Ničivá sila prírody – Kým prišla búrka

1
1800

Kým prišla búrka – Tami Oldhamová Ashraftová, Susea McGearhartová

Kým prišla búrka je kniha podľa skutočných udalostí, ktorá je miestami drastická, miestami melancholická, miestami i šťastná. Rozprávačkou je Tami, žena, ktorá prežila hurikán, no prišla o svojho snúbenca Richarda. 41 dní musela zostať silnou, aby sa dostala opäť domov a aby mohla začať žiť nanovo. Tých 41 dní bolo plných bolesti, smútku, napätia, hnevu, no i spomínania na všetko krásne, čo s Richardom na mori prežila. Knižka tak zachytáva zdrvenú ženu, ktorá však aj vďaka svojim technickým znalostiam priviedla vrak na Havaj. Stálo ju to však mnoho síl, nie len fyzických, ale najmä psychických.

Adrenalínové čítanie

Knižka ponúka zažiť dobrodružstvo na mori, aké by asi nikto nechcel zažiť na vlastnej koži. I keď samotný priebeh udrenia hurikánu nie je nadlho rozpísaný, nasledujúce dni čitateľ zažíva s Tami veľmi intenzívne i vďaka tomu, že mu umožňuje nahliadnuť do hĺbky jej samej. Nemusí hľadieť cez palubu, aby ucítil jej strach a neistotu. Spolu s ňou sa ponára pod vodu a prežíva jej muky nanovo. Pri spomienkach na jej dobrodružný život skáče cez palubu, ľaká sa žraloka pri brehu, sleduje krásu vodopádov, túži oboplávať celý svet. Niektoré veci ju presvedčil Richard, aby vyskúšala, pre neho to bolo bežné, pre ňu niečo adrenalínové. A také je to aj pre čitateľov, ktorý sa pri mori nenachádzajú niekoľko mesiacov do roka, aby to mohli vyskúšať. Cez Tamine rozprávanie však majú celkom živú predstavu toho, čo pre ňu bolo rajom.

„Hlas“ pri Tami

Mňa si Tami získala svojou úprimnosťou, ktorá sa pretavila v jej príbehu. Hlavne, keď sa snažila nejako pozviechať a prežiť, tak mala slabé chvíle, no napokon našla silu aj vďaka „Hlasu“, ktorý bol s ňou. Celý priebeh plavby na Havaj je poznačený rôznymi psychickými náladami, ktoré ju sprevádzali. Nesnažila sa hrať na silnú ani vtedy, ani v knihe, nebála sa to povedať v podstate hocikomu na svete prostredníctvom svojej knihy, že chcela umrieť, chcela do seba streliť zbraňou, no zastavila sa. Naozaj tá výpoveď mi neprišla ničím falošná,bola silná a smutná zároveň, no nevzdala to, i keď veľakrát chcela. Považujem to za najsilnejšie a najkrajšie momenty knihy, kedy sa úplne otvorila iným. Niekedy som mala pocit, že sa úplne zblázni, hlavne kvôli strate, ktorú prežila. Bolo cítiť, že niečo v nej úplne zomrelo, no nikdy na to nechce zabudnúť.

 

kým prišla búrka

Zo slovníčka

Zatiaľ čo som bola úplne nadšená pri Taminej spontánnosti a otvorenosti, menej nadšenia som nachádzala v častiach, v ktorých boli vysvetľované práce okolo lodi. Nedokázala som si hneď navyknúť na nový slovníček pojmom, ktorý mi bol absolútne cudzí. Veľké množstvo opisov potom aj spomaľovalo plynutie príbehu a strany išli pomalšie. Miestami som zas mala pocit, že som narazila na hluché miesto knihy, čo sa potom však vyrovnávalo s tými perfektnými úsekmi knihy, do ktorých som sa automaticky hneď ponorila. Okrem nových slov ohľadne lodí a ich súčastí, vás kniha zavedie aj na rôzne miesta sveta, ktoré ste zrejme doteraz nenavštívili. Zoznámite sa s iným životom na ostrovoch, ale zrejme tieto názvy po čase i tak zabudnete.

,,Keď som sa pozrela doľava, pastelové svetlá na horskom svahu mestečka Hila na Havaji sa začínali jedno za druhým vynárať. Vydrž, Tami, vydrž.

Neubránila som sa otázke, ktorú som si položila už tisíc ráz. Prečo? Prečo som si neuvedomila, akí sme zranitiľní, že jeden alebo obaja nemôžeme zomrieť uprostred oceán.

Ale v jadre svojej bytosti som sa bránila: Pretože som bola nebojácna, Richard bol nebojácny. Fantazírovala som o tropických ostrovoch, bielych pieskových plážach, teplej vode, dokonalých vlnách, exotických prístavoch a láske.

Napokon som musela priznať, že nič by ma nezadržalo pred odchodom na more.“

(s. 179 )

kým prišla búrka

kým prišla búrka, hora medzi nami

Záver

Túto knižku jednoznačne odporúčam tým, ktorí majú radi dobrodružstvo spojené s hlbokými emóciami. Kniha vás zavedie do zázračného a zabíjajúceho sveta Tami, prevedie vás rôznymi zákutiami jej mysle a načriete aj do hĺbky jej srdca. Budete sledovať jej život nie len počas 41 dní na zničenej loďke, ale aj pred hurikánom, aby ste boli svedkami šťastia a lásky, ktorá jej napokon niečo dopomohla k tomu, aby sa dostala na Havaj. Kniha obsahuje aj „technickejšiu“ časť. Opisy dopomáhajú k predstave života na lodi, no niekedy tam je až veľa opisov, ktoré spomaľujú dej. Siahnutím po tejto knihe neurobíte chybu, i keď tým, že ide o skutočný príbeh, tak je už z anotácie jasné ako to skončí.

Moje hodnotenie

4/5

hodnotenie

Trailer k filmu

Autor: Tami Oldhamová Ashraftová, Susea McGearhartová

Názov diela: Kým prišla búrka ( 2018 ), Adrift ( 2002 )

Foto: dusazeny

Video: youtube

Ak vás táto kniha zaujala, tak vám taktiež odporúčam knihy Hora medzi nami a Náhle, sami.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu