odborné knižky – august 2

0
872

Kamila a Petr Kopsovci – Tiger robí uáá uáá… , Ako sa krotí tiger, Ako sa dohovoriť s tigrom

„Vitajte v škole krotiteľov tigrov! -Táto škola je vhodná skutočne pre všetkých, pre deti aj dospelých, pediatrov, pedagógov a rodičov.“ (prebal knihy, Ako sa krotí tiger)

Po týchto knižkách som siahla na základe zvedavosti. Vnímala som ich vo fonde už dlhšiu dobu a keď boli všetky tri dostupné v knižnici, vtedy som sa do nich pustila. Musím povedať, že je lepšie a efektívnejšie, keď ich čítate spolu, resp. za sebou, pretože sa dopĺňajú. Každá je iná, no každá sa zaoberá prácou s dieťaťom, komunikáciou s ním – či už chorým alebo zdravým.
Tiger robí uáá uáá… – je čisto rozprávanie chlapčeka, ktorý je hyperaktívny. Túto hyperaktivitu a netrpezlivosť zapríčiňuje tiger v ňom. V závere príbehu sa dieťa dozvedá, že ten tiger je on sám a je len na ňom, či chce byť divoký, poslušný alebo maznavý. Kniha zobrazuje, čo je správne a čo nie v jeho správaní a to, že tiger sa dá vždy skrotiť.
Ako sa krotí tiger – je už súbor úloh pre dieťa a pre rodičov či pedagógov. Tieto úlohy majú slúžiť na lepšiu komunikáciu medzi dospelým a dieťaťom a zároveň poukazujú na rozličné chápanie rovnakej situácie. V knihe nenájdete už žiaden príbeh, no zato je tam viac odborných vsuviek a praktických cvičení.
Ako sa dohovoriť s tigrom – táto kniha bola pre mňa najprínosnejším titulom z tejto trojice. Ide už o odborné spracovanie témy, ktorá hovorí o štyroch komunikačných typoch osobnosti – o ich charakteristike i spôsobe, ako je najlepšie s nimi komunikovať. Je to prínos i pre mňa samú, ako aj pre komunikáciu a pochopenie zmýšľania, učenia a analyzovania iných osôb. Preto je kniha prínosom najmä pre rodičov a pedagogických pracovníkov. Prečítať si ju však môže ktokoľvek.
Najmenej ma oslovila kniha Tiger robí uáá uáá, ktorá však môže byť atraktívnejšia pre deti. Ako sa krotí tiger je taký stred, ktorý ma úplne nenadchol, no ani nesklamal. Ako sa dohovoriť s tigrom bola úplná „pecka“ pre mňa. Veľmi veľa nových vecí som sa dozvedela a úplne ma to pohltilo. Ešte raz však vravím, že je dobré siahnuť po všetkých a čítať ich po sebe.

Tiger robí uáá uáá – 3/5
Ako sa krotí tiger – 3.5/5
Ako sa dohovoriť s tigrom – 5/5

Nicola Morgan – Stres nepriateľ násťročných

Na túto knihu som pozerala viackrát, najmä keď mi prechádazala rukami pri výpožičnom pulte. I keď sa ma bytostne nedotýka, tak rieši problémy, ktoré sú závažné a s najväčšou pravdepodobnosťou ste si i vy prešli niečím z tejto knihy. Sú to však veci, ktoré by som asi ja v násťročnom období nehľadala v knihách. Moderná doba = internet. Bola som však zvedavá, ako sa s celou témou popasuje autorka. Tá v knihe chce ponúknuť pomoc a  chce informovať tínedžerov o spôsoboch pomoci pri určitých druhoch stresu. Hovorí o skúškach, vzťahoch, kyberšikane, sociálnych sietiach, depresii, poruchách v stravovaní, drogách a alkohole. Celý titul je prispôsobený slovenskému čitateľovi, čo je veľké plus a veľmi dobrý krok vydavateľa. Zároveň je titul rozdelený do troch častí. Prvá hovorí o samotnom strese a dôvodoch, za ktorých sa prejavuje. Druhá časť sa snaží o teoretické analyzovanie a opísanie jednotlivých problémov, ktoré môžu trápiť tínedžera. Je doplnené aj o názory násťročných a dospelých, ktorí spomínajú na svoje dospievanie.V tretej časti autorka uvádza rady : ako sa upokojiť a netrpieť kvôli stresu. Na záver knihy, v dodatku, sa čitateľ dozvie o množstve odkazov na konkrétnu pomoc, ak trpí nejakým problémom (napr. šikana, bulímia, zneužívanie).
Ja mám z tejto knihy zmiešané pocity. Na mňa pôsobí text príliš hutný a veľa informácií na jedno mieste. Je to text pre násťročných….Spôsob, akým sa k nim autorka prihovára je síce adekvátny, no samé písmenká ich skôr odradia. Na druhú stranu, obálka a zovňajšok knihy ich môže nalákať. Ja som mala pocit, že často Nicola Morgan pripomína odkazy v závere knihy a niekedy sa aj zbytočne opakuje. Viac oceňujem tú teoretickú časť, k tým jej praktickým radám som bola mierne skeptická. Niektoré z nich robí človek automaticky a niektoré by som ani ako tínedžerka neskúšala. Je to však veľmi individuálne, čiže niekomu to môže pomôcť. Ale nemusí. Pre mňa je táto kniha taký priemer. Vnímam jej plusy na poli teoretickom a vôbec, že sa o týchto problémoch píše, no opakovanie vecí a občas i fádnejšie písanie, ma skôr od knihy ťahalo preč.

„Keď ťa život zrazí na kolená, zdvihni sa. Neprestávaj si veriť, ani keď už v teba neverí nikto iný. Ver si, máš na viac. Nedovoľ, aby ti iní stanovili limity.“ (Malorie Blackman, spisovateľka, str. 21) 

3/5

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu