Keď sa povie Ostrihom, tak väčšine ľudí hneď napadne bazilika, ktorá sa tu nachádza. Ja som ju prvýkrát navštívila ešte ako malá, a preto som si zachovala len fragmentové spomienky na toto miesto. Pred dvoma týždňami sme sa vybrali na krátky jednodňový výlet do Ostrihomu a samozrejme sme nevynechali Ostrihomskú baziliku.
Cesta do Ostrihomu trvala krátko, keďže sme z Nových Zámkov. Väčšinou máme šťastie, že miesta, kam ideme buď sú rozkopané ( Trenčín ), poprípade sú problémy s ubytovaním ( Budapešť, Zvolen ), alebo sa pokašle počasie ( Topoľčianky ) a tak nejak vždy už potom očakávame, že čo zas bude za „problém“. Samozrejme, že ani Ostrihom tento zvyk neobišiel a v okolí baziliky práve prebiehali cyklistické preteky, čo znamenalo, že sa v Ostrihome nedalo zaparkovať. Preto sme nechali auto v Štúrove a dúfali sme, že tam bude aj keď sa vrátime. ( neboli sme si istý, či sa na tom konkrétnom mieste môže dlho stáť ) A ono tam pekne stálo a nič sa mu nestalo. 🙂
Moja maličkosť ešte na slovenskej strane s pohľadom na Ostrihom
Ostrihomská bazilika je najvýznamnejším kostolom v Maďarsku a o jej dominantnosti svedčí i pohľad na ňu. Jej počiatky siahajú do 11. storočia a vďaka kráľovi Štefanovi sa toto miesto stalo ostrihomským arcibiskupstvom. Katedrála bola dvakrát vysvätená, na pamiatku sv. Vojtecha a Panny Márie. Ostrihomské arcibiskupstvo tu bolo ohrozené počas tureckých útokov, a teda fungovalo formou exilu. Vysviacka v roku 1856 sa spája aj s menom F. Liszta a jeho dielom- Missa Solemnis.
Naša vstupenka zahŕňala bezplatný vstup do katedrály a platené priestory:
- vyhliadku z kupoly,
- panoramatickú miestnosť,
- klenotnicu,
- kryptu.
Na jedného dospelého to vychádzalo 1 500 forintov.
Interiér baziliky
V katedrále sa nachádza niekoľko samostatnejších miest, ktoré možno obdivovať. Ak stojíte rovno pod kupolou, tak máte najlepší výhľad na celú katedrálu. Loď kostola je klasická, vpredu sa vypína hlavný oltár s obrazom, ktorý zobrazuje Nanebovzatie Panny Márie. Oproti nemu je orgán, na ktorom sa hralo aj skomponované dielo od F. Liszta. Po bokoch lode sa nachádza niekoľko oltárov. Na jednej strane Oltár Ježišovho srdca, Oltár svätého Kríža a Oltár svätého Jozefa. Na druhej strane lodi je Oltár svätého Martina Oltár svätého Vojtecha a Oltár uhorských svätcov. Baziliku dopĺňajú ešte dve kaplnky – Bakóczyho a sv. Štefana a Prvomučeníkov. I keď bazilika je samozrejme veľkolepá, i tak som však mala pocit, že po kostoloch v Krakove to nie je nasilu prehnané s výzdobou. Na druhú stranu množstvo turistických skupín a ich šuchot z toho viac robí turistickú atrakciu ako duchovné miesto…Určité nadpozemsko, či sprirituálneho ducha je zrejme možné pocítiť skôr počas bohoslužieb, kedy nie je človek rušený vonkajšími vplyvmi. Množstvo turistov najmä cítiť v stiesnenejších priestoroch ako sú schody na vyhliadku a pri samotnom výhľade, kedy sme museli ísť ako kačičky za sebou a čakali sme v rade na ďalší posun vpred.
Pohľad
Výhľad, ktorý sa nám naskytol bol veľmi pekný a jediné, čo ho mierne osivilo bola zamračená obloha. Kvôli vetru bolo obtiažne robiť fotky postáv, teda nás, lebo som sa neobliekla pripravená na vietor, a preto ruka mala prácu s držaním sukni.
Avšak, krajšie ako výhľad z baziliky na mňa pôsobil interiér a prehliadky vo vnútri budovy.
Čo vás ešte môže vnútri milo prekvapiť je klenotnica, kde nie je nič, čo by sa neligotalo. Ani radšej nechcem vedieť jej hodnotu 😀 😀 . Medzi také výrazné exponáty tam patria rohový kalich, korunovačné rúcho, ornát kráľa Mateja či pastierske žezlo Mikuláša Oláha. No a ak by ste sa chceli poriadne schladiť, tak stačí ak prejdete trochu nižšie do krypty a tam na vás bude čakať riadna chladnička.
Nápis: Hlava, Matka a Učiteľka Maďarskej cirkvi
Po prezretí pamiatkovej časti Ostrihomu nás nohy zaniesli trochu porelaxovať. Hneď v tesnej blízkosti sa nachádza Aquasziget Ostrihom, čo v sebe zahŕňa kúpalisko, aquapark a wellness. Jedna z internetových stránok sa o tomto mieste vyjadrila: ,,Aquasziget (Aqua-ostrov) je jedným z najnovších a najmodernejších kúpeľných komplexov.“ S touto vetou však vôbec nesúhlasím. Pre mňa tento mix všetkého možného bolo veľké sklamanie.
Komplex zvonka
Prvé, čo nás v tomto komplexe zachránilo bola pani, ktorá našťastie ovládala aj slovenčinu a podľa jej čistoty, to musel byť aj jej rodný jazyk. Z ich ponuky, toho mixu napísaného na jednej tabuli, sa totižto nedalo chápať, za čo si vôbec platíme. Napokon sme si kúpili vstupné, čo na osobu vychádzalo cca 10 euro a malo zahŕňať bazény ( vonkajšie aj vnútorné ) a nejakú saunu pri bazénoch. ( tá sauna išla až jedna…. ) My sme viacmenej využili len vnútro, pretože vonku bolo zrovna v ten deň chladno. Neviem ako vy, ale ja som zvyknutá, že väčšinou stánky s jedlom sú ďaleko od bazénov, poprípade pri bazénoch sa ani neje. Tu však boli dosť blízko, z čoho som bola mierne v šoku. ( ale to je asi len nezvyk ) Určite však platí, že toto miesto je raj pre rodiny s malými deťmi. Tvorili najväčšie percento prítomných hostí, mamičky tam behali s kočíkmi rovno pri bazénoch, deti tam mali ešte plienky, nenašiel sa bazén, v ktorom by nebolo dieťa, len vo výnimočných situáciách ste nepočuli plakať nejaké dieťa…. Čiže, ak spadáte do kategórie ľudí, ktorí nemajú deti a chcú mať pokoj, vyberte si iný wellness. Mne to popravde aj vadilo a celkovo dve hodiny strávené v bazéne alebo blízko neho mi až tak veľa nedali.
Aquaszigetom sa náš jednodňový výlet skončil a už nasledovala len večera v Štúrove, konkrétne v podniku Casablanca, kde sme sa poriadne najedli a ďalšie naše kroky smerovali domov.
Ostrihom ohúril svojou históriou, no sklamal kúpalisko-wellnesom, ukázal veľa tenkých zákutí v uličkách, no zatarasil cesty kvôli cyklistom, duchovné miesto ohromilo svojou majestátnosťou, no nechalo sa uniesť turizmom. Ostrihom vo mne zanechal veľa zmiešaných pocitov.
Prečítajte si aj ďalšie články s rubriky Cestovanie, napríklad z návštevy Viedne.
Zdroje obrázkov: drusazeny.sk, www.wellnesstips.sk
[…] Viac informácií o Ostrihome a celkovom mojom názore na toto miesto si môžete prečítať aj v tomto článku […]