Myslím, že každý, kto sleduje môj blog/instagram, tak vie, že do Štiavnice chodím veľmi rada. No až pri poslednej návšteve som uvidela aj vnútro Banky lásky. Ak neviete, o čo sa jedná, tak je to „múzeum“, ktoré sa nachádza presne v dome Maríny, ktorej svoje vyznanie lásky v básni Marína vyjadril Andrej Sládkovič. Nejedná sa však o úplne bežné múzeum!
Oficiálna stránka Banky lásky
Čo vás čaká v tomto epicentre lásky?
Keď vojdete do budovy múzea, tak vás v prvom rade čaká milý personál. Prehliadka sa začína minikinom, ktorá vám poskytne určité poznatky veľmi esteticky a zaujímavo. I keď určité vedomosti isto máte ešte zo strednej školy. (Aspoň nám o Sládkovičovi veľa povedali v rámci štúdia, i keď sa jednalo o Obchodnú akadémiu a tam môžem povedať, že na slovenčinu veľmi nebazírovali.) Prehliadka pokračuje do miestnosti s klavírom, kde na vás prehovoria jednotlivé postavy z obrazov. Myslím, že všetkých protagonistov spoznáte, pretože sú to dosť známi herci. Dôležitejšie je, že v tejto časti sa návštevník skôr dozvedá o samotnom cite Maríny a Andreja, rovnako ako aj o prekážkach, ktoré stáli pred ich láskou a napokon boli väčšie… Ďalej sa prehliadka dostane aj k samotným veršom tejto dlhej ľúbostnej básne. Samozrejme, že to nebude prezentované klasickým spôsobom, ale vizuálne, zvukovo, po celej miestnosti a tento čin bude možný len s pomocou návštevníkov. Mňa ako milovníčku literatúry chytili za srdiečko aj vydania tejto zbierky v papierovej forme. No a napokon aj posledná miestnosť vám ponúkne niečo extra. Nachádza sa v nej spálňa a teda je to miesto, na ktorom Marína schovávala Sládkovičove vyznanie. Toto, čo som opísala, by som nazvala prvou časťou prehliadky.
Druhá časť je aj verejnosti viac známa, pretože je to jediné miesto, kde sa môže fotografovať. Je to práve samotný trezor. Je tvorený z veršov a ako inak, ukrýva v sebe samú lásku. Tu si môžete ako návštevníci objednať schránku, do ktorej si vložíte to, čo uznáte za vhodné. Dá sa to vložiť buď na jeden rok, alebo navždy. Myslím si, že to výhodnejšie vyjde skôr navždy, pretože za rok zaplatíte 50 euro a každý rok následne doplácate ešte 10 euro. Celoživotné vyjde 100 euro. Ako grátis Banka lásky ponúka vstupenky ( je tam však rozdiel, podľa toho, za koľko si vyberiete schránku ) a rukopisné vydanie knihy Marína. Epická v tomto prostredí je jednoznačne podlaha, kvôli ktorej si musíte dať návleky ako v nemocnici…Koniec chodby trezora vám ponúkne ešte jedno prekvapenie. 🙂

Poslednými zaujímavými miestami prehliadky sú miestnosť, v ktorej vám prostredníctvom videa povedia o samotnej budove. Určite je velikánskym plusom, že sa múzeum nachádza práve v dome, kde sa Andrej a Mária spoznali. A my sme skoro o túto budovu prišli… Čiže video je o záchrane, úsilí a napokon skvelej tímovej práce, ktorú títo ľudia museli odviesť, a za to, že naozaj zo seba dávajú všetko je im istotne odmenou, že o Banke lásky sa hovorí v médiách aj v zahraničí. No a úplne posledná miestnosť je obchodík s láskomerom. Láskomer fungoval tak, že so svojou polovičkou sa chytíte, chytíte ste sa aj na jeho boku a šípka, ktorá sa hýbe vám vyberie jednotlivý verš z básne Marína. Nám vyšlo:
Vernosť naveky si zachováme
No a čo sa týka vecí, ktoré si môžete kúpiť, tak tam boli rôzne kancelárske potreby, tričká, látkové tašky, knižky a drobnosti. Pekné veci. Ja som si kúpila látkovú tašku s nezabudnuteľným veršom :,,Nemožno mi ťa neľúbiť.“
No a keď je to o tej Maríne, tak aspoň kúsoček poézie sem vložím:
Ja sladké túžby, túžby po kráse
spievam peknotou nadšený,
a v tomto duše mojej ohlase
svet môj je celý zavrený;
z výsosti Tatier ona mi svieti,
ona mi z ohňov nebeských letí,
ona mi svety pohýna;
ona mi kýva zo sto životov:
No centrom, živlom, nebom, jednotou
krás mojich moja Marína!
Moje pocity
Po návšteve z banky lásky som mala úplne pozitívne pocity. Predsalen je to miesto, ktoré je špecifické a nápadité nielen v rámci Slovenska, ale i sveta. Páčila sa mi celá prehliadka. Každá jedna miestnosť bola do detailov prichystaná, návštevníkov vedela zaujať, možno niektorým poskytla aj nejaké nové vedomosti, ktoré dovtedy nevedeli. (tu si však myslím, že ak ste mali dobrú slovenčinárku, tak vám to bude všetko známe, až na to miesto, kde Marína schovávala dar od Sládkoviča) No a v samotnej myšlienke LÁSKY, ktorú každý potrebuje a rovnako ju potrebuje aj darovať, sa nedá nijako namietať. Je to miesto, ktoré nie je primárne len pre partnerov, ale môže zaujať aj single ľudí (dokonca majú aj projekt na zoznamovanie) a detičky. Ak teda plánujete návštevu Banskej Štiavnice, tak Banku lásky by ste nemali vynechať….rovnako ako ďalšie úžasné miesta tohto historického, banského mesta.
Viac o banke lásky, ako sú otváracie hodiny, vstupy a zľavy sa dozviete na ich stránky. 🙂 Dúfam, že vám môj článok priblížil epicentrum lásky v Štiavnici a nabudil vás k jeho návšteve. Na záver vám sem pridávam video, ak vás náhodou slovo nepresvedčilo.
Ak sa chystáte aj vy do Banskej Štiavnice, určite si predom naplánujte všetky miesta, ktoré by ste chceli vidieť. Je tam toho naozaj mnoho, nie len Banka lásky. Pri plánovaní vám môže pomôcť i tento článok.