Natiahnuté nitky mafie – Zločin v uliciach

0
1256
zločin v uliciach

Vojtech Beniczky – Zločin v uliciach

Medzi najnovšie slovenské detektívky patrí román od Vojtecha Beniczkeho – Zločin v uliciach. Jeho tvorbu ste mohli spoznať aj prostredníctvom románu Stvorená objasňovať zločin a poviedkových príspevkov v publikáciách Muži vs Ženy a Vražedná sedmička. Práve na jeho román nadväzuje jeho nová knižka. Čitateľ sa opäť stretáva s niektorými jemu známymi postavami, čiastočne aj prípadmi, no zločiny sa páchajú stále nové.

Tentokrát sa to všetko začne s Martinom Novákom, ktorý priletí na Slovensko po ôsmych rokoch. Jedna návšteva ho však bude stáť život. Vyšetrovateľom je zjavné, že išlo o profesionála. Jasná rana, žiadne pochybenie. Kto by však mal záujem zabiť tohto nekonfliktného človeka? Na povrch sa však vynárajú informácie, že Martin Novák sa bál vrátiť na Slovensko. Nikto však nevie dať odpoveď na otázku Prečo?. Nie je to však všetko, čo trápi kriminalistov. Náhle zmizne syn starostky, hovorca ministerstva. To už ani Paula Santorisová nevie obsedieť na mieste a púšťa sa do súkromného vyšetrovania. Púšťa sa do boja so zločincami v hlavnom meste, čo bude mať i následky…

Keďže som čítala aj predchádzajúcu knihu autora, musím hneď konštatovať, že vlastný štýl má už vyhradený. Pretože aj keby neviem, že to napísal a nevystupovali tam postavy z predchádzajúceho príbehu, román už nesie znaky, ktoré by ho jasne označili ( veľa postáv, množstvo kriminálnych prípadov vrámci jedného, presné situovanie činov, časté vsuvky z osobného života hrdinov, i keď tie už boli čiastočne zredukované ). Niečo z toho mi mierne prekážalo aj pri čítaní. Som skôr recipient, ktorému stačí málo postáv, no silná myšlienka. Tým, koľko postáv vystupovalo v danom titule, som najprv mala ťažkosti. To spoznávanie charakterov a vôbec pamätanie mien (autor používa krstné mená s priezviskami) bolo pre mňa najhoršie a dá sa povedať, že mi spomalilo čítanie. Áno, toto vraví niekto, kto si plánuje čítať Vojnu a mier..asi to ešte odložím o rok 😀 😀 :D. 

Tým, že príbeh obsahoval veľa postáv a napokon aj veľa prípadov, mohol pôsobiť až chaoticky, čo sa napokon samotným vyriešením skutočností anulovalo vďaka prepojenosti, s ktorou pracoval Vojtech Beniczky. Dá sa vidieť, že celý román má pekne vystavanú postupnosť a nič v ňom nie je spomenuté náhodou. Ako je to však so samotnou akčnosťou a zločinami, ktoré sú v ňom prezentované? Ak nemáte radi krvilačné opisy, ktoré sa vyskytujú najmä v severských krimi, tak Zločin v uliciach vám jednoznačne zaručí pokojné sny. Autor sa jednoznačne „neopúšťa“ pri krvavých scénach a jeho podanie smrti je bez týrania, čisto len rýchly akt usmrtenia. Na čom stojí celý príbeh, je samotné vyšetrenie zločinov. To, čo mne najviac pri dočítavaní knihy bilo do očí, bola túžba po spravodlivosti. Aby každý pykal za to zlé, čo spravil. Dokonca aj v prípade zločincov, autor nepôsobí ako ich likvidátor, skôr ako sudca, ktorý ich chce čo najskôr usvedčiť.

zločin v uliciach

Muž naňho mieril pevnou rukou. Martin sa mu otočil chrbtom a rozbehol sa. Vedel, že muž kráča za ním. Dostal sa do jedinej izby v byte a zabuchol za sebou dvere.

Tentoraz to stihol. Dvere sa nedali zamykať.

V panike sa rozbehol k oknu, no potkol sa o vlastnú nohu a spadol na dlážku. Začul zvuk otvárajúcich sa dverí. Bezradne sa schúlil na zemi. Ozvali sa kroky, ktoré utíchli až tesne pri ňom. Pritisol sa tvárou k linoleu.

V neznesiteľnom tichu celkom zreteľne počul, ako muž stlačil spúšť. Na okamih sa mu zjavil záblesk a potom všetko zmizlo v čiernočiernej tme. (str.8)

 

Čo si ešte recipient môže všimnúť je prepojenie skutočnosti s fiktívnom svetom autora. Nejde o presne kopírovanie skutočnosti, skôr len o taký pohľad, ako to môže fungovať aj v reálnom svete. Či sa to týka spojenia mafie s predstaviteľmi na vysokých miestach, morálky určitých ľudí či fungovania print médií.

Autor i keď vrhá mnoho tieňa do sveta svojich hrdinov, ukazuje zbytočné vyhasínanie ľudských životov, prezentuje ľudskú hlúposť nasledujúcich goríl, umáranie sa v depresii, i napriek tomu vždy verí, že spravodlivosť napokon zvíťazí. Zločin v uliciach je román, do ktorého som najprv mala problém sa začítať, no napokon sa mi to podarilo, čomu som rada. I keď nesie v názve slovo zločin, viac ako na samotný čin je zameraný na charakter ľudí, ktorí dané činy robia. Poukazuje na všetku špinu, ktorá sa môže premlieť na hocijakom mieste – medzi stavbármi, „podnikateľmi“ i medzi mužmi zákona. V tom má pre mňa význam táto kniha, že neukazuje obyčajné vyšetrovanie , no ukazuje vyšetrovanie, v ktorom sa bije ľudskosť s egom.  No a dobrý a zlý policajt tu nesú trošku iný význam.

Určite ju odporúčam každému, kto má rad detektívne prípady a nepotrpí si na väčšej akčnosti. I keď táto knižka obsahuje niekoľko akčnejší scén, s jej dynamickým napätím autor nepracuje do hĺbky. Nemôžem povedať, že by sa od nej nedalo odtrhnúť, pretože ja som sa od nej odrhla niekoľkokrát, no vždy som sa k nej postupne vracala. Myslím si, že je to fajn knižka na zrelaxovanie, ak zrovna hľadáte knihu s danou tematikou či máte chuť na niečo naše domáce. 🙂

Moje hodnotenie

4/5

Autor: Vojtech Beniczky

Názov: Zločin v uliciach (2019)

Foto: dusazeny.sk

 

Ukážka je citovaná zo strany 8.

Za ponúknutú knižku ďakujem autorovi. Nájdete ho aj na  instagrame a facebooku