Nové knihy za posledné obdobie

2
1095
nové knihy

Nové knihy

Dlhšie som nedávala žiadny príspevok s novými knihami. Naposledy to bolo ešte v máji a zachvíľu je tu koniec roka. Tak som sa rozhodla, že jeden príspevok vypíšem, ešte aby tam nebolia vianočné darčeky. Ja nie som až taký zberateľ kníh, keď si už nejakú kupujem, tak musí naozaj stáť za to, inak ich ďalej posúvam. Viem si predstaviť, že niekto by sa nad tou mojou kôpkou len zasmial, že ako je toho málo, ale podľa mňa je to celkom akurát a tak v tomto príspevku vám predstavím 15 kníh.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt books ornament

Dejiny národov (anotácia)

Dejiny sú nevyhnutnou súčasťou pohľadu, akým každý národ vníma sám seba, preto často bývajú predmetom sporov. Publikácia prináša príspevky 28 renomovaných historikov, ktorí vlastnými slovami opisujú minulosť svojej krajiny tak, ako ju vnímajú oni a ako sa bežne chápe v ich vlasti. Čitateľ má možnosť pozrieť sa na niektoré známe štáty z netradičného uhla: ako vidia samy seba, ako sa vyrovnávajú s kontroverznými udalosťami svojich dejín a ako si želajú byť vnímané v súčasnosti. Je zaujímavé sledovať, aký odlišný môže byť tento pohľad v porovnaní s optimistickým obrazom prezentovaným napríklad v turistických sprievodcoch.

Blažený človek (časť anotácie)

Publikácia s názvom Blažený človek, je debutom Jozefa Marhefku, rímskokatolíckeho kňaza pôsobiaceho v Starej Ľubovni. Ústrednou témou knihy sú žalmy, čo naznačuje už samotný názov. Práve týmito slovami Blažený človek začína prvý žalm, ktorý je akousi vstupnou bránou k celej biblickej knihe. Autor sa zameral na štúdium žalmov, pretože videl potrebu prehĺbenia modlitby breviára. To, čo naštudoval, následne prepracoval do knižnej podoby a rozhodol sa ponúknuť verejnosti. Ak ste doteraz nenašli literatúru, ktorá by vám pomohla lepšie pochopiť krásu a hĺbku žalmov, potom je táto knižná novinka ponukou aj pre vás. V tejto svojej prvej knihe autor rozoberá žalmy 1 41, v budúcnosti plánuje pripraviť druhý a následne aj tretí diel…

Láska spod klobúka (anotácia)

Slečna Harriet Peabodyová sníva o dni, keď si otvorí svoj vlastný obchod s prešívaným ošatením určeným pre nezávislé pracujúce ženy, presne ako je ona. Nanešťastie sa kvôli jednej problémovej zákazníčke ocitne bez práce modistky, a tak odrazu aj bez príjmu. Pán Oliver Addleshaw akurát stojí pred uzavretím svojej najväčšej obchodnej dohody, keď zistí, že jeho potenciálny obchodný partner uprednostňuje usadených ženatých mužov, s ktorými rokuje radšej. Keď sa Oliver stane svedkom udalosti, vďaka ktorej jeho nanútená snúbenica pripraví nešťastnú Harriet o prácu, snaží sa jej to vynahradiť tým, že jej navrhne, aby mu pomohla zapôsobiť na jeho obchodného partnera a hrala jeho snúbenicu. Harriet rýchlo zistí, že jej láska k móde nestačí na to, aby aj ona bola v móde. Nikdy skutočne nezapadne do Oliverovho sveta luxusných večerí a elegantných plesov, ale práve keď je odhodlaná ukončiť tento predstieraný vzťah, hrozba z Harrietinej minulosti ich oboch s Oliverom dovedie k zisteniu, že láska sa môže skrývať v tých najnečakanejších obaloch.

Rozum a cit (anotácia)
Anglicko na začiatku 19. storočia vyzerá ako rozľahlý park, domácke sídla a v nich šťastní a láskaví ľudia. Ale všetko nie je také idylické, ako to vyzerá. Pani Dashwoodová so svojimi tromi dcérami – Elinor, Mariannou a Margaret – sa po manželovej smrti musí vysťahovať práve z takého útulného sídla. Všetok majetok totiž zdedil John, Dashwoodov syn z prvého manželstva. Nový domov nájdu u vzdialeného príbuzného Sira Johna Middletona, no starosti s dvoma dcérami na vydaj jej zostanú. Do rozumnej Elinor sa zahľadí bohatý a láskavý Edward a ona sa snaží utajiť svoj cit pred matkou i sestrami, o citlivú Marianne prejaví záujem plukovník Brandon. Ktorá z týchto dvoch lások bude naplnená? Zvíťazí rozum, alebo cit?

Prvá štvorica kníh je zmes kúpených a dostaných. Začala by som klasikou, ktorú predstavuje autorka Jane Austenová. Dostala sa ku mne knižka Rozum a cit, za čo som veľmi rada, lebo zrejme viete, že autorku mám naozaj vysoko v literárnom rebríčku. Priznám sa, že som to začala čítať, len potom som to aj odložila, lebo ma súria iné knihy z knižnice. Čiže neviem ju ešte viac zhodnotiť, ale videla som divadelné predstavenie na Novej scéne, čiže podľa toho je to klasické austenovské. V podstate v ničom ma to nejak výraznejšie neprekvapilo. Čakala som najmä na to, ako bude narábané s postavami a myslím, že to čo som si najprv aj myslela, bolo do bodky splnené. K tejto knižke sa teda vrátim len čo si nájdem na ňu čas. Knižka, ktorú sa mi už podarilo prečítať je Blažený človek. Táto kniha mi toho veľmi veľa dala. Čítala som ju asi týždeň a každý deň, čo som s ňou  strávila bol pre mňa duchovne obohacujúci. Ak by vás knižka zaujímala bližšie, tak si môžete na ňu prečítať recenziu TU. K zvyšným dvom knihám: Láska spod klobúka a Dejiny národov som sa ešte nedostala, na obe sa však veľmi teším. A Lásku spod klobúka by som si chcela prečítať čo najbližšej dobe. 

nové knihy

Sherlock Holmes 3

Legenda o pekelnom psovi, ktorý z pomsty prenasleduje potomkov rodiny Baskervillovcov, sa v Londýne zdá Watsonovi strašidelná a Holmesovi veľmi zaujímavá, najmä v súvislosti s osudom nebohého sira Charlesa Baskervilla. Na zámku Baskerville, v pochmúrnom kraji plnom zradných slatín a močiarov, sa prípad nezdá o nič jasnejší. Skôr naopak. Hmla akoby rozpíjala hranice medzi poverami a skutočnosťou, nad kopcami sa rozlieha príšerné vytie, z ktorého tuhne krv v žilách. Prízrak, zhmotnená legenda, nadobúda hrozivo reálne kontúry a nový dedič rodinného titulu a majetku sa ocitá v ohrození života. A nielen on, v slatinách číha nebezpečenstvo na každého… Pes rodu Baskervillovcov je znamenitou kombináciou prvkov nadprirodzena, gotického románu a klasického detektívneho príbehu. Ide o jeden z najznámejších a čitateľsky najobľúbenejších príbehov Sherlocka Holmesa, ktorý vo svojej kariére nezažil temnejší prípad.

Sherlock Holmes 4

Pri publikovaní jedenástich krátkych príbehov v zbierke Spomienky na Sherlocka Holmesa doktor Watson opäť vychádzal z početných prípadov, kde sa jeho priateľ preslávil svojimi mimoriadnymi schopnosťami, a my sa stávame nielen poslucháčmi, ale priamo aktérmi nejednej čudnej drámy. Čaká nás výber toho najzaujímavejšieho a najzamotanejšieho z kriminálnych procesov viktoriánskeho Anglicka. Od príbehu, v ktorom nám Sherlock sediac v ušiaku pri kozube vyrozpráva, ako sa zhostil svojho prvého dobrodružstva a čo predurčilo jeho dráhu detektíva – konzultanta, až po najzávažnejší prípad kariéry, v ktorom si zmeria sily s protivníkom disponujúcim intelektom rovnako brilantným, ako je jeho vlastný. Na scénu prichádza špička zločineckého podsvetia Londýna, Napoleon zločinu, profesor James Moriarty.

Dievča z atramentu a hviezd

Od chvíle, keď na ostrov dorazil generál Adore, nikto nesmie prekročiť hranicu medzi Gromerou a zvyškom ostrova. Keď zmizne guvernérova dcéra, Isabella sa ako dcéra kartografa votrie do pátracej skupiny, aby preskúmala Zabudnuté územie. No svet za mestskými hradbami je len pustatina plná príšer, kde pod vyschnutými riekami a dymiacimi sopkami spí príšera z legiend. Isabella čoskoro zistí, že zachraňovať bude musieť nielen stratenú dievčinu, ale predovšetkým samotný ostrov.

Ďalšia trojica knižiek už prešla mojim čítaním. Sherlock Holmes patrí medzi moju najväčšiu srdcovku a asi mu ani nikdy nenapíšem recenziu, lebo by to bolo absolútne subjektívne preromantizované. Pre mňa sú knihy Doyla oddychovky, v ktorých mám možnosť vidieť staré Anglicko a dokonale prepracované postavy. Áno, Sherlock je postava takého formátu, aký sa podaril aj Austenovej pri Darcym a nemá ho čo prekonať. (Ale Sherlock je o niečo lepší) Keď sa pozriem na druhú knihu: Dievča z atramentu a hviezd, tak sa žánrovo dosť vzdialim. Je to detská fantasy, ktorá nenadchne ani neublíži. Mňa osobne trocha sklamala, pretože samotná idea bola čarovná, no spracovanie veľmi slabé. Na túto knižku je napísaná recenzia, tak ak vás zaujíma, môžete si ju prečítať TU.

nové knihy

Choroba na smrť

Kierkegaardova kniha o zúfalstve chce čitateľovi zasiahnuť do života. Chce sa ho dotknúť na citlivom mieste, vyrušiť a vyprovokovať ho. Kierkegaard predstavuje zúfalstvo ako chorobu ducha a tvrdí, že je oveľa rozšírenejšie, než si bežne myslíme. Zúfalstvo je stav vnútornej nerovnováhy a nezmyselnosti, je to stav, v ktorom človek nie je sám sebou. Vlastné zúfalstvo si často neuvedomujeme, utekáme pred ním a tvárime sa, že neexistuje. Lenže zúfalstvo je prítomné, niekedy v menšej, inokedy vo väčšej miere. Iba výnimočne sa stáva, že človek vôbec nie je zúfalý a dosiahol stav vnútornej rovnováhy a sebaprijatia. Kierkegaard predstavuje široké spektrum podôb zúfalstva: ukazuje, ako človek nechce byť sám sebou alebo ako chce byť sám sebou nezmyselným spôsobom. Ukazuje, ako nás ničí naša povrchnosť, rojčenie, strach, úzkoprsosť, uzavretosť či vzdor. Vykresľuje komické i démonické podoby zúfalstva. Zúfalstvo však môže človeku aj pomôcť. Vďaka nemu môže odhaliť to, kým je, spoznať svoju duchovnú vznešenosť. Priznať si vlastné zúfalstvo je prvým krokom k tomu, aby sme sa mu vzopreli a prekonali ho.

Rady skúseného diabla
Vo svojom klasickom diele nás C. S. Lewis zasväcuje do korešpondencie medzi dvoma diablami: skúseným Krutodlakom a jeho synovcom Svrabomilom. Krutodlak zastáva byrokratickú funkciu v pekelnej hierarchii a je mentorom neskúseného Svrabomila. Ten práve začína svoju démonickú kariéru v službách „Otca v Hlbinách“ a bol poverený, aby odviedol nového kresťana – “pacienta” – od viery a povzbudil ho k hriechu. Kniha satirickým spôsobom poukazuje na mnohé bežné problémy ľudského života a kresťanskej viery, ako je otázka dobra a zla, pokušenia, pokánia a milosti. Krutodlak a Svrabomil žijú vo svojom morálne prevrátenom svete, kde je chamtivosť a dosiahnutie vlastného prospechu najväčšou hodnotou. Démoni nie sú schopní porozumieť tajomstvu Božej lásky k ľuďom alebo pripustiť možnosť nezištných ľudských cností.
Veľký rozvod
Kniha vychádza v rámci novej edície kníh C. S. Lewisa, v ktorej budeme postupne publikovať všetky významné diela C.S. Lewisa.C. S. Lewis nás pozýva na výlet do Neba a Pekla. Používa svoj rozprávačský talent, aby nám podal alegorický príbeh o ceste autobusom, ktorý premáva medzi Peklom a Nebom. V istom zmysle v nás snaha spojiť nebo s peklom do manželského zväzku prebýva odjakživa. Zakladá sa na presvedčení, že život nás nikdy nestavia pred nevyhnuteľné „buď – alebo“. Inými slovami, na presvedčení, že ak má človek schopnosti, trpezlivosť a (predovšetkým) dostatok času, vždy nájde spôsob, ako dosiahnuť obe alternatívy. Domnievame sa, že obyčajným vývojom, postupnými úpravami alebo zušľachťovaním nakoniec premeníme zlo na dobro, a že nikto po nás nebude chcieť, aby sme definitívne odhodili všetko, čo by sme si radi ponechali. Toto presvedčenie považujem za katastrofálny omyl. Nemôžeme si brať všetku svoju batožinu na všetky cesty. Dokonca aj naša pravá ruka alebo pravé oko môžu byť z tých vecí, čo budeme musieť na niektorej ceste zanechať. Zlo je možné napraviť, no nikdy sa nemôže „vyvinúť“ v dobro. Čas ho nezahojí. Zlé kúzlo musí byť zlomené, krok po kroku je potrebné „spätne odriekať zaklínadlo v mene oslobodzujúcej moci“. Inak to nejde. Vždy je to „buď – alebo“. Ak trváme na tom, že si ponecháme peklo (alebo dokonca len Zem), neuvidíme nebo. Ak prijmeme nebo, nebudeme si môcť ponechať ani tie najmenšie a najintímnejšie suveníry z pekla.

Ďalšia trojica kníh je už pre náročnejšieho čitateľa, keďže v sebe nesie prvky aj odbornejšieho textu. Ku knihe Choroba na smrť som sa ešte nedostala, no jej anotácia ma k nej stále ťahá. Len je to kniha, ktorú nechcem zhltnúť a chcem byť pri nej maximálne sústredená, tak ten čas na ňu sa hľadá o niečo náročnejšie. Ale teším sa na to. Veľmi dúfam, že ma to nesklame. Dva tituly od Lewisa som už čítala dávnejšie. A práve vďaka tomu, že som ich mala požičané a zapáčili sa mi, som si ich napokon aj kúpila. Lewisa mám radšej v tejto rovine ako v rozprávkovej (Narnia). Asi je to tým, že mám od neho vyššie očakávania, už tým, že sa ho snažím často čítať a Narnia tým, že je rozprávka, tak má jednoduchú reč, čo už nie je pre mňa. Čo sa týka titulov Veľký rozvod a Rady skúseného diabla, tak sú to knihy, ktoré každému čitateľovi odporúčam. Získali si ma úplne, a z toho, čo mám od Lewisa prečítané, tak sú to pre mňa jeho najlepšie práce. (ešte nemám všetky prečítané, tak možno to ešte niečo raz tromfne) Myslím si, že každý, kto siahne po týchto dvoch tituloch, tak nad mnohými vecami vo svojom živote bude premýšľať. 

nové knihy

Cesta zarúbaná

Známy román Fraňa Kráľa z obdobia hospodárskej krízy v 30. rokoch, ktorý je rozdelený na tri časti: Skúpy život; Rozbúrené srdcia; Nalomené jarmo. Autor v románe zobrazuje život na slovenskej dedine, robotníkov a malých roľníkov a ich stretnutia sa s predstaviteľmi mamonárskej byrokracie, s veľkostatkármi a s buržoáziou…

Sirota Podhradských
Napínavý romantický príbeh, v ktorom po celý čas vedú súboj nenávisť s láskou. Viola Podhradská je mladé, nevinné dievča – polosirota, ktoré nadovšetko miluje svojho otca Gabriela Podhradského. Keď niekto v mestečku založí strašný požiar, ktorému padne za obeť veľa domov, nahnevaní obyvatelia pokladajú za podpaľača jej otca a ubijú ho na smrť. Viola sa na základe testamentu až do dovŕšenia plnoletosti dostáva do výchovy ujca Vilinského, otcovho švagra. No v jeho dome ju prijmú veľmi chladne a Viola sa cíti ponižovaná a ohrdnutá. Vyrastie v krásnu ženu a nadovšetko túži po tom, aby sa očistilo otcovo meno. Splní sa jej túžba a dosiahne nakoniec zaslúžené šťastie?

Ako sa ku mne dostali tieto dve knihy? Cez burzu. Sirota Podhradských a Cesta zarúbaná. Zobrala som si ich najmä preto, aby som sa niečo nútila čítať aj z našej slovenskej staršej tvorby. Zvyknem siahnuť po takých knihách, ale dosť málo. Okrem Ondrejova a Timravy mi teraz ani nenapadá, či som niečo iné v tomto roku prečítala. Takže tieto dve mám takú výzvu, buď ešte tento rok s tým začať, alebo budúci. A budúci rok sa jednoznačne chcem viac sústrediť na slovenskú a svetovú klasiku. To je také moje predsavzatie. 

nové knihy

Mierové hračky a ďalšie poviedky

Koniec 19. a začiatok 20. storočia si mnohí predstavujú ako dobu najväčších suchárov, kde heslom dňa bolo „we are not amused.“ Opak je však pravdou. Práve toto obdobie by niektorí označili za zlatý vek humoristickej poviedky. Spisovatelia ako Mark Twain, Jerome K. Jerome a Stephen Leacock chrlili jeden vtipnejší príbeh za druhým a mnoho z nich sa stalo vďaka nekonečným variáciám nesmrteľnými a dotýkajú sa aj nás dnes. Skúste reklamovať služby kuriéra, ktorý Vám prinesie morské prasiatko. Len tak sa započúvajte do telefonického rozhovoru, alebo vychovávajte deti podľa najnovšej príručky. Skúste sa zamyslieť, koľkými príbehmi z tohto výberu sa inšpirovali (čítaj vykradli) autori komediálnych seriálov a s pobavením zistíte, že stoja na pleciach titánov humoru, ktorých výber Vám prinášame v tejto knihe.

Most
Karen Kingsbury, najpredávanejšia autorka románov podľa NEW YORK TIMES, prináša súčasný hrejivý vianočný príbeh. Príbeh rozpráva o historickej záplave, stra- tenej láske a kráse trvalého priateľstva. Molly Allenová žije sama v Portlande, ale svoje srdce nechala v Tennessee pri mužovi, od ktorého odišla pred niekoľkými rokmi. Ich vzájomný vzťah bol zriedkavý a nádherný. Žiaden podobný sa jej v živote nepodarilo nájsť. Ryan Kelly býva v Nashville. Pred niekoľkými rokmi zrušil svoje zasnúbenie, po- tom cestoval so známou dvojicou country spevákov a sprevádzal ich hrou na gitare. Aj napriek odlúčeniu počuje hlas Molly, ako ho povzbudzuje, aby kráčal za svojím snom. Molly neustále zostáva v jeho myšlienkach. Ryan často navštevuje Most – najstaršie kníhkupectvo v historickej štvrti Franklinu – a spomína na časy, ktoré tam spolu s Molly strávili. Vlastníkmi kníhkupectva sú Charlie a Donna, ktorí majú pre zákazníkov vždy pripravenú kávu, ponúkajú im úprimné rozhovory a tiež police plné dobrých kníh. Takto slúžia ľuďom aj napriek tomu, že predaj kníh ohrozuje stúpajúci počet digi- tálnych kníh. Zrazu však kníhkupectvo zaplaví storočná voda, ktorá ohrozuje celý Franklin a zničí všetky knihy v obchode. Banka žiada splátku úveru za Most. Skľúčený a bez odpovede, Charlie zvažuje dovtedy nemysliteľné. Potom sa však stane ešte väčšia tragédia a zrazu sa všetko zmení. Môže sa uprostred toho najväčšieho zúfalstva objaviť zázrak a nádej na druhú šancu? Most je ľúbostným príbehom postaveným do prostredia tradičného amerického kníhkupectva, na ktorý nikdy nezabudnete.
Bojuje za vás
Nechali ste sa pohltiť problémami a zabúdate na život, aký vám Boh sľubuje vo svojom slove?V tejto 64-stranovej brožúrke od autora Maxa Lucada, ideálnej na každodenné čítanie, nájdete 40 povzbudivých biblických citátov a modlitieb do dennodenných zápasov. Každá strana čitateľovi pripomína, že Boh bojuje za vás – za svoj ľud aj v ťažkých časoch.Môj hriech ach, koľké šťastie na to pomyslieť môj hriech nie po častiach, no celý na kríž je pribitý, a nemusím ho niesť, chváľ, moja duša, Pána, jemu patríš!

Posledné tri knižky sú takým malým zakončením, lebo aj svojou veľkosťou sú také kabelkové. Mierové hračky a ďalšie poviedky som dostala v rámci spolupráce s vydavateľom. Musím povedať, že som ani netušila o tom vydavateľstve, že sa takto rozbieha. Tá kniha bola dobrá. Miestami zabavila, miestami zas poukázala na sprostosť človeka. Mne padla veľmi dobre i keď som čakala, že to bude o niečo viac smiešnejšie. Ale, ak ste čitateľ, ktorý má veľmi málo času na čítanie, tak túto knihu isto rýchlo prečítate, lebo tie poviedky v nej sú naozaj kratulinké, niekedy majú len dve strany. Recenziu sa chystám písať a už teraz sa na to teším, lebo tam bude veľa chvály. Ďalšou malou knižkou, ktorou som si urobila radosť bol Most. Ide o vianočný príbeh a o sile viery. Je to z náboženskej literatúry, ale čas je situovaný do súčasnosti. Je to veľmi príjemné čítanie, možno, čo je takou chybou je to, že tak-nejak viete si predstaviť, ako sa to celé skončí. Most je však kniha, ktorá je absolútne vhodná na predvianočné čítanie a preto aj recenziu na ňu vydám až v decembri. No a na koniec by malo ísť niečo dobré, v tomto prípade to však bude sklamanie. Bojuje za vás je len takou malou brožúrkou, s krátkymi citátmi a modlitbami. Myslela som, že tam bude viac textu a nebude to len na báze kratučkých modlitbičiek. Od Lucada som už niečo čítala a preto som si predstavila niečo iné. Toto mi nesedí a keď to dočítam tak to aj posuniem ďalej. 

Takže takto „v skratke“ som vám ukázala všetkých 15 knižiek. Niektoré mi už vyplnili čas, stihli ma potešiť, niektoré to ešte len čaká 😛 . Ďakujem, že ste si prešli tento článok. Dúfam, že som vás možno aj v niečom inšpirovala. A uvidím, kedy budem opäť spracovávať tento typ príspevku. Predpokladám, že tak skoro to nebude. 😀 😀
Želám vám ešte pekný dník. 🙂

 

Zdroje anotácií:

preskoly

staroknih

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu