Nové knihy za posledné obdobie

0
69267
nove knihy

Nové knihy

Nejakým zázrakom sa mi v tomto čase rýchlo nakopili nové knižky. Mala som totižto sviatok a boli Vianoce….a poznáte to.  Čo sa týka knižnej radosti, tak som si dopriala a nejaký čas si budem musieť dať znova oddych od nákupov.. Niektoré som už stihla aj prečítať, iné na to ešte čakajú. Budem rada, ak sa k tým, čo už vy máte za sebou aj vyjadríte, poviete na ne svoj názor.

Kníh dokopy 15, čo je dosť veľké číslo, keďže nevyhadzujem za hocijaké knihy peniaze a aj tie,čo som dostala som si sama vybrala. Idem vám ich však postupne predstaviť…

nove knihy

Delphine de Vigan – Slová vďaky (anotácia)

Úspešná francúzska prozaička vo svojej knihe opäť otvára Pandorinu skrinku našej doby: starnutie vo svete nesúcom v génoch skúsenosť z globálnych katastrof, ktoré pripravili Európanov o ich ľudskú autenticitu.
Hrdinkou novely je žena v zlomovej situácii: bývalá jazyková korektorka Miška stráca kontrolu nad svojím životom, ale súčasne aj nad slovami. Napriek všetkému toto niekdajšie židovské dievčatko pokračuje v celoživotnom pátraní po osobách, ktoré ju pred rokmi nezištne zachránili pred holokaustom. Chce sa im poďakovať za ich šľachetný čin, ktorým riskovali vlastné životy.
Autorkino vnímanie konfúznej zložitosti miléniového sveta sa prenáša najmä do dialógov v domove pre starých postihnutých ľudí, ktoré starenka vedie s dvoma blízkymi ľuďmi. S Máriou, sirotou, ktorej sa ujala po smrti asociálnej matky, a Jérômom, logopédom usilujúcim sa zmierniť následky jej postupujúcej stareckej demencie. Práve túto situáciu autorka využije nielen na zachytenie mentálne zložitého stavu citlivej ženy na hranici života a smrti, ale aj na načrtnutie sociálnych a morálnych problémov storočia.

Martina Depešová – Pumpkin (anotácia)

V jeden deň sa pred dverami troch ľudí objavia záhadné obálky s krátkym listom na rozlúčku. Hana, ryšavé dievča prezývané Pumpkin, v nich prosí svojich priateľov, aby ju nehľadali. Ani jeden z nich však jej prosbu nevypočuje, a tak sa začína pátranie po príčine náhleho odchodu ich kamarátky. To odhaľuje mnohé tajomstvá a jej priatelia zisťujú, že ju v skutočnosti poznali omnoho menej, než si mysleli. Podarí sa aspoň jednému z nich zistiť prečo zmizla Pumpkin?

Fjodor Michajlovič Dostojevskij – Dvojník (anotácia)

Dielo Fiodora Michajloviča Dostojevského je nepochybne úprimným výrazom citlivej osobnosti, ktorá musela všetko prežiť a pretrpieť, než bola schopná to vysloviť. Ale Dostojevskij nehovoril len za seba. Jeho ústami nariekali, živorili a milovali nielen milióny ruských ľudí, ale aj milióny čitateľov na celom svete. Drásaná rozpormi sveta vôkol seba i v sebe, často nechápajúc o čo ide, prenasledovaná časom, vychádza osobnosť jednotlivca pokrytá ranami, vnútorne krvácajúca a zdeformovaná. A keď sa aj v tom pekelnom vnútre nemilosrdnej dielne doby vzpriečila, bola bez milosti rozdrvená. Tak bola poznamenaná aj geniálna osobnosť Dostojevského a odtiaľ vyviera jeho vnútorná rozpoltenosť a duševná nalomenosť…

Prvá trojica sú knihy, ktoré som už prečítala. Slová vďaky je kniha, ktorú som musela mať kvôli samotnej autorke. Tá píše brilantne a témy, ktoré vo svojich uzučkých knihách rozoberá ma vždy zaujímajú. Inak to nebolo ani v tomto prípade. Senzačne napísaný príbeh, ktorý chytí za srdce. Štýl, ktorý má autorka je nenapodobiteľný a krásny. Používa krásne poetické prostriedky jazyka, manipuluje s jemnosťou a krutosťou, ktorá podfarbuje celý text a vsúva recipientovy dôležité morálne otázky. Recenziu na túto knihu si môžete prečítať TU.

Ďalšia knižka Pumpkin je prvotina našej slovenskej autorky a teda jedná sa o súčasnú literatúru. Je možné, že ste knižku nezachytili, lebo nie je nijako veľmi komerčne tlačená do popredia. Avšak, stojí za to sa o nej niečo aspoň dozvedieť. Autorka siaha po ťažkej a veľmi smutnej téme, ktorá má však svoje miesto v našej spoločnosti. Zobrazuje priateľstvo, lásku, potrebu ale taktiež problémy v rodine, alkoholizmus, únik z reality až samovraždu. Čo nie je (aspoň pre mňa) úplne dotiahnuté do dokonalosti je záver, ktorý by si ešte niečo pýtal. RECENZIA

Dvojník je titul od autora, ktorého meno musí byť každému známe. Ja som sa prvýkrát s týmto dielom stretla prostredníctvom školy, kde sme pozerali filmovú adaptáciu knihy Dvojník. Musím povedať, že ma veľmi nechytila, no navnadila ma na toto dielo. Bohužiaľ ani samotný titul mi nedal to, čo som pôvodne očakávala. Po dočítaní som bola sklamaná. Celý príbeh mi prišiel zbytočne zmätočný a vyjadrovanie hlavného protagonistu liezlo na nervy. Nedávam tým však zbohom Dostojevskemu, ale skôr verím, že to ďalšie, čo od neho budem čítať bude lepšie. 

nove knihy

C.S. Lewis – Štyri lásky (anotácia)

O pravej povahe lásky sa už napísalo veľa slov a veľa kníh, ale len niekoľko z nich je takých výstižných, ako táto kniha. C.S. Lewis v nej sumarizuje štyri typy Ľudskej lásky – náklonnosť, priateľstvo, eros a kresťanskú lásku (Božiu lásku). Prvé tri sú nám prirodzené, ale Lewis nám ukazuje, ako sa bez Božej lásky deformujú, a dokonca sa môžu stať nebezpečnými.

C.S. Lewis – Úvahy o žalmoch (anotácia)

Toto nie je vedecká štúdia. Nie som hebraista ani biblický kritik, ani odborník na starovek či archeológ. Píšem pre nevzdelaných o veciach, v ktorých sám nemám vzdelanie. Ak sa treba nejako ospravedlniť (a asi áno) za to, že som sa pustil do písania takejto knihy, moje ospravedlnenie bude znieť približne takto: Často sa stáva, že dvaja školáci si dokážu nezrozumiteľné učivo navzájom vysvetliť lepšie, než by to dokázal učiteľ.Kniha Lewisových úvah nad vybranými žalmami prináša inšpirujúci pohľad na túto zbierku hebrejskej poézie a otvára pred čitateľom nové možnosti pohľadu na celú Knihu žalmov. Vracia jej to, na čo mnohí pozabudli, totiž že ide predovšetkým o poetické vyjadrenie vzťahu medzi človekom a Bohom.Táto práca je mnohými odborníkmi na texty Starého zákona odporúčaná ako jeden z najlepších komentárov ku Knihe žalmov.

Sir. A.C. Doyle – Sherlock Holmes 5, Návrat Sherlocka Holmesa (anotácia)

Sherlock Holmes, podobne ako mnohí veľkí umelci, žil pre samo svoje umenie a často odmietol pomôcť boháčom a mocným tohto sveta, ak v ňom ich prípad neprebudil záujem. Na druhej strane obetoval týždne tej najintenzívnejšej práce záležitostiam obyčajných ľudí, ak sa ich prípady vyznačovali čímsi zvláštnym alebo dramatickým, čo prebúdzalo jeho predstavivosť a čo bolo výzvou pre jeho mimoriadne schopnosti. Jeho neustále sa šíriaca povesť prinášala so sebou aj čoraz rozsiahlejšiu prax a z detektíva sa stal veľmi zamestnaný človek. Doktor Watson vo svojich zápiskoch uchoval podrobnú dokumentáciu o prípadoch, ktoré spolu riešili, a ako sám otvorene priznáva, z toho obrovského množstva je preňho mimoriadne ťažké vybrať tie, ktoré si zaslúžia zverejnenie. Podkladom pre drobné príbehy v zbierke poviedok Návrat Sherlocka Holmesa sa nakoniec stali kauzy, ktoré vzbudili záujem ani nie tak brutalitou zločinu, tvoriaceho ich jadro, ale skôr dômyselnosťou a dramatickosťou ich riešenia.

Bruce Marshall – Plná slávy (anotácia)

Plná slávy je Cirkev, úžasné spoločenstvo úžasných ľudí: pokrstených hriešnikov, ľutujúcich odpadlíkov, svätých i kariérnych kňazov, každodenných skrytých hrdinov, nie práve najčnostnejších mužov a žien, ktorí sa k nej radia na sústredných kružniciach v rôznych vzdialenostiach od stredu – Krista. Hlavná postava knihy, kňaz Thomas Edmund Smith, ich však všetkých miluje, prežíva ich boje, utrpenia, ťažkosti i radosti. Teší námorníka, ktorý si nevie vzbudiť ľútosť, vedie na popravu svojho bývalého miništranta, spev neprofesionálnych speváčok počúva srdcom. Čitateľ ho s láskou sleduje, obdivuje jeho riešenie situácií a v duchu si želá, aby každý kňaz bol ako páter Smith…

Ďalšie knihy, ktoré mi pribudli sú od anglických autorov, ktorí už nežijú. Lewisa si postupne celého dokupujem a čítať ho je pre mňa najlepší relax, aj keď nepredstavuje úplne najľahšiu literatúru. Teraz mi do jeho zbierky pribudli knihy Štyri lásky a Úvahy o žalmoch. K tej druhej som sa ešte nedostala, no Štyri lásky si našli svoj priestor aj na blogu. Vybrala som z tohto titulu niekoľko myšlienok, ktoré mi utkveli v hlave a verím tomu, že zaujmú viacerých čitateľov. Článok si môžete prezrieť TU. Nevravím však, že je to úplne to najlepšie od Lewisa, pretože mám srdcovky, ktoré ma viac zaujali a aj mi viac dali. Úvahy o žalmoch som ešte neprelúskala, no istotne sa k nim dostanem v najbližšej dobe. 

Sherlock Holmes bola jasná nutnosť. Vybrala som si ho k Vianociam a v tomto momente je už skoro aj dočítaný. Sherlocka mám tašku, záložku, tričká, čiapku, ponožky a objednaný aj návlek na vankúš, tak je asi jasné, akú vrúcnosť prechovávam k tomuto literárnemu počinu. Nikdy ma Doyle nesklamal a verím tomu, že ani nesklame a patrí medzi mojich obľúbených britských autorov. Spolu s ním sú v tejto skupinke aj Lewis, Dickens či Austenová. Inak toto vydanie, ktoré mám je podľa mňa úplne najkrajšie, aké vyšlo na Slovensku!

No a túto štvorku uzatvára dielo situované do Škótska. Plná slávy je titul, ktorý sa zaraďuje k takej kresťanskej literárnej klasike. Ja som najprv mala pri čítaní trochu problém, lebo mi nesadol úplne štýl rozprávania a celé to bolo trochu pozitivizmom prifarbené (prišlo mi to až smiešne). Napokon sa to však zlepšilo a nemôžem povedať, že by som ľutovala, že som knihu prečítala. Niečo mi dala a tomu som vďačná. Ku knižke som sa inak dostala ako člen SSV, ide o podielový titul. Myslím si, že minulý rok boli horšie podielové knihy ako teraz.

nove knihy

Victor Hugo – Chrám Matky Božej v Paríži (anotácia)

Victor Hugo, jeden z najslávnejších predstaviteľov svetovej literatúry, sa do sŕdc miliónov čitateľov zapísal ako autor mnohých vynikajúcich prozaických, básnických i dramatických diel. Azda najznámejšie z nich je jeho historický román Chrám Matky Božej v Paríži (1831), ktorý po rokoch ponúkame slovenským čitateľom v novom vydaní.
V monumentálnej románovej freske ožíva pred našimi očami nielen tragický príbeh znetvoreného zvonára Quasimoda a krásnej Cigánky Esmeraldy, ale aj sám Paríž pätnásteho storočia – stredoveké mesto so svojou magickou atmosférou, úzkymi uličkami a námestiami, nespočetnými vežami a kostolmi, medzi ktorými dominuje Chrám Matky Božej, nádherná majestátna katedrála, s ktorou sú nerozlučne späté osudy hlavných hrdinov. Ich príbeh dotvára množstvo epizód, kde sa vystrieda veľa postáv z najrozličnejších spoločenských vrstiev vrátane tých najvyšších. Do centra románu sa však postupne dostáva ľud – parížska chudoba, živelne sa búriaca proti cirkevnej tyranii a objavujúca svoje ušľachtilé jadro, lásku a ľudskosť uprostred stredovekej krutosti a tmy.
Hugov nesmrteľný román nepochybne upúta i dnešného čitateľa svojou dramatickosťou, dejom plným neočakávaných zvratov a najrozmanitejších prekvapení.

Irvin D. Yalom – Keď Nietzsche plakal (anotácia)

Vo Viedni devätnásteho storočia sa odohráva dráma lásky, osudu a vôle na pozadí intelektuálnych prúdov, ktoré budú definovať celú éru. Josef Breuer, jeden zo zakladateľov psychoanalýzy, je na vrchole svojej kariéry. Jedného z najväčších európskych filozofov Friedricha Nietzscheho trápia samovražedné myšlienky, nenachádza liek na bolesti hlavy a ďalšie problémy, ktoré ho sužujú. Keď Breuer súhlasí liečiť Nietzscheho svojou experimentálnou metódou založenou na rozhovore, ešte netuší, že aj on nájde v týchto stretnutiach útechu. Až vďaka tomu, že musí čeliť vlastným vnútorným démonom, dokáže talentovaný psychiater pomôcť svojmu pacientovi. V románe Keď Nietzsche plakal spája Yalom fakty a fikciu, atmosféru a napätie, aby odkryl nezabudnuteľný príbeh o sile myšlienok a priateľstva.

Bernhards Klaus – Panické ataky (anotácia)

Autor tohto odvážneho tvrdenia, úspešný nemecký terapeut Klaus Bernhardt, tvrdí, že väčšina postupov, ktoré sa dnes používajú pri liečbe týchto psychických
problémov, je zastaraných a neúčinných. Namiesto nich ponúka mimoriadne efektívne techniky, a to nielen pre ľudí trpiacich panickými atakmi, ale pre všetkých, ktorí majú pocit, že ich vlastný strach obmedzuje v myslení a konaní.
Výnimočnosť knihy Panické ataky spočíva v celkom novom prístupe k riešeniu psychických porúch, ktorý je založený na cielenom využívaní procesov
spracovania informácií prebiehajúcich v našom mozgu.
Jednoduché a ľahko zvládnuteľné cvičenia už po niekoľkých týždňoch umožnia pacientom trpiacim úzkosťami a panickými atakmi návrat do normálneho života – bez paniky a úzkosti.

Ladislav Mňačko – Ako chutí moc (anotácia)

„Zakazovaný, povesťami opradený, škandalizovaný – všetky tieto prívlastky možno s plnou platnosťou použiť o románe popredného slovenského publicistu, ktorý takýmto spôsobom predkladá svoju umeleckú polemiku na odvekú tému – zápas medzi pravdou a nepravdou, či polopravdou. Moc kazí ľudí, povedal ktorýsi filozof a absolútna moc kazí absolútne.“ Tieto slová sprevádzali prvé slovenské vydanie dnes už legendárneho diela Ako chutí moc. Román Ako chutí moc je nielen brilantná analýza mravného rozkladu straníckeho a štátneho funkcionára v ťaživých päťdesiatych rokoch, môže slúžiť aj ako obraz neostalinského temna normalizácie, ale súčasný čitateľ v ňom zrejme nájde aj mnoho paralel so súčasnosťou.

Nasledovná štvorica kníh sú tie, ku ktorým som sa ešte nedostala. Dve klasiky, ktoré tu nájdete – Chrám Matky Božej v Paríži a Ako chutí moc sú tituly, ktoré som si zaobstarala aj kvôli mojej výzve čítať viac klasiky. Chrám Matky Božej som nikdy nečítala, čo je aj hanba. Našťastie Ako chutí moc som už čítala, ale veľmi rada si to zopakujem znova, pretože Mňačkov štýl písania je akurát pre mňa. 😛

Keď Nietzsche plakal je titul, do ktorého sa istotne budem púšťať s menším strachom. Dôvod, prečo som si túto knihu vybrala je ten, že ma zaujal životopis Yaloma a chcela som vidieť viac jeho štýl v beletristickej forme. A prečo Keď Nietzse plakal? Na základe anotácie ma to najviac zaujalo. Teraz len dúfať, že to bude aj také dobré. A posledná kniha spadá viac do náučnej literatúry, no a bol to ten výber knihy, že na prvý pohľad zaujme, tak si ju vezmem. Ešte som si ju ani nelistovala, no pevne verím, že ma milo prekvapí. 

nove knihy

Charles Dickens – Vianočná koleda (anotácia)

Pán Scrooge je známy ako lakomec a jeho chamtivosť nepozná hraníc. Dokonca ani na Vianoce sa jeho tvrdé srdce neobmäkčí, len podráždene a s kyslým výrazom na tvári sleduje predvianočný zhon. Nečakaná a tajuplná návšteva, ktorá ho vyľaká, však mnohé zmení. Navštívi ho Marley, jeho dávny obchodný partner, čo by však nebolo nič neobvyklé, keby Marley nebol dávno mŕtvy. A nebude to len duch Marleyho, ale pána Scroogea prídu osobne pozrieť aj ďalšie prízraky. Štedrý deň sa neúprosne blíži a s ním možnosť vykúpenia. Prehodnotí Scrooge svoj doterajší život, alebo sa bude naďalej utápať v pocitoch odporu a nenávisti? Najkrajší príbeh veľkého anglického rozprávača “ Vianočná koleda“ z roku 1843 aj v súčasnosti dokáže zaujať a osloviť čitateľov po celom svete.

L.M. Montgomeryová – Vianoce s Annou (anotácia)

Známa autorka príbehov o Anne zo Zeleného domu, ktoré sprevádzajú už celé generácie vďačných čitateľov a najmä čitateliek, nám ponúka 16 nádherných poviedok s vianočnými témami. Zo všetkých vanie hlboké ľudské porozumenie, obetavosť, láska k ľuďom a nezabudnuteľné čaro Vianoc zo starých časov. Autorkino svieže rozprávanie nás však zaujme aj láskavým humorom a svojským pôvabom.

Max Kašparů – O bludných kruhoch a bludných kameňoch (anotácia)

Obľúbený český psychiater a diakon sa tentoraz venuje téme, ktorá zamestnáva ľudstvo od nepamäti a v súčasnosti azda ešte o čosi viac – ľudským vzťahom. Znalec ľudskej duše opäť v krátkych príbehoch z vlastnej lekárskej praxe analyzuje vzťahy v ich najrôznejších podobách. Hovorí o ľuďoch, ktorí si ich vedia vytvárať k iným ľuďom, kultúrnym i duchovným hodnotám, ale aj o tých, u ktorých jedna z týchto troch zložiek zlyháva. Do jeho ambulancie vstupujú pacienti s nespočetným množstvom problémov i komplexov. Neraz súvisia práve s tým, že si nedokážu vytvoriť skutočné hlboké vzťahy, a tak sa pohybujú v labyrinte bludných kruhov, ktoré navyše zaťažujú bludné kamene v podobe porúch každého druhu – závislosti, sexu či vlastnej povahy. V útlej publikácii nájde čitateľ aj kus svojho osudu a tiež podnet na to, ako osobný problém vyriešiť.

Max Kašparů – Záchranné koleso kňaza a psychiatra Maxa Kašparů (anotácia)

Triezve a priame rady, ako si budovať a zachovať dobré vzťahy, manželstvá a rodiny.Dlhoročné skúsenosti známeho odborníka a jeho pohľad na život.Kňaz a psychiater Max Kašparů v tejto knihe odpovedá na otázky, ako pracovať na zdravých vzťahoch a ponúka svoj pohľad na našu súčasnosť.Kniha prináša jeho skúsenosť, ako sa hodnotne pripraviť a prežiť spoveď a svätú omšu, ale aj úvahy o psychiatrii, fenoméne smrti a pripravenosti na večný život.Kniha obsahuje otázky, ktoré Max Kašparů ešte nikdy počas svojho života nedostal. A samozrejme, priame odpovede, aké vie ponúknuť len tento skúsený psychiater a čerstvý kňaz.

A napokon sa dostávame až k samotnému záveru. Tu dominujú dve vianočné knihy a dve knihy od Maxa Kašparů.

Vianočná koleda spadá do kategórie „srdiečkvých“ autorov. Autorov z Anglicka a konkrétne je to z pera Dickensa. Pre mňa je to najkrajší vianočný príbeh a preto som chcela mať už konečne aj svoju vlastnú knihu v knižnici. Zároveň som s ňou robila aj jedno podujatie s mládežou. O Dickensovej kolede som sa vyjadrovala aj v jednom staršom článku. Ak si ho chcete prečítať, tak ho nájdete TU. Druhý titul s vianočnou atmosférou – Vianoce s Annou nezaujal tak, ako som čakala. Celkovo tej Anny tam bolo minimálne a čo aj bolo, tak to boli len ukážky z predchádzajúcich kníh. Avšak, čo sa uprieť autorke nedá je, že v morálnom aspekte dodržiavala tie isté princípy ako pri diele Anna zo Zeleného domu. 

Záchranné koleso kňaza a psy… bol titul, ktorý som si vybrala ako darček a čakalo ma bohužiaľ sklamanie. Ponúkal témy, ktoré by chceli ísť do väčšej hĺbky, no vždy to zostávalo na takej neutrálnej rovine. Niekedy sa tam odpovede akoby opakovali. Myslím, že viac mi dalo, keď som tohto pána sledovala na youtube a venoval sa jednej téme podrobnejšie ako takýto zvláštne spojený celok, ktorý by potreboval dotiahnuť svojou hĺbkou na jednotlivé témy a nezostať na povrchu. Do druhej knižky som sa ešte nepustila, ale dúfam, že to bude lepšie. 

Toto sú teda všetky knihy. Niektoré potešili, iné sklamali a niektoré sa ešte „predvedú“. Na každú sa však teším a dúfam, že čítanie si maximálne užijem. Ak ste sa dostali až na tento samotný záver, tak skláňam pred vami klobúk a ďakujem vám za váš čas. 🙂 

Anotácie boli kopírované zo stránok: martinus.sk, preskoly.sk a ssv.sk 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu