Nové knihy

0
1474

O nových knihách som sa zmienila ešte minulý rok v septembri. Odvtedy prešlo už dosť času a i keď nepatrím k ľuďom, ktorí si musia každý mesiac kúpiť nejakú knihu, niekoľko sa mi ich predsa zozbieralo.

Najprv by som začala s darčekovými knižkami.

Mne sa kupujú knihy veľmi ťažko a preto ani ich od nikoho neočakávam. Tieto 4 sa tu ocitli vďaka kamarátke a priateľovi. Začnem najprv kamarátkou, tá mi darovala knihu Emma, pretože vie, ako veľmi mám rada Jane Austenovú. Čiže keby hocičo dostanem od Jane Austenovej, tak je to určite dobré 😀 😀 Zvyšné tri: Vyznania, Milostné dopisy slavných mužů a Sherlock Holmes 2, som si sama vybrala, aby som ich dostala. Musím sa priznať, že som sa v čítaní zatiaľ dostala len k jednej z týchto knižiek, o ktorú momentálne môžete súťažiť aj na instagrame.

nove knihy

ANOTÁCIE
Vyznania (Sv. Augustín)
Dielo antického kresťanského filozofa, teológa, učiteľa Cirkvi (354-430), ktoré inšpiruje kresťanské myslenie všetkých generácií od čias svojho vzniku až dodnes. V slovenskom preklade katolíckeho kňaza Jána Kováča.
Emma (Jane Austenová)
Úspešný román Jane Austenovej z prostredia anglickej „lepšej spoločnosti“ 19.stor., kde čas plynie pomaly a porušenie spoločenských konvencií je neodpustiteľnou chybou , kde city a vzťahy medzi mladými ľuďmi výrazne ovplyvňuje výška majetku a ich zväzky sú často výsledkom osobných obetí a kompromisov. Hlavnou postavou je krásna a vzdelaná Emma Woodhousová.
Milostné dopisy slavných mužů 1

Milostné dopisy slavných mužů, díl první, je sbírka romantických milostných dopisů slavných osobností minulosti i současnosti. Když Carrie Bradshaw, hrdinka seriálu a filmu Sex ve městě, z této krásné sbírky předčítala Panu Božskému, miliony žen po celém světě začaly tuto knížku shánět. Nyní máte možnost i Vy přečíst si romantické milostné dopisy, které napsali slavní muži jako Ludwig van Beethoven, Napolean Bonaparte, Robert Browning, Lord Byron, Lord Randolph Churchill, Winston Churchill, Mark Twain, Oliver Cromwell, F. Scott Fitzgerald, Gustave Flaubert, Johann Wolfgang von Goethe, Victor Hugo, James Joyce, Franz Kafka, John Keats, Jack London, Wolfgang Amadeus Mozart, Theodore Roosevelt, Jr., George Bernard Shaw, Lev Nikolajevič Tolstoj, Vincent Van Gogh, Voltaire a další.

Sherlock Holmes 2: Dobrodružstvá Sherlocka Holmesa (Doyle Arthur Conan)

Zápisník doktora Watsona je plný prípadov, ktoré vzbudili väčší či menší záujem verejnosti. Časť z nich zverejnila londýnska tlač, niektoré sa ukázali priveľmi zamotané aj pre Sherlockove analytické schopnosti, iné dokončil len spolovice a ich riešenie sa zakladá skôr na dohadoch a domnienkach. Sú medzi nimi i také, ktoré sa vyznačujú zaujímavými črtami a mimoriadne pozoruhodnými detailmi a ktorých vyústenie je také šokujúce, že si doktor nemôže pomôcť a musí nám ich vyrozprávať. Dobrodružstvá Sherlocka Holmesa, to je dvanásť vybraných prípadov, ktoré Watson s Holmesom riešili v rozpätí rokov 1882 – 1890. Prostredníctvom nich nám Watson predstavuje svojho priateľa, jeho výnimočné metódy a počiny na poli boja so zločinom viktoriánskeho Anglicka.

***

Ďalšiu skupinku knižiek tvoria „pracovné“. Sem zaraďujem knižky, ktoré mi boli poskytnuté na recenzovanie prostredníctvom vinlitu alebo samotnými autormi. Cez vinlit sa ku mne dostali knižky Jane Austen doma, Justin Mučedník a jeho Bible, Deti holokaustu a Kvety pre Algernona. Na všetky si viete prečítať recenziu, tak vám sem prikladám aj odkazy. Keby z nich mám však vybrať úplne NAJ, tak by to bola kniha Jane Austen doma a Justin Mučedník a jeho Bible. Prvá preto, lebo som mohla lepšie spoznať moju obľúbenú autorku, ale i dobu v ktorej žila a tvorila. Druhá publikácia bola pre mňa spojením dvoch odborov, ktoré som študovala. Išlo o analýzu starých textov apologétu Justina a bolo to naozaj veľmi zaujímavé a obohacujúce.

Jane Austen doma

Justin Mučedník a jeho Bible

Deti holokaustu

Kvety pre Algernona

Okrem týchto „dospeláckych“ kníh som recenzovala aj dve detské, ktoré však nemám na fotkách, lebo s nimi pracujem v knižnici. Jednou z nich je Čo má kengura vo vaku alebo ako zvieratá vychovávajú svoje mláďatá, čo je úplne úžasná kniha pre druhákov. Druhou je Naším nebom bol oceán, na ktorú sa v hlave snažím vymyslieť podujatie na budúci školský rok pre väčšie deti ZŠ.

Dve knižky som dostala od autorov. Obe vyšli v tomto roku a Kutišovej román je ešte čerstvou novinkou. Zločin v uliciach je detektívny román, zameriavajúci sa na slovenské mafie. Ak inklinujete práve ku krimi, tak by vás táto kniha mohla zaujať. Srdce pre Mirku je žánrovo niečo úplne iné. K tejto knižke som sa však ešte nedostala a jej čítanie ma ešte len čaká.

nové knihy

ANOTÁCIE
Jane Austen doma (Lucy Worsley)

Pri príležitosti 200. výročia úmrtia Jane Austenovej nám historička Lucy Worsley ponúka nový pohľad na jej údajne jednotvárny život. Vo svojej knihe nás zavedie na miesta, odkiaľ najobľúbenejšia anglická spisovateľka potichu menila svet. Ukáže nám, ako žila, pridá detaily z jej súkromia, preskúma izby a priestory, ktoré boli pre ňu dôležité. Napriek vžitej predstave, že Jane prežila „život bez udalostí“, nám autorka predstavuje temperamentnú ženu, ktorá bojovala o svoju slobodu. Lucy Worsley je historička, spisovateľka a kurátorka. Študovala históriu na New College v Oxforde, pracovala pre neziskovú organizáciu English Herritage a stala sa hlavnou kurátorkou Historic Royal Palaces. Je nositeľkou Radu britského impéria za zásluhy o históriu a kultúrne dedičstvo. Pre BBC prezentuje vlastné programy z histórie a je autorkou niekoľkých bestsellerov.

Justin Mučedník a jeho Bible (Radka Fialová)

Justin Mučedník je jedním z nejznámějších křesťanských apologetů neboli obránců křesťanské víry. Jeho spisy, ve kterých polemizuje se svými současníky z řad pohanů i Židů, je významným svědectvím o tom, jak vypadala Bible ve 2. století.

Srdce pre Mirku (Kutišová Simona)

Príbeh, aký sa môže stať každému z nás. O bolesti i nádeji, zúfalstve aj láske.
Nádejná huslistka Mirka pilne cvičí na koncert v orchestri. Jediné, čo ju naozaj trápi, je, že nevyzerá ako modelka. V jeden deň sa však všetko zmení a jej doterajší bezstarostný život sa po maminej smrti rúca. Zostáva žiť s babinou a s tetou, s ktorou sa nedokážu naladiť na spoločnú vlnu. Jej svet sa mení na temný, nič jej nevychádza podľa predstáv, prenasleduje ju smola a dopúšťa sa mnohých chýb. Tá posledná ju zničí a ona sa ocitá na dne. Už neverí, že by sa z neho dokázala pozbierať… Keď vtom zasiahne osud a odrazu pochopí, že život vie byť aj krásny a problémy predsa trápia každého.
Ako sa vyrovnať so stratou blízkej osoby a so situáciou, na ktorú nás nikto nepripravil?
Ako rozoznať pravú lásku?
Ako sa mať rada, aj keď máš pár kíl navyše?
A kto sú praví priatelia?
Simona Kutišová dáva svojím románom nepriame odpovede na množstvo pálčivých otázok.

Deti holokaustu (Allan Zullo)

Skutočný príbeh tých, ktorí prežili. Leo potom Walterovi povedal: „Tak, Valti, povedz mi teraz ty, ako si prežil!“
„Jediné, čo som vedel, otec, bolo, že zostanem nažive,“ odvetil Walter.
„Nedovolil som, aby ma nacisti zmenili na niečo menej ako človeka – pretože ja som niekto.“

Týmito slovami sa končí príbeh mladučkého Waltera Ziffera, ktorý rovnako ako ďalších osem statočných detí, prežil zverstvá holokaustu. Niektoré z detí skrývali svoju pravú totožnosť, iným sa podarilo utiecť, no takmer všetky sa stali svedkami nepredstaviteľných hrôz. Napriek tomu túžili prežiť. Pomáhala im v tom neochvejná viera a nádej, že všetko sa znova vráti do starých, šťastných koľají.Kniha Deti holokaustu sa stala oslavou ľudského ducha, vôle prekonať nevýslovné hrôzy, triumfovať nad zlom a túžby po živote. Všetky deti, ktorých príbehy sú verne zachytené na jej stránkach, vo svojich srdciach verili, že sa zachránia, hoci mnohí okolo nich zomierali. Ich zážitky sú dôkazom, že aj v tých najhrozivejších a najbeznádejnejších situáciách, aké si človek dokáže predstaviť, sa ľudia môžu spoľahnúť na svoju odvahu, vieru a šťastie.Začítajte sa do deviatich strhujúcich príbehov detí, ktoré vďaka svojej viereprežili hrôzy holokaustu.

Kvety pre Algernona (Daniel Keyes)

Kultový román druhej polovice 20. storočia, dnes právom považovaný za klasiku americkej literatúry, ktorá inšpirovala množstvo filmových, divadelných a dokonca aj rozhlasových adaptácií. Charlie Gordon má IQ 68. Keď mu ponúknu možnosť podstúpiť experimentálnu operáciu na zvýšenie IQ, neváha ani sekundu! Celý život túžil byť múdry. Rovnakú operáciu s rovnakým výsledkom podstúpil aj myšiak Algernon. Keď jedného dňa začne Algernonov stav upadať, vedci netušia, či čaká podobný koniec aj Charlieho.

Zločin v uliciach (Beniczky Vojtech)

Zločin v uliciach je kriminálny román z prostredia Bratislavy. Hlavná hrdinka 33-ročná bývalá policajtka, sa ako držiteľka licencie súkromného detektíva snaží pomáhať svojim priateľom, ktorí sa dostanú do problémov. Sama už dlho nedostala žiaden prípad a súrne potrebuje peniaze. Preto zoberie aj podradnú ponuku, ako je hľadanie strateného psa vplyvnej prominentky. A tým sa všetko začína. Neustále sa pletie do vyšetrovania Jednotke boja s organizovanou kriminalitou a neraz si poriadne zavarí. Lúpežné prepadnutie, vraždy, banková lúpež, to je len strohé zhrnutie toho, do čoho sa Paula Santorisová zapletie.

***

Napokon sa dostávam ku knihám, ktoré som si zakúpila. Aj v tomto prípade je to taká zmeska rôznych žánrov. Poslednou kúpenou knižkou bol Nočný vlak do Lisabonu, na ktorú som veľmi zvedavá a mám od nej aj najväčšie očakávania.  Outlander (Cudzinka, Vážka v jantári ) som si kupovala po tom, čo som vyhrala 5e zľavu. Tento týždeň som sa pomaly pustila do jednotky, no zatiaľ na ňu neviem nič povedať, lebo som naozaj na úplnom začiatku. Pre mňa je inak strašné čítať také hrubé knihy, tak dúfam, že ma to neodradí a prečítam ju, lebo potom by som si rada pozrela aj seriál (samozrejme, ak sa mi to bude páčiť). Živé svetlo a Dokonalá sloboda sú knihy aj kúpené aj dostané, keďže som členom SSV, kde sa platilo 8 eur členské a oni mi poslali balíček, ktorý obsahoval aj tieto dve knihy. Obe sú životopisné, čo je pre mňa fajn, keďže životopisy mám veľmi rada. Dostávam sa ku knižke, ktorá nebola až taká úžasná ako som dúfala: Patrick Melrose, Nerieš to, niečo sa mi na nej páčilo a niečo som na nej aj úplne nenávidela. Teraz sa premáham kúpiť aj ďalšiu časť, no stále váham…Knižku V znamení ametystu som si kupovala rovno od Majky Danihelovej, keď som s ňou robila besedu a knihu som samozrejme prečítala ešte pred besedou. Nečítam síce toľko fantasy, ale mne sa to páčilo a zatiaľ som sa stretla len s pozitívnymi ohlasmi, čiže verím tomu, že ak máte radi fantasy, tak aj vás by si táto kniha určite podmanila. Napokon je tu ešte O zármutku od Lewisa. Od neho som čítala jednu časť Narnie, Veľký rozvod, Hovory a Rady skúseného diabla. Nevravím, že všetko sa mi úplne páčilo, ale je to autor, ktorý vie vážne i s iróniou písať a to čo píše je hodnotné. Čiže aj preto som si kúpila aspoň túto tenučkú knižočku a rada by som ju rozšírila ešte o niektoré od neho.

nové knihy

ANOTÁCIE
Nočný vlak do Lisabonu (Pascal Mercier)

Nočný vlak do Lisabonu je filozofický román o samotárskom profesorovi klasických jazykov Raimundovi Gregoriovi, ktorý v jeden daždivý deň stretne na moste tajuplnú Portugalku. O čosi neskôr nájde v antikvariáte fascinujúce zápisky portugalského lekára a filozofa, ktoré nedokáže prestať čítať. Vďaka týmto dvom okamihom Gregorius urobí niečo celkom neočakávané a nezvyčajné rozhodne sa zmeniť svoj život a vyberie sa na dlhú dobrodružnú cestu nočným vlakom do Lisabonu, kde pátra po stopách lekára Amadea de Prada, ktorého jediné dielo vzniklo za čias Salazarovej diktatúry. Pátranie ho privádza k ľuďom, ktorí lekára dôverne poznali a Gregorius postupne ako mozaiku skladá obraz výnimočného človeka. Zároveň je cesta do Lisabonu aj Gregoriovou cestou do jeho vlastného vnútra. Pascal Mercier ostáva aj v tomto románe verný témam, ktoré ho zaujímajú aj ako filozofa dôstojnosť, sloboda vôle a možnosť spoznávania samého seba a ostatných, ako aj otázka, kde hranice takéhoto spoznávania ležia.

Outlander 1 – Cudzinka (Gabaldonová Diana)

Príbeh o láske, ktorá prekročila hranice času – Vydavateľstvo Zelený kocúr uvádza prvý diel zo série s názvom Cudzinka.
Claire Randallová slúžila počas vojny v armáde ako zdravotná sestra a po nastolení mieru sa znova pokúša dať dohromady svoj život a neveľmi šťastné manželstvo. Keď sa s manželom vyberie na miesto, kde sa konajú starobylé rituály druidov, neznáme sily ju vrátia do minulosti – do roku 1743, do divokého Škótska, kde muži bojujú o prežitie a ženy sú pre nich často iba bezmocnou korisťou.
Claire nechápe, čo sa s ňou stalo, kde sa ocitla a či sa odtiaľ ešte niekedy vráti. Padla do zajatia škótskeho klanu a každý ju podozrieva, že je vyzvedačka v službách Angličanov. Nebezpečenstvo striehne na každom kroku – dokonca aj na jej srdce. Claire stretne Jamesa Frasera, muža, ktorý je od nej mladší, ale zažil toho oveľa viac ako ona. James, hrdý a ušľachtilý, jej dá lásku, akú dosiaľ nespoznala. Môže žena milovať dvoch mužov, každého v inom čase? Dokáže si vybojovať šťastie a neublížiť tým, na ktorých jej najviac záleží?

Outlander 2 – Vážka v jantári (Gabaldonová Diana)
VÁŽKA V JANTÁRI je v poradí druhým románom úspešnej série OUTLANDER. Kniha nadväzuje na prvú časť s názvom CUDZINKA. Autorka znova skĺbila dva svety, oddelené od seba takmer dvoma storočiami.
V krátkom vedľajšom príbehu, ktorý je zasadeným do roku 1968, navštívi Claire Randallová v Invernesse mladého oxfordského profesora Rogera MacKenzieho, aby získala odpovede pre svoju dcéru Briannu. Jej požiadavka je neobvyklá: zistiť, čo sa stalo s mužmi, jakobitskými vojakmi, ktorí bojovali v armáde princa Karola Eduarda Stuarta, po katastrofálnej porážke pri Cullodene v roku 1746? Rogera jej otázka udivuje, ale zároveň je fascinovaný jej odhodlanosťou. Zvedavosť v ňom vzbudzuje aj jej červenovlasá dcéra. Claire vyrozpráva Rogerovi a Brianne, čo sa odohralo rok pred Stuartovským povstaním. Lesk a bohatstvo márnivého Francúzska za vlády Ľudovíta XV. sú v ostrom kontraste voči chudobe a tvrdošijnosti Škótskych horalov, pripravených bojovať za nezávislosť. Claire a Jamie sa zapletajú do politických intríg, špionáže i zrady, pretože sú odhodlaní zmeniť beh dejín a utrpenie škótskeho ľudu. Znechutení márnivosťou a ľahkými mravmi francúzskej vyššej spoločnosti sa vrátia naspäť na vetrom ošľahané vresoviská Škótskej Vysočiny a na krvou presiaknutú zem v Cullodene. Desivá pasca okolností Claire opäť privedie do budúcnosti a k ešte šokujúcejšiemu odhaleniu.
Živé svetlo – Wilhelm Hünermann

Historický román o sv. Hildegarde z Bingenu
Pútavý životopis predstavuje stredovekú mystičku a prorokyňu sv. Hildegardu z Bingenu, ktorá žila v pohnutom období dejín.Vynikala všestranným nadaním a milosrdnou láskou voči chudobným a chorým. Mimoriadne si ju
ctí emeritný pápež Benedikt XVI., ktorý ju vyhlásil za svätú.

Dokonalá sloboda – Maria Calasanz Ziescheová

Prekrásna kniha o živote Hermana z Altshausenu (1013 – 1054), benediktínskom mníchovi, učencovi, matematikovi, astronómovi, básnikovi, hudobníkovi, univerzálnom géniovi, považovanom za „zázrak storočia“.

Hermanova priateľská osobnosť, vysoký stupeň rehoľných čností, železná vôľa, zmysel pre humor a vysoká vzdelanosť priťahovali veľké množstvo študentov, z ktorých sa neskôr mnohí stali významnými učencami svojej doby. Už za svojho života bol považovaný za svätého, i keď oficiálne nebol vyhlásený ani za blahoslaveného, ani za svätého. No príklad jeho života doteraz priťahuje všetkých, ktorí to so svätosťou myslia vážne.

Patrick Melrose: Nerieš to (Edward St. Aubyn)

Edward St. Aubyn nám otvára dvere do sveta dekadencie, nemorálnosti, nenásytnosti, snobstva a krutosti vitajte vo svete upadajúcej britskej smotánky.Knižná séria o Patrickovi Melrosovi sa stala predlohou pre mimoriadne úspešný britský televízny seriál z roku 2018 v hlavnej úlohe s fenomenálnym Benedictom Cumberbatchom.Od nevinného detstva k sebadeštrukcii. Viac ako dvadsať rokov písal Edward St. Aubyn kroniku života Patricka Melrosa. Stvoril tak nezvyčajný portrét uzavretého a sebeckého sveta privilegovaných.Nerieš to, prvá časť románovej pentalógie, sa odohráva počas jedného dňa a večera na rodinnom zámočku v južnom Francúzsku. Odhaľuje, ako sadistická a hrozivá postava Davida Melrosa riadi životy päťročného Patricka i jeho bohatej a nešťastnej matky Eleanor. Na večeru očakávajú hostí, no tento večer bude celkom iný ako predchádzajúce letné okamihy naplnené šťastím. Šokujúce udalosti navždy zmenia Patrickov svet a rozdelia ho na dve polovice.

V znamení ametystu (Majka Danihelová)

Sedemnásťročná Meggie je celkom obyčajné dievča. Jedného dňa sa na oblohe zjavia zvláštne fialové vlny a ona sa ocitne v prapodivnom Ametystovom lese, ktorý doteraz poznala len z maminho rozprávania. No Ametystový les je skutočný. Prírodné spoločenstvo víl a voktarianov v ňom žije pod ochranou Ametystového lampáša. Meggie sa v tomto fantastickom svete neocitla náhodou. Nie všetkým členom Lesnej rady ide o dobro spoločenstva a Meggie sa snaží pred svojím pravým poslaním utiecť.

O zármutku (Clive Staples Lewis)

Kniha sa zaoberá svedectvom muža, ktorý sa statočne postavil voči vlastnej úzkosti, aj napriek bolesti a žiaľu zo straty svojich najbližších. Hľadá útechu v okolitom svete, kde sa mu nedostáva žiadneho povzbudenia, ani keď voláte k Bohu. Kniha Vám otvára bránu, ako sa vyznať vo svojom žiali a nájsť cestu ako mu čeliť bez odsúdenia..

***

Toto sú teda všetky knihy, ktoré sa mi doma nazbierali a pomaly sa ich snažím aj čítať. Momentálne mám takú zásadu, že popri knižničných knihách, musím čítať aj nejakú svoju vlastnú.

Dúfam, že vás tento článok aspoň trošku inšpiroval k nejakej knižke. 🙂

Anotácie boli kopírované zo stránky preskoly.sk a ssv.sk .

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu