Jennifer Roy – Žltá hviezda
Žltá hviezda je kniha, ktorá hovorí o živote Sylvii Perlmutterovej, ktorá prežila II. svetovú vojnu v gete v meste Lodž. Spomína si na tieto udalosti, ktoré prežila ešte ako dieťa. Spôsob jej rozprávania je ohraničený, keďže ako cca 5 ročné dievča si môže pamätať len určité fragmenty a skôr ako faktami je kniha nasýtená emóciami. I keď sa jedná o náročnú a citlivú tému, tejto knihe sa dá vytknúť hneď niekoľko vecí.
Lodž – geto s 270 000 ľuďmi
Informácií, ktoré som dostala a boli nové nebolo až tak veľa. Jednou z nich však bolo Lodžské geto, o ktorom som predtým nevedela. Preživšia spomína na toto miesto od času, kedy ešte mohla vyjsť na ulicu, mohla sa hrať s kamarátkami, až k okamihu, kedy začali prvé deportácie do vyhladzovacích táborov, skrývania sa v hroboch, nevychádzanie na ulicu, až napokon po oslobodenie tábora. Drvivá je určite informácia, že z pôvodných 270 000 ľudí prežilo len 800 osôb, z toho len 12 detí. Na jednej strane je sympatické, že kniha je písaná v spomienkach dieťaťa, no v tomto prípade, keby tam neboli vsuvky v podobe historickej orientácie pre čitateľa, tak by sa v nej náročne orientovalo. Veľmi ťažko sa to hodnotí, keďže ide o tematiku knihy, ktorá je bolestná, no v porovnaní s inými knihami s rovnakou témou, táto značne zaostávala. Myslím si, že každý, kto už siahne po téme holokaustu tak trochu očakáva aj edukačnú linku, ktorá by sa tiahla dejom….v tomto prípade sa dá povedať, že z tej linky sú potrhané značné časti. Ale chápem, že 5 ročné dieťa možno nevie zachytiť všetko, čo sa vôkol neho deje. Preto si mohla dať sama autorka väčšiu námahu a potrebné informácie si sama podopĺňať, aby mohol vzniknúť pekný celok silných emócií a dôveryhodných poznatkov, čo by bolo pre čitateľa určite prijateľnejšie ako to, čo napokon v tejto knihe je.
Tlačme strany nasilu…
Ako som na začiatku písala, tak tých pripomienok ku knihe mám niekoľko. Nenesie so sebou informácie, ktoré by nejak prekvapili. Dej knihy je síce rýchly, môže vás chytiť za srdce, ale nevzbudí väčšiu zvedavosť. Veľmi tomu ublížilo aj samo vydavateľstvo, ktoré sa rozhodlo knihu vydať vo zvláštnej štruktúre…. (Na instagrame som sa vydavateľstva Motýľ pýtala, že či aj originál knihy vyzeral takto a vraj áno.) Celý text pôsobí nasilu pretiahnutý, len aby vznikol určitý počet strán. Z tohto ich kroku som bola i znechutená, pretože kniha sa číta oveľa horšie. V samotnej ukážke si môžete pozrieť, ako to napokon vyzeralo.
, Chytení
Teraz sú už hore všetky deti.
Sedím ako prikovaná.
Vojaci na seba štekajú,
no ja im vôbec nerozumiem.
Jeden z nich ma schytí za ruku
a vytiahne hore.
Mám pocit, akoby čas spomalil.
Pozerám sa na zvyšok hrušky,
ktorý leží na mojej prikrývke
ako malá kostra.
Vidím okolo seba vystrašené tváre.
Môj bratranec Isaac má naširoko
roztvorené oči.
Ťahajú ma hore schodmi.
Ostatní vojaci
sú tesne za nami
a vlečú so sebou ďalšie deti.
Počujem ako chlapci a dievčatá kričia.
„Pomóc!“ „Maminka!“ „Nie!“ ´
(165-166)
Takto je vedená celá kniha, až na časti, ktoré sú akoby len okopírované informácie z učebníc dejepisu. Naráža sa teda emócia s malým množstvom faktov. V tomto prípade už záleží len na čitateľovi, či mu bude stačiť emócia, ktorá je rozťahaná do čudne volených riadkov. Pre mňa to však vyvrcholilo v úplnú katastrofu.
Život Sylvie
Zaujímavé je však určite sledovať malú Sylviu a jej myšlienkové pochody. Možno ak ste viac zameraný na emócie, ktoré ponúka knižný titul, tak by vás táto hrdinka mohla zaujať. Jej rozprávanie pôsobí spontánne a nenútene. Je zachovaná časová postupnosť i keď dejovo sa nedeje nič také, čo by d dávalo rytmus a gradáciu. To vytvára len a len už toľko omielaná emócia. 🙂
Záver
Pre mňa dosť veľké sklamanie predstavuje tento titul. Ak máte prečítaných viac kníh ohľadne holokaustu, tak si nemyslím, že by pre vás bola táto knižka dostačujúca. Okrem malého množstva informácií vie poriadne vytočiť aj samotný text, ktorý je rozťahaný a čudne skompletizovaný v celej knihe. Kniha sa predáva cca. okolo 11 eur a neviem si predstaviť za čo…Jediným plusom na nej bolo, že čitateľ si vedel vytvoriť vzťah k hlavnej protagonistke prostredníctvom jej psychického rozpoloženia, čo predstavovalo maličký kúštičkom, ktorý zachraňoval aspoň niečo z tohto titulu. I keď ide o smutnú tému, musím ju zhodnotiť veľmi negatívne. Pre mňa to je jedna z najhorších kníh tohto roku.
Moje hodnotenie
1,5/5
Autor: Jennifer Roy
Názov diela: Žltá hviezda (2017), Yellow star (2012)
Foto: dusazeny.sk
Ak vás zajíma téma holokaustu, tak vám odporúčam knihu Mischling, Tetovač z Auschwitzu, Deti holokaustu..