Potulky po Slovensku – Hrad Červený Kameň

0
1593
červený kameň

V tomto článku by som vám veľmi rada odporučila jedno krásne miesto na výlet na Slovensku. Možno nepatríte k tým cestovateľom, ktorí by hľadali krásy doma, no toto miestečko je ako stvorené na sobotný deň, kedy si chcete dobre oddýchnuť. No a je ním hrad Červený Kameň. Tento hrad je v správe Slovenského národného múzea a ponúka niekoľko okruhov, ktoré môžete vidieť. Okrem toho sa okolo hradu nachádzajú krásne parčíky, máte sa kde najesť, kde si oddýchnuť a problém nemáte ani s parkovaním. Teraz vám však priblížim to, čo som ja na tomto hrade videla.

Pred areálom hradu vás čaká veľké parkovisko, z ktorého sa môžete vydať buď na hrad, alebo na jednu z lesných cestičiek na turistiku. My sme si teda naplánovali len hrad plus ešte zastávku v Trnave. Od Trnavy to bolo vzdialené 30 minút a od nás z domu (Nové Zámky) 1h 30.

Samotný areál okolo hradu je priestranný, je tam veľa zelene. Časť tohto priestranstva bola využitá v tom čase na bazár starožitností. No a nádvorie vidíte aj na fotke, je tiež pekné. Mali sme tam možnosť si kúpiť aj jedlo a pitie. V pravidelných intervaloch tam chodili smetiari, ktorí spratávali odpadky z malých smetiakov a nebol ani problém s tým, že kde sedieť, lebo lavičiek tam bolo dosť.

Kúpili sme si vstupné na veľký okruh, ktorý vyšiel dospelého návštevníka 7 euro a mňa ako ZŤP 4.20 euro. Nie som dieťa, len večne majú takto nastavené kasy hrady a aj jaskyne. Takže potom si zo mňa uťahujú. Prehliadka trvala minimálne hodinu. Mali sme takú mladučkú sprievodkyňu, niekedy pôsobila tým vystupovaním, že robí prehliadky zväčša deťom, ale i tak bola zlatá a myslím si, že nám toho povedala a ukázala dosť.

červený kameň

Veľký okruh v našom prípade zahŕňal interiér hradu, t.j. dobovo zariadené miestnosti, kedy sme sa dozvedeli i o vlastníkoch hradu a čo sa robilo v jednotlivých miestnostiach. Okrem toho sme mali možnosť si pozrieť aj zbrane vo vitrínach a čo-to sa dozvedieť aj o ich využívaní. Jedným z unikátov tohto hradu je jeho pivnica, ktorá sa radí medzi najväčšie pivnice v strednej Európe. Pravidelne sa tu konajú ochutnávky vín, natáčali sa tu klipy a práve na tomto mieste sa dozviete aj prečo hrad nesie názov, ktorý má. V jednom rohu pivnice sa nachádza vápenec z obsahom železa, ktorý je sfarbený do červena a preto sa hrad volá Červený Kameň. No ako zaujímavosť môže byť i to, že pivnice nie sú úplne v podzemí aj keď sú pod hradom. Prečo to tak je vám nepoviem, budem rada, ak to pôjdete zistiť sami.

červený kameň

Okrem priestorov, ktoré zahŕňajú spoplatnené časti, hrad ponúka aj nespoplatnené, kam sa viete dostať bez problémov. Sú to podzemné priestory, výstava fotografií a ešte výhliadkáreň, kde sa vám naskytne krásny výhľad.

červený kameň

červený kameň
vstupná brána

No a mne, čo sa nefotím často s knihami, ale len ich samostatne, sa mi tu podarila táto super fotka s Búrlivými výšinami. Keby sa ten hrad nachádza niekoľko kilometrov od civilizácie, obrastený tmavým hustým lesom a večne vanúcim vetrom a množstvom skrytých tajomstiev, tak by to bolo priam tematické.

červený kameň

Takto nie je veľmi hrad vidieť kvôli stromom, no vidíte, že ešte mimo pozemku, je tam všade príroda. Žiada si to návštevu rodín s deťmi, seniorov, ale i aktívnych turistov, ktorí sa môžu vydať naprieč Malými Karpatami, no a potom aj takých ako som ja, ktorá má rada hrady a ich kultúru a históriu. Inak v tomto prípade sme si nevypočuli veľa klebiet medzi šľachtou 😀 😀 tie boli skôr typické pre Bojnice a Oravu.

červený kameň

červený kameň
potulná kávička

Dúfam, že som vás aspoň trošku navnadila na túto lokalitu. Myslím si, že aj teraz počas jesene, ak neprší alebo nefúka silný vietor, tak je to miesto, ktoré je vhodné na oddych. Dozviete sa zaujímavé veci a uvidíte niečo naše. Poprípade to môžete spojiť aj s návštevou iného miesta, čo sa vyskytuje v blízkosti a stráviť tak na výlete celý deň.

 

Ďakujem za prečítanie a prajem pekný dník.

 

Slávka

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu