Najlepší islandský román roka 2013….pýtam sa prečo

1
656

Siahnuť po knihe na základe obálky alebo presnejšie jednej vety, ktorá na nej stála, sa v mojom prípade pretavilo do veľmi zlej voľby čítania na voľné chvíle. V dnešnej recenzii sa niečo dozviete o knihe Máni Steinn Chlapec, ktorý nebol. Ja však nebudem taká pozitívna ako ten kto napísal: ,,Najlepší islandský román roka 2013.“

V mojom čitateľskom rozhľade sa snažím zahrnúť viacero literárnych kultúr. Preto čítam slovenskú, španielsku, anglickú, taliansku, francúzsku, poľskú lit., a preto keď sa mi na očí dostala islandská literatúra, tak som neváhala. Ani som si knihu neprelistovala, neprečítala anotáciu a ani kúsoček z nej. Verila som totižto osudovej vete…

Príbeh hovorí vo veľmi stručnej krátkosti niečo o živote chlapca, neskôr muža, ktorý sa v spoločnosti v danom čase vyčleňoval svojou sexuálnou orientáciou. ( kniha zachytáva obdobie 1918-1929 ) Preto značnú časť z nej tvoria opisy jeho sexuálnych radovánok, za ktoré mu jeho klienti platili. Množstvo z nich to robilo v utajení, aby to nezasiahlo ich spoločenské postavenie. Toto všetko však autor vykresluje v značnej neochote nazrieť do hlavy protagonistu, či nejakým spôsobom nazrieť do jeho vnútorného sveta a prežívania. Druhá dejová linka sa týka španielskej chrípky, ktorá postihla Reykjavík. I tu sú dané skutočnosti ponúknuté povrchne a nezaujato.

Máni Steinn Chlapec, ktorý nebol - islandký román

Neúprimné písmo?

Prvá vec a dosť podstatná, ktorá zapríčinila i to, že kniha na mňa vôbec pozitívne nezapôsobila je, že celý text mi prišiel neúprimný a nijako emočne doladený. Išlo o jedno veľké konštatovanie, ktoré nezapôsobilo najlepšie. Čo sa týkalo španielskej chrípky, tak neobsahovalo žiadne podrobnejšie informácie, ktoré by boli určite prínosné a zaujímavejšie ako len to, že ľudia sa liečili v nejakej bývalej škole, a že chrípka prišla na ostrov nejakou loďou…proste fádne. Čo sa zas týkalo samotnej postavy, Máni Steinn pôsobil ako hrdina, ktorý nemá na nič okrem filmov žiadny premyslenejší názor, ktorý by prezentoval iným postavám. Bol samotár zasnívaný vo svojom filmovom svete a už aj samotný fakt, že bol homosexuál ho odlišoval od spoločnosti, ktorá takúto orientáciu zamietala. Nebol mi ničím sympatický a to najmä preto, lebo čitateľ ho ani vôbec nemal šancu spoznať. Drvivá väčšina knihy, ktorá primárne opisuje jeho postavu je spojená len s tým, ako sa ocitol pri uspokojovaní nejakého chlapa. A to ma ako čitateľku nijako nezaujímalo.

Chýbalo mi nejaké spojenie dvoch odlišných tém

Pokračovaním tejto nespokojnosti je aj pre mňa zvláštne a nelogické spojenie tém homosexuality a španielskej chrípky. Veľmi som sa snažila v tom nájsť nejaké body, ktoré by mi vraveli, že vďaka jednej téme sa niečo dozviem o druhej a opačne, ale nestalo sa to. Nijako sa chlapec viac neodokryl očiam čitateľa počas chrípky, stále bol autorom uzatváraný pred svetom a možno aj pred sebou. A ani chrípka nenapovedala nič o ňom…Tak len naďalej pokračovalo fádne rozprávanie rozprávača.

Surrealista je prítomný

Celkom milým prekvapením boli časti knihy, ktoré autora presunuli do snívania hrdinu. Z nich bolo cítiť nádych surrealizmu, čo niekomu môže sadnúť a niekomu zas nie. Popri tej fádnosti, ktorú som cítila nepretržite to však horiace plamene a pomätenosť aspoň trošku oživili. A našla som aspoň niečo, čo sa mi na tejto knihe zapáčilo.

Samotné spracovanie knihy, ktoré plytvá papierom

Možno časť, ktorá nespadá do recenzie a samotný autor s tým nemá nič spoločného, no preklad tejto knižky spracoval Slovart do takého vydania, že som skoro zaplakala nad našou prírodou. Príbeh roztiahol na 125 strán, čo by reálne stačilo 60…Veľa strán je tam úplne prázdnych, poprípade zaplnených tak ako aj na fotke pod týmto textom. Samotné kapitoly sú kratučké, čo na jednej strane prispieva k úhľadnosti a peknej štruktúrovanosti textu, no taktiež sa medzi nimi nájdu strany, ktoré sú spolovice prázdne. Nechcem tým však útočiť na vydavateľstvo, lebo takto vydaných kníh je viac a nielen od nich. Stojí to však za zamyslenie, či to má nejaký hlboký účel, alebo to je vážne len plytvanie so zdrojmi, ktoré v podstate sami ničíme.

Máni Steinn Chlapec, ktorý nebol - islandký román

-Máni Steinn Chlapec, ktorý nebol- sa mi ocitol v rukách, no nebolo to šťastné rozhodnutie. Kritika síce tlieska nad bravúrnym štýlom autora, vyzdvihuje jeho tvorbu, s údivom číta jeho riadky, no všetky tieto nadšené ovácie počas čítania prešli len vôkol mňa. Ani sa nezmohli aspoň na čiastočné zakopnutie. Nech teda títo nadšenci odpustia dievčaťu, ktoré len literatúru študovalo, ten jej nezáujem a hľadanie kvalít tohto diela. Snažila sa, no nenašla. Vážne nemám pocit, že by mi táto kniha ponúkla pozitívne estetické prežívanie či nadobudnutie vedomostí, ktoré by som si s láskou uchovala.

V pivnici býval doktor filozofie Sívert Thordal, zhrbený knihomoľ a bádateľ rukopisov s páperovými vlasmi, človek by si pomyslel, že sa tam ukrýval pred epidémiou. Skutočnosť však bola taká, že odkedy tú veľkú bielu budovu postavili, dovolili mu obývať komoru v jej srdci – veď manželkou mu bola veda – a odvtedy doktor Thordal o sebe hovorieval ako o jedinečnom Atlase ,,islandského literárneho sveta, ktorého pokrivená chrbtica sa síce ohýba pod ťarchou dedičstva, no zostáva nepoddajná“.

Chlapec tomuto dobrotivému hrbáčovi občas za dve koruny dovolil uspokojiť ho ústami.

( str. 77 )

Autor: Sjón

Názov diela: Máni Steinn Chlapec, ktorý nebol ( 2016 ),  Mánasteinn. Drengurinn sem aldrei var til ( 2013 )

Foto: dusazeny

1 komentár

  1. […] Medzi neutrálne knihy sa zaradila aj Som mama, ktorá síce určite nezamúti vodu medzi literárnou kritikou, skôr ponúka odľahčené čítanie plné humoru a svojského štýlu autorky. A napokon aj jedno veľké sklamanie Máni Stinn Chlapec, ktorý nebol. Kniha od ktorej som veľa čakala, no celá mi prišla vágna a recenziu na ňu si môžete pozrieť TU. […]

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu