Začiatok otepľovania vždy znamená väčší pohyb po vonku (ak nie ste domasedi) a objavovanie lokalít Slovenska, ktoré ste ešte nepoznali, či vracanie sa na miesta, ktoré vám prirástli k srdcu. Biely Kameň bolo pre mňa nové miesto, celkovo aj mesto Svätý Jur. Stretla som sa s ním, no jedine v literatúre, a chcela som tú vinohradnícku atmosféru zachytiť a pritom trošku zažiť aj turistiku. Možno to máte aj vy niekedy, že prostredie, ktoré zažijete v knihách, chcete vidieť naživo. Zhodou okolností sme tam boli práve v čase, kedy mali mať hody, takže keby nie sú obmedzenia, tak by som toto mestečko zažila z ďalšieho pohľadu.
Naše putovanie do Svätého Juru bolo však nasmerované na konkrétne dve miesta (preto sme sa neboli ani prejsť po meste). Tými boli zrúcanina Bieleho Kameňa a rozhľadňa. Celý náš výlet tak začal pri kostole sv. Juraja, ktorý stojí blízko Bieleho Kameňa a svojou polohou pôsobí ako dominanta mestečka. V podstate neviem, ako vyzerá zvnútra, pretože práve vtedy, keď sme tam boli, tak tam natáčali omšu.
Cesta na Biely Kameň vám zaberie asi 30 minút. To si myslím, že je príjemná prechádzka aj pre toho, kto nechodí často na turistiku a určite z nej nepríde ubolený. Vydáte sa po žltej značke, na ktorej sa nedá stratiť. Cesta vedie cez presvetlený slnečnými lúčmi les (ak teda nie je zatiahnuté alebo neleje jak z krhli 😀 ), ktorého trasa je mierne stúpajúca, no celkom pohodlná. Táto turistika je vhodná aj pre deti a starších ľudí. Dokonca by sa tam dalo ísť aj kočíkom,no pri zrúcanine určite príde ku komplikáciám. Dôvodom sú nebezpečnejšie schody na samotný hrad. Nie je isté, že by ste kočík vytlačili úplne hore, no ak sa chcete len prejsť po lese, tak to sa dá.
Čaká vás dosť veľký areál, kde si viete posedieť, spraviť obhliadku a máte možnosť aj opekania. Areál je zaujíma, i keď ťažko sa dá predstaviť, ako niekedy mohol hrad vyzerať. Príjemné zalesnené prostredie v teplom počasí poskytne príjemný chládok a môže sa to stať príjemným prostredím na rodinné či priateľské posedenia a vychádzky. Alebo je to vhodné aj pre samotárov, ktorý si vychutnajú čerstvý vzduch, vtáčí spev a najmä ticho a vnútorný pokoj.
Ranogotický hrad postavili svätojurskí zemepáni krátko po tatárskom vpáde v roku 1241. Tvoril súčasť sústavy malokarpatských hradov, slúžiacich na ochranu západnej hranice Uhorska. Svojou polohou umožňoval kontrolu obchodnej cesty z Bratislavy do Trnavy a bočnej horskej cesty vedúcej do Stupavy.
Z kedysi monumentálneho hradu sa dnes zachovalo len niekoľko zvyškov, ktoré kedysi boli bohémskymi sieňami. Voľným okom je možné vidieť okenné otvory, zvyšky gotickej tehlovej klenby, zaklenutú pivnicu na severnej strane či obvodové múry.
zdroj
Pohľad na niekdajšiu zrúcaninu v jej podobe, keď ešte bola funkčným hradom. Ide však o teoretickú ilustráciu.

Po tom, čo sme zvládli našu malú turistiku, sme sa vydali stúpajúcou cestou nad mesto. Počas celej cesty sme mali veľmi krásny pohľad pod nás. Všade okolo nás boli vinice, ktoré na jeseň musia vyzerať „luxusne“. Neboli sme si veľmi istí, či ideme správne, no podľa google maps sme sa napokon dostali k nášmu cieľu. Náš cieľ bola rozhľadňa v Starom Jure. Cesta na ňu od kostola sv. Juraja trvala asi 20 minút pomalou chôdzou. Rozhľadňa je verejne prístupná kedykoľvek a v prípade, ak by bolo zlé počasie, tak sa môžete skryť do domčeka pod ňou. Z plošinky vidíte nielen Svätý Jur ako na dlani, ale s jastrabím zrakom viete zavadiť aj o Bratislavu. Vôkol seba sa môžete v pokoji rozhliadnuť a vychutnať si vyrastajúci vinohradnícky skanzen.
Čo je cieľom vinohradníckeho skanzenu?
Zámerom je celý pozemok zrevitalizovať, vybudovať chodníky, vysadiť vinič na kolovom vedení a postupne tu vytvoriť miesto na oddych, ochutnávky vína, spoznávanie histórie a prírodných zaujímavostí svätojurskej krajiny. Projekt realizujeme svojpomocne, ale aj za hojnej účasti dobrovoľníkov v rámci projektu firemného dobrovoľníctva “Naše mesto”.
zdroj
Cestou na vyhliadkou cez vinohrady. Pohľad na Svätý Jur a vinohrad.
Pozerala som, že keby si niekto z vás chce urobiť ešte dlhší výlet, že kam by sa mohol ísť pozrieť.
Čo som našla, sú ešte tieto lokality:
Neštich – archeologická lokalita z doby Veľkej Moravy, nachádza sa nad Svätým Jurom
(keby sa mi dostalo niečo o tomto mieste do uší, tak by som sa tam isto chcela ísť pozrieť)
Biely Kríž – Je križovatkou turistických chodníkov, obľúbeným miestom na oddych a orientačným bodom pre horských turistov a cyklistov. Patrí to medzi populárne miesto turistov.
Malá Baňa – nevysoký vrch v Rači so samoobslužným bufetom.
Možno, keď vás ani tak nezaujal Svätý Jur a jeho vinohrady s Bielym Kameňom, tak vás v niečom zaujali tieto tri turistické miesta.
Mne sa Svätý Jur a jeho prostredie veľmi zapáčilo a som rada, že som ho v podstate objavila. Dúfam, že ešte niekedy sa tam ocitnem a možno by bolo lepšie aj počas oberačkového obdobia. Je to čarovné miesto s príjemnou atmosférou a určite sa tam dá čo robiť.