Nové knihy za posledné obdobie

0
3042

Vitajte pri novom článku, v ktorom vám chcem ukázať nové knihy za posledné mesiace. Väčšinou knihy, ktoré čítam, buď pochádzajú z knižnice alebo ide o recenzné výtlačky. Čo sa týka recenzných, tak veľa z nich si ani nenechávam, ale darujem knižnici. Najmä, keď ide o detskú a mládežnícku literatúru. V poslednom období mi však pribudli knihy aj vďaka tomu, že som mala narodeniny a aj vďaka malým kúpam a samozrejme Vinlitu. Preto som sa rozhodla spísať tento článok, aby som vám o nich niečo aj povedala. Ako sa ku mne dostali, o čom sú…

Knihy, ktoré som dostala

Začala by som darčekmi, ktoré pozostávajú zo 4 kníh. Najvrchnejšia kniha Šašo je dar od bývalej kolegyne, ktorú mi darovala pri mojom odchode z práce. Hodnotná je pre mňa najmä odkazom, ktorý mi do nej napísala, inak veľmi ani nemám predstavu o čom je a v najbližšej dobe sa na ňu ani nechystám. Zvyšné knihy sú narodeninové a sú aj vypýtané, čiže je jasné, že som z nich mala obrovskú radosť. Sherlock Holmes je srdcová záležitosť. Či už ide o seriál alebo takto o knihu. Podľa mňa sú obe varianty super a dokonca knihu som čítala až po tom, čo som videla seriál ( 2x ) a veľmi milo prekvapilo, že niektoré dialógy boli použité doslovne. Určite si v najbližšej dobe dokúpim ďalšie knihy z tejto edície. Inak, čo sa týka kriminálok, tak som skôr zaťažená na klasickú školu, lebo okrem Doyla som ešte čítavala Agathu Christie. A keď je už reč o klasike…Uf Vojna a mier. Neskutočne sa teším aj na toto čítanie. najradšej by som sa na to vrhla hneď, lenže mám toho veľmi veľa rozčítaného. Prečo som si toto vybrala ako darček od rodičov? Namotivovalo ma k tomu najmä divadelné predstavenie, ktoré som videla minulú sezónu a aj fakt, že do takto obsiahlej klasiky som sa ešte nemala možnosť zahĺbiť. I keď určite pôjde o náročnejšie čítanie, tak o to viac sa na to teším a dúfam, že do Vianoc sa k Vojne a mier dostanem. 😀 😀 

Knihy, ktoré som dostala na zrecenzovanie

Ako som spomínala už vyššie, tak mi chodia knižky, ktoré recenzujem na Vinlit.sk. Z takých posledných to bola kniha Hraj fér, ktorá je už v zámskej knižnici a minulý týždeň mi prišiel balíček zo Slovartu s knihou Mníchov. Zatiaľ som ju prebehla len očkom ( nejakých 10 strán ), takže nemám ešte úplne predstavu, čo presne mám očakávať. Pevne verím, že ma to nesklame a aj keď ide o román, tak sa to bude pridržiavať faktov. No a ešte, čo mám na recenziu a už ju mám aj dosť dlho, za čo sa hanbím ako pes…je veľmi zaujímavá knižka Zachráňte Amelie, ktorá sa odohráva na začiatku II. svetovej vojny a nesie v sebe niekoľko tém, ktoré sa týkajú najmä, „riešenia“ ( skôr odpratania, aby o tom nikto nevedel ) detí, ktoré mali určitý postih alebo rôznych vyšetrení, ktoré prevádzalo vtedajšie Nemecko. Knižka je od vydavateľstva i527.net a dúfam, že tento týždeň sa v nej už pohnem. Inak mala zaujímavú cestu ku mne, lebo ja som ani nevedela, že mi ju dané vydavateľstvo posiela a teda som im ani nemala dať ako a prečo novú adresu. Našťastie sa to vyriešilo na pošte.

Knihy, ktoré boli zakúpené

Zakúpených knižiek tu mám teraz celkom hodne. Je to i vďaka knižnici, ktorá robila burzu a tam som si hneď kúpila štyri knihy, ktoré ma vyšli dokopy dve eurá. Dve z toho sú básnické zbierky- Žltú ľaliu musí každý poznať a druhá zbierka je Z prežitého dňa od Jána Stacha. K tomuto autorovi som sa dostala až pri štúdiu na vysokej škole. Celkovo mám však málo poézie, okrem týchto dvoch len Dilonga a nejaké detské knihy, tak aspoň si pomalinky aj tento literárny druh doplním. Ďalšie dve knihy sú od zahraničných autorov, ale s menami nesmrteľnými. Erich Maria Remarque je autor, s ktorým mám čitateľskú skúsenosť a kúpila som si jeho Noc v Lisabone, inak je to už s Ernestom Hemingwayom, ktorého prózu som nikdy nečítala, jedine tak nejaké informácie o ňom. Z tohto pohľadu mi neprišiel nikdy ako sympatický človek, tak uvidím, či mi príde ako sympatický autor pri knihe Komu zvonia do hrobu.

No a potom sú tu knihy novšieho rázu. O Lidladskej knihe nemám čo povedať, keďže na blog pridávam aj recepty, tak je potrebné, aby som niekde čerpala inšpiráciu. V tomto prípade veľa toho nenačerpám, lebo zo všetkých ich kníh mi najmenej pasuje. 1-2 recepty som v nej našla, ktoré by som možno vyskúšala. Krása z prírody je tiež kniha, pri ktorej je potrebná určitá zručnosť. Obsahuje množstvo receptov na prírodnú kozmetiku, ktoré ma zaujali, len som ešte nenašla čas na to, aby som viac k tomu prečítala. Uvidím kedy sa k tomu dostanem. No a nakoniec kniha, ktorá mi skočila do rúk sama a to Štúrovci. Je krásne spracovaná aj výberom textov, aj graficky. Myslím si, že obsahuje celkom slušný základ z obdobia romantizmu na Slovensku a prezentuje ho veľmi atraktívne a dokázala by zaujať i tých, ktorým sa úplne nechce učiť o slovenskej literatúre.

Všetky knihy dokopy

Nižšie si môžete prečítať aj k niektorým knihám anotácie, ak vás zaujali.

Ernest Hemingway – Komu zvonia dohrobu 

,,Najdlhší Hemingwayov román Komu zvonia do hrobu (1940) je kronikou troch dní života amerického lektora španielčiny Roberta Jordana, ktorý prichádza ako dobrovoľník do Španielska v čase občianskej vojny bojovať proti Francovmu fašistickému režimu. Pripojí sa k partizánskej jednotke, ktorá mu pomáha vyhodiť do vzduchu strategicky významný most. Robert splní svoju úlohu, hoci ju považuje za nezmyselnú. Medzi partizánmi spozná mladú Mariu, dievča, ktoré vojna obrala o rodičov a ktoré neuniklo týraniu. Medzi mladými ľuďmi čoskoro vznikne láska. Čas jej trvania je obmedzený, preto je intenzívna a vášnivá…“ ( preskoly.sk ) 

Erich Maria Remarque – Noc v Lisabone 

,,Príbeh nemeckého emigranta, ktorý sa vzdáva poslednej nádeje na útek a pod vplyvom osobnej tragédie prepúšťa svoj pas a lodné lístky inému zúfalcovi. Žiada len jedno: aby s ním strávil jednu noc a vypočul si smutný príbeh jeho lásky odohrávajúci sa v jednom z najpohnutejších období ľudskej histórie.“ ( preskoly.sk )

Cathy Gohlkeová – Zachráňte Amelie

,,JEDEN LIST, JEDNA PROSBA…
Rachel Kramerová dostane počas pobytu v Nemecku záhadný list s prosbou od dávnej priateľky. Kristine, manželka dôstojníka SS Gerhardta Schlicka, si uvedomuje meniacu sa situáciu v spoločnosti a obáva sa, že manžel považuje ich dcérku Amelie, ktorá je od narodenia hluchá, za škvrnu na svojom árijskom rodokmeni.

… ODHALÍ TEMNÚ PRAVDU…
Rachel, ktorej Schlick kedysi dvoril, vie, že je nebezpečný rovnako ako hákové kríže, ktoré visia na berlínskych budovách ako čierne pavúky. Má podozrenie, že jej otec, popredný odborník v eugenike, vie o Hitlerových plánoch s ľuďmi, ako je Amelie, ktorých režim považuje za nehodných života. Keď sa odváži preskúmať jeho tajné dokumenty, odhalí aj šokujúce tajomstvá o vlastnej minulosti a rodine, ktorú nikdy nepoznala.

… KTORÚ SA ROZHODNÚ VYNIESŤ NA SVETLO ZA KAŽDÚ CENU.
Rachel, ktorú si SS vezme na mušku, sa obráti o pomoc k Jasonovi Youngovi, ambicióznemu americkému novinárovi a pochybnému spojencovi, ktorý jej a Amelie pomôže utiecť z mesta vďaka kontaktom v odboji. Všetci traja sa ukryjú v bavorskom mestečku Oberammergau, známom svojimi pašiovými hrami, kde Jason a Rachel riskujú životy – a pozývajú k tomu aj iných –, aby zachránili neznámych ľudí, ktorých si tak veľmi obľúbili.“ ( martinus.sk ) 

Lev Nikolajevič Tolstoj – Vojna a mier I. , II. 

L. N. Tolstoj písal Vojnu a mier v r. 1863 – 1869. Kompletné štvorzväzkové vydanie vyšlo v r. 1869. Dobová kritika najprv román odsúdila, ale čitateľský úspech bol obrovský. Dve vydania sa rozpredali veľmi rýchlo, r. 1873 vyšlo tretie, podstatne prepracované vydanie, ktoré sa vydáva a vychádza v prekladoch dodnes.
Ide o klasický veľkoromán zo života ruskej spoločnosti v prvých desaťročiach 19. storočia. Popri množstve realisticky zobrazených postáv zasadených do historických udalostí plnokrvne zobrazuje postavy generála Kutuzova a Napoleona. Nájdeme tu opis napoleonských rusko-francúzskych vojen prebiehajúcich v rokoch 1805 – 1812 (detailne je v románe opísaná bitka pri Slavkove 1805, ale aj bitka pri Borodine a obsadenie Moskvy Francúzmi). Hlavnými hrdinami románu sú dvaja šľachtici Andrej Bolkonský a Pierre Bezuchov, ako aj členovia rodiny Rostovovcov. Pierre Bezuchov je nositeľom Tolstého myšlienok, často výstižne hodnotí politicko-spoločenské dianie okolo seba, niekedy aj významné historické postavy. ( preskoly.sk ) 

Sir Arthur Conan Doyle – Sherlock Holmes 1

,,Novelou Štúdia v krvavočervenom sa začínajú dobrodružstvá najslávnejšej detektívnej dvojice všetkých čias, Sherlocka Holmesa a doktora Watsona.Doktor Watson si po návrate z aktívnej vojenskej služby hľadá byt. Sherlock Holmes zase hľadá spolubývajúceho. Dohoda uzavretá medzi mužmi sa zdá byť obojstranne výhodná. No ak si doktor Watson myslel, že život na Baker Street 221B bude plynúť pokojne a hladko, mýlil sa. Netreba ho však ľutovať. Veď vďaka jeho zápiskom sa môžeme nechať zatiahnuť do vyšetrovania nevysvetliteľných vrážd a následne, v príbehu Podpis štyroch, do prípadu nezvestného dôstojníka. Čitateľovi sa črtajú príjemné vyhliadky na ďalšie záhady, jeden stratený poklad a jeden poklad nájdený. Nakoniec sa doktor Watson môže pokladať za šťastlivca.Týmto zväzkom otvárame nové vydanie holmesovskej ságy, ktorá sa pýši zaujímavým dizajnom a brilantnými ilustráciami pre potechu každého milovníka kníh a obdivovateľov Sherlocka Holmesa obzvlášť.“ ( preskoly.sk )

Robert Harris – Mníchov 

,,September 1938. Hitler sa rozhodol začať vojnu.

Chamberlain zúfalo túži udržať mier.

O tejto otázke sa rozhodne v meste, čo sa navždy zapíše do dejín vďaka dohode, ktorá nielenže viedla k rozkladu demokratického Československa, ale aj otvorila dvere Hitlerovým politickým ambíciám v Európe. Zatiaľ čo Chamberlainovo lietadlo letí ponad Lamanšský prieliv a Hitlerov vlak uháňa na juh od Berlína, do Mníchova cestujú Hugh Legat, jeden z Chamberlainových osobných tajomníkov, a Paul Hartman, nemecký diplomat a člen protihitlerovského odboja.Tí dvaja boli kedysi dobrými priateľmi a teraz, keď je budúcnosť Európy na vážkach, sa ich cesty znova pretnú.“ ( preskoly.sk ) 

Ján Botto – Žltá ľalia

Ján Stacho – Z prežitého dňa

Jozef Čertík – Štúrovci
,,Štúrovci zavedú čitateľa do obdobia pre slovenský národ obzvlášť ťažkého, často plného beznádeje a skepsy, do rakúsko-uhorskej monarchie. Kniha ponúka okrem životopisov aj výber diel najlepších osobností štúrovskej generácie.“ ( martinus.sk )

Teresa Lewkowicz – Mosiej – Krása z prírody

,,Myslíte si, že chemické látky obsiahnuté v pleťových krémoch, mliekach či maskách naozaj prospievajú vášmu zdraviu? Čo keby sme vám povedali, že cesta za zdravím a krásou vedie cez prírodnú kozmetiku, ktorú si môžete vyrobiť aj doma? 

V tejto knihe nájdete recepty, ako sa postarať o svoju ženskú krásu.“ ( martinus.sk ) 

 

Foto: dusazeny

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu