Neurológia a psychológia ľudskou rečou – Muž, ktorý si mýlil manželku s klobúkom

0
1984

Muž, ktorý si mýlil manželku s klobúkom – Oliver Sacks

Kniha od neurológa Olivera Sacksa je zbierkou príbehov o ľuďoch, ktorí trpia zvláštnymi neurologickými poruchami, a tie ich odčleňujú od ostatných . Dokážu však s nimi žiť a viesť i umelecky, kreatívne, či inak aktívny život. Pacienti Olivera Sacksa sa dostávajú vďaka jeho príbehom medzi spoločnosť, ktorá sa na nich niekedy aj neopodstatnene škaredo pozerá.

  • Lekárske štúdie ľudskou rečou

Muž, ktorý si mýlil manželku s klobúkom je súpis lekárskych štúdií, ktoré sú prerozprávané ako poviedky. Je rozdelená do kapitol, v ktorých sa každá bližšie zaoberá danou problematikou. Každá kapitola však ešte na začiatku obsahuje odborný predslov neurológa, ktorý svoj život zasvätil pacientom. Jednotlivé príbehy sú vždy rozdielne a veľmi subjektívne vnímané. Spojovacími znameniami sú len symptómy, ktorými chorí trpia. Kniha síce nepatrí určite medzi relaxačné čítanie, no i keď ide o odbornejšiu literatúru, tak je napísaná čitateľne a zrozumiteľne. Môže sa stať, že začiatok kapitoly je ešte nezrozumiteľný, no dané prípady všetko osvetlia. Ja som nikdy neštudovala medicínu a ani k biológii som nemala blízko, no chápala som, o čom spisovateľ píše a taktiež som sa aspoň naučila nové výrazy a ešte dôležitejšie, že som sa naučila o chorobách, ktoré som predtým ani nijako okolo seba nevnímala.

  • Doktor priateľ

Poviedky vám napovedajú o dvoch veciach. Prvá je, že pán Oliver Sacks v oblasti neurológie je odborník, je doktor, ktorý sa celý život venuje tejto problematike, študuje svojich predchodcov, rovnako ako aj sa snaží prísť na nové liečebné metódy a analyzovať veľké spektrum ochorení. Druhá vec je to, že cez jeho spomienky na pacientov, vnímate jeho ochotu byť im najmä nablízku a byť ich priateľom. Práve tento aspekt pridáva poviedkam osobnejší a emocionálnejší rozmer a nerobí ich len nejakou doktorskou štúdiou. Pacienti nie sú na pozorovanie, ale sú to ľudia, ktorí rovnako prežívajú rôzne stavy. Z príbehov možno pozorovať rôzne „zvláštnosti“, ktoré sprevádzajú ochorenia a nie je úplne jasné, že prečo sa to vôbec u ľudí deje, no cieľom knihy ani nie je na to prísť. Ona chce poukázať na to, že odlišnosť neznamená niečo menej. Je to len inakosť, ktorú študuje neustále medicína. Autor veľakrát cituje aj svojich predchodcov, či iných doktorov, ktorí sú z jeho brandže. Sú to zaujímavé postrehy, najmä pri porovnávaní toho, čo sa vedelo už niekedy dávno a čo sa vie teraz ( poznámka: Autor knihu prvýkrát vydal v roku 1985, čiže odvtedy sa prišlo na nové a nové poznatky v odbore neurológie )

  • Dobrý rozprávač

V neposlednom rade treba podotknúť, že Oliver Sacks je dobrým rozprávačom, ktorý vie nadchnúť čitateľa a udržať ho pri svojom texte aj niekoľko hodín. Príbehom dáva kus ľudskosti ako aj odbornosti. Pri ich čítaní máte pocit, že chápete tých ľudí a nechcete ich ľutovať, no chcete ich spoznať. Vedieť bližšie pochopiť ich stav a rôzne okolnosti toho, prečo sú takí. Stretnete sa tam so ženou, ktorá necíti svoje telo, s chlapom, ktorý nerozoznáva tváre, či s dvojičkami, ktoré majú zvláštne nadanie na matematiku. Zdraví človek si to ani nevie predstaviť…

Mal úžasnú hudobnú pamäť. ,,Poznám viac ako dvetisíc opier.“povedal mi pri jednej príležitosti. A pritom sa nikdy nenaučil čítať noty. Vždy sa spoliehal na svoj výnimočný sluch, na schopnosť zapamätať si operu alebo oratórium po jedinom počutí. Nanešťastie, jeho hlas sa jeho sluchu nevyrovnal – bol melodický, ale hrubý s trochou spastickej dysfónie. Vrodený, dedičný talent zjavne prežil pustošenie meningitídy a poškodenie mozgu – alebo nie? Bol by sa stal druhým Carusom nebyť choroby? Alebo bol jeho hudobný rozvoj do istej miery ,,kompenzáciou“ za poškodenie mozgu a intelektuálne obmedzenia? ( s. 203 )

  • Záver

Kniha Muž, ktorý si mýlil manželku s klobúkom je zaujímavým spojením poviedok a odbornej literatúry. Dokáže zaujať čitateľov, ktorí sa zaujímajú o zdravotníctvo –či už odbor neurológie alebo psychológie-, ale aj nezainteresovaných, tých, ktorí hľadajú niečo odbornejšie, ale pritom jednoduchšie napísané. Pre mňa bola táto kniha správnou voľbou a verím, že získa ešte veľa pozitívnych ohlasov.

Moje hodnotenie

5/5

Autor: Oliver Sacks

Názov knihy: Muž, ktorý si mýlil manželku s klobúkom ( 2017 ) , ( 2013 ), The man who mistook his wife for a hat ( 1985 )

Foto: dusazeny.sk

Z tohto vydavateľstva je napríklad aj knižka Náhle, sami.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu