#minirecenzie

0
795

Minirecenzie

Mario Escobar – František, Muž modlitby (Motýľ, 2013)

Kniha Maria Escobara ponúka čitateľom nahliadnuť do života súčasného pápeža okrajovo s prihliadnutím na to, že na obálke nesie nápis –ÚPLNÝ ŽIVOTOPIS. Na druhej strane však prezentuje a vysvetľuje niektoré veci okolo „pápežstva“, ktoré sú určite pozitívnym prínosom, najmä pre tých čitateľov, ktorí sa v danej téme a prostredí veľmi neorientujú. Je vidno, že autor je fanúšikom pápeža Františka, alebo Maria Josého Bergoglia, čo dáva patrične najavo pri jeho texte knihy. Napísal ju ešte krátko po jeho zvolení, čiže ide len o víziu, ktorá sa nesie spolu s novým pápežom, teda nie o smerodajné fakty. Tie ponúka v nahliadaní na život Bergoglia ešte pre svätopeterským stolcom. Nie je toho síce mnoho, ale čitateľ si vie čiastočne vytvoriť určitú predstavu o živote v Latinskej Amerike. Na ÚPLNÝ ŽIVOTOPIS je to slabá kniha, nezachytáva dostatočne informácie o danej osobe, obsahuje mnoho subjektívneho názoru autora a pre niekoho, kto sa životopisom pápeža už zaoberal je to možno aj strata času. Ja som prínos mala v tom, že som sa naučila nejaké latinské spojenia, no v konečnom dôsledku som bola sklamaná.

Moje hodnotenie

2,5/5

Robert Seethaler – Celý život (Plus, 2017)

Celý život je kniha, ktorá dokáže čitateľa chytiť za srdce. Je drsná, ničivá, smutná a pritom plná prírody, ticha a pokoja. Ak ste čítali knihu Osem hôr od Paola Cognetiiho, tak sa jedná o niečo podobné, len v menšom. Celý príbeh je len o jednej postave, mužovi, ktorý bol vychovávaný aj prírodou, ktorá ho napĺňala a nechýbalo mu veľa, aby bol v živote šťastný. Nebál sa práce, žil so svojim hendikepom, dolámaný nielen fyzicky, no i duševne, keď mu nemal už kto prejavovať lásku.

Tento príbeh, aj keď má len 115 strán malého formátu je veľmi silný. Ja som to nedokázala len tak zhltnúť a niekedy som knižku musela odložiť, čo ma rozcítila a bola som z toho smutná. Ukazuje nielen to pekné, čo vidíme, keď zbadáme vrcholce Tatier či Álp napríklad…v pozadí toho je práca, drina, rôzne katastrofy a v živote nášho hrdinu aj svetová vojna a napokon staroba, počas ktorej začne zabúdať a zvyšku obce pripadá ako blázon. Ten celý život, ktorý akoby začal v tichu i končí v tichu. Príroda je tichá a on sa tým tichom nasýti. Turisti a všetky modernizácie, ktoré postupom času prichádzali, toto ticho ničili. Určite vám túto knižku odporúčam, ak hľadáte hĺbavejšie čítanie, pretože verím, že vás nesklame. Je jednoducho krásna.

Moje hodnotenie

5/5

Alina Bronsky – Posledná láska baby Dune (Inaque, 2018)

Napokon je tu jedno väčšie sklamanie, lebo som ho ani neočakávala. Posledná láska baby Dune bol titul, ktorý ma celkom lákal a viackrát som aj uvažovala nad kúpou. Napokon som knihu ani nekupovala a v mojom prípade som urobila dobre. Téma knižky je zaujímavá, nie úplne všedná a preto vie dobre nalákať čitateľa. Čo mne nesadlo, bolo samotné spracovanie. Eva Palkovičová ako prekladateľka ospevovala štýl samotnej autorky (ako aj jej ostatné knihy), ktorý práve mňa vôbec nezaujal.

Ide o krátky príbeh, ktorý zobrazuje život v jednej dedinke, kam sa vrátili niektorí ľudia po tom, čo v Černobyle unikla radiácia a táto dedina spadala pod oblasť radioktivity. Ide o ľudí v dôchodkovom veku, ktorí na smrť skôr už čakajú ako sa jej boja. Medzi nimi sa nachádza aj baba Duňa. Tu čitateľ sleduje život v takejto „obci“, spomienky hlavnej protagonistky a napokon aj rodinné vzťahy. Viac ako o tému Černobyľu sa autorka opierala o analyzovanie vzťahu matka-dieťa .

Nijako sa nepriečim takýmto témam, ktoré prechádzajú nejakým spôsobom do psychológie či analyzovania rodinného prostredia, no v tomto prípade mi to tam nejak nesedelo a celé mi to prišlo zbytočné. Pretože ten záver to nijako nezmenilo, nič výpovedné mi to nedalo a aj keby knihu nečítam o nič neprídem. Asi som si veľa sľubovala od témy, mala som veľké očakávanie, ktoré pramenilo aj z vydavateľstva Inague a napokon je to pre mňa jednoznačné sklamanie. V podstate za čo dávam nejaké body je za vykreslenie svojských postáv a originalitu témy, ktorá sa na našom knižnom trhu často nevyskytuje.

Moje hodnotenie

2/5

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu