si myslela, že bude tvoriť gro príbehu, sa mi ako čitateľovi až tak neotvorila. Nevytvorila som si vzťah ani k postavám, ani k príbehu. V tejto problematike existujú v súčasnej dobe na trhu s knihami aj lepšie publikácie. Jediné, čo ma uchvátilo boli niektoré myšlienky a teda aj hlavná myšlienka a posolstvo publikácie. Keby chcem niečo viac náboženské, tak by som asi siahla skôr už po teológii a od tohto titulu som čakala dej, príbeh. Ten ma však nenadchol. Chcem si však prečítať opäť aj jednotku a trojku (tú neviem či som čítala). Dúfam, že budú lepšie a že autori pri nich zvolili iný štýl. Ak ste však za menej akcie a viac opisov a hľadáte aj niečo s náboženským a historickým motívom, v tom prípade by ste mohli dať šancu tejto knihe a celej trilógii.
Moje hodnotenie
3/5
Autor: Davis Bunn, Janette Oke
Názov: Abigail (Skrytá tvár)
Foto a text: dusazeny.sk
Úryvky sú citované z knihy Abigail, strany: 108, 141 a 295.