Nájsť v sebe odvahu – Hovor!

0
1427

Laurie Halse Anderson – Hovor! Si si istá, že tebe sa to nestane?

Román Hovor! je príbehom o mladej študentky Melindy, ktorá zažila traumatický zážitok. Od toho momentu sa zmení jej život, jej zmýšľanie a i pohľady okolia na ňu. Spolužiaci ju ignorujú, poprípade sa k nej správajú nepríjemne. To u Melindy spôsobí to, že sa začína viac a viac izolovať od okolia a prestáva rozprávať. Jediné, čo ju v živote ešte baví je výtvarná výchova a záhradka pred domom. Melinda si uvedomuje svoju situáciu a snaží sa dostať znova do „normálu“. No letná noc sa jej neustále vracia nielen v mysli, ale aj v podobe JEHO.

  • Hlavná myšlienka knihy

Autorkina podoba románu Hovor! prináša snahu pomôcť mladým ľuďom, ktorí boli nejakým spôsobom zneužívaní. Nemusí sa to týkať len vyslovene situácie, do ktorej sa dostala Melinda. Nemusí sa to týkať len dievčat a nemusí sa to ani konkrétnemu čitateľovi, no ukazuje a oboznamuje ho s nepríjemnosťami, do ktorých sa mladý človek môže dostať. Istým spôsobom kniha varuje. Keď už je nejakým spôsobom niekto zneužívaný, tak nemá o tom mlčať. I keď je to náročné spracovať vnútorne, jeho výpoveď okoliu môže len pomôcť. Môže varovať iných a zabezpečiť väčšiu bezpečnosť. Snaží sa o to, aby sa človek nezložil psychicky, ale naopak zostal silný. Autorka sa preto snaží z hlavnej hrdinky urobiť akýsi príklad, outsiderku, s ktorou sa nik nechce rozprávať, zneužité dievča, ktorého rodičia sa neustále hádajú, dievča s deprimujúcou náladou, ktoré sa postaví napokon svojmu strachu a vďaka tomu napokon nájde svoje miesto v spoločnosti.

  • Príliš jednoducho napísaný príbeh?

Kniha sa skladá z krátkych kapitol, kedy niekedy jedna kapitola má i len jednu stranu. Celkovo je príbeh rozpísaný jednoducho a preto sa číta dosť rýchlo. Je to spôsobené i tým, že autorka nijako dramaticky nemení priebeh knihy. Nesnaží sa ísť do väčšej hĺbky háklivej témy a pomerne dlho trvá, kým sa čitateľ vôbec dostane k „zrodu problému“. No a keď už je priestor na to, aby došlo k nejakej psychologickejšej analýze, tak sa kniha chýli ku koncu. To spôsobí i to, že dej je ľahko predvídateľný a nijako koniec knihy neprekvapí čitateľa. Dospelejší čitateľ predsalen očakáva viac.

  • Ironický podtón autorky

Ako plus však treba povedať, že autorka má zaujímavý a svojský štýl písma, ktorý je plný ironických a pichľavých narážok. Preto text nepôsobí mdlo a dokáže aj rozosmiať. Určitým spôsobom to ozvláštňuje text a čitateľovi ukazuje, že život nie je len čierno-biely. Mne osobne sa to na knihe pri čítaní veľmi páčilo, že zachytila školskú smotánku a kastovanie v tomto ironickom podtóne. Pre  americkú literatúru je zrejme toto bežná vec…ja som však v našom školstve takéto extrémne odlišovanie nezažila. V prípade tejto knihy mi však už prišlo zvláštne, prečo autori svoje násťročné postavy stále nechávajú len v škole. Niekedy mám pocit, že už tam aj spia. Melindin život sa viacmenej odohrával len tam a domov bol skôr vnímaný negatívne. Hádky jej rodičov autorka skryla pod to, že si nerozumejú, ale taktiež nešla do hlbšej problematiky tohto konfliktu, ako to bolo aj v prípade sexuálneho zneužívania.

 

Keď som však vymeškala ďalší deň vyučovania, vyhrala som celodenný zájazd na MVV. Je to vlastne učebňa s bielymi stenami, nepohodlnými stoličkami a lustrom, čo bzučí ako zúrivý úľ. Väzni tu musia sedieť a zízať na prázdne steny. Snažia sa nás unudiť na smrť, aby sme nemali silu klásť odpor. Možno nás chcú šupnúť do blázinca. Dnes nás stráži pán Hrubokrk. Nahnevane mraští pery a zazerá na mňa. Myslím, že ho sem poslali, aby ho potrestali za tie bigotné kecy, čo viedol na hodine. Mám aj dvoch spoluväzňov.

(s. 154)

  • Záver

Kniha Hovor! zachytáva ťažkú problematiku, no podáva ju odľahčene. Nesnaží sa ísť do väčšej hĺbky problému. Osobnejšie problémy zachytáva čitateľ len v hlavnej hrdinke, ktorá je vykreslená autorkou dobre a preto je i percipientovi sympatická. Dokáže sa cez ňu vcítiť do problémov odcudzenia, izolácie, bolesti či strachu. Ona dáva dych tejto knihe. Pre 13-ročných čitateľov je to vhodné čítanie, skúsenejší čitateľ však vidí hluché miesta a očakáva viac, čo bohužiaľ už táto kniha neposkytuje.

Moje hodnotenie

3/5

Autor: Laurie Halse Anderson

Názov knihy: Hovor! (Si si istá, že tebe sa to nestane?) ( 2016 ), Speak ( 1999 )

Foto: dusazeny.sk

Ak ste na filmy, tak danú knihu si môžete aj pozrieť Speak, ja si to zrejme nikdy nepozriem, keďže sa protiví Kristen Stewart.