#minirecenzie 4

0
629

 Art Spiegelman – Maus, Príbeh toho, ktorý prežil

Maus je originálny komiksový príbeh, alebo aj inak grafický román, ktorý ponúka náhľad na holokaust o niečo inakšie ako bežné romány zaoberajúce sa touto témou. Autor sa nesnaží byť kritický len ku danej dobe, ale snaží sa o dôveryhodné, ľudské a úprimné zobrazenie aj samotného otca a iných postáv príbehu. Svojich hrdinov zobrazuje v podobe zvierat: prasa = Poliak, myš = Žid, mačka = Nemec. Nie je to ani klasický komiks, ani klasické rozprávanie o holokauste. Táto kniha má vlastné osobité čaro, ktoré ju robí v danej tematike jedinečnou. Mne sa to čítalo veľmi rýchlo a ľahko. Je to niečo iné ako román. Na jednej strane získava po kreatívnej stránke, no ohľadne deju trochu stráca. Nedokázal vo mne totižto komiks urobiť to čo román. Nezahral tak na strunku citlivosti, nedojal ma, nedonútil ma nad ním rozmýšľať. Možno je to aj preto, lebo nečítam toľko komiksov a teda neviem úplne objektívne zhodnotiť túto knihu v porovnaní s inými titulmi žánru. Jednoznačne mi v nej však niečo chýbalo, čo by jej dalo tú správnu bodku na záver. Považujem ju pre to za titul, ktorý môže nadchnúť chlapcov, ktorí dajú prednosť komiksom pred dlhým románom. V rámci svojej témy je však veľmi hodnotná a a pre mládež možno aj skôr prijateľná pri edukácii oproti učebniciam z histórie. Jedinečná je však stále i napriek tomu, že u mňa nie je úplný TOP titul.

Moje hodnotenie

4/5

 Wojciech Jagielski – Všetky Larine vojny

Toto je práve absyntovka, ktorá išla horko-ťažko. Čo sa týka témy, tak tá je veľmi zaujímavá. Čitateľ sa dostane do oblasti Kaukazu, bude sledovať pochody v hlavách Čečenov a najdôležitejší obraz práve vytvorí Lara (nejedná sa o skutočné meno). Práve ona je tá hrdinka, ktorú ľutuje čitateľ. Ani nie kvôli biede či tomu, že sa jej rozpadla rodina. Ale kvôli tomu, že jej synovia odchádzajú bojovať ako teroristi a radikálne ďalej šíria islam a ich „svätú“ vojnu. To proti čomu sa búri jej zdraví rozum i materské srdce. Lara i keď pôsobí tvrdo, tak stále je to milujúca matka, ktorá chce mať svojich dvoch synov v bezpečí.

Lara a jej život bol veľmi silný a vzbudzoval v čitateľovi nával emócií. Čo mi teda nepasovalo? Štýl autora. Nedokázal moju myseľ zaujať na 100 %, preto som knihu aj odkladala bokom a potom som sa k nej vracala. Veľakrát som bola, že ani ju nechcem veľmi čítať, čiže som sa do toho úplne nútila. Na jednej strane sa kniha zaoberá veľmi zaujímavou a týmto končinám aj vzdialenejšou témou. Je to podnetná a obohacujúca kniha, ktorá dá čitateľovi viacero nových poznatkov. Druhá strana je to, že 100 ľudí – 100 chutí a nie vždy ten štýl sadne. Tak ako mne v tomto prípade.

Moje hodnotenie

3.5/5

Sir Arthur Conan Doyle – Sherlock Holmes 2

Moja srdcovka..čiže hocičo by som na Sherlocka napísala, bolo by to len v pozitívnom duchu. Veľmi ma baví postava Sherlocka Holmesa, jeho prípady a úplne mi sadol samotný štýl autora. Jeho poviedky sú rýchle, prekvapivé, nápadité a milujem to, keď ma prenesú do minulosti. Úplne som vtiahnutá do deja, prostredia a raz sa len prizerám na prípad, inokedy som buď v hlave Sherlocka alebo Watsona. Pre mňa sú to najlepšie detektívne prípady, ktoré sa dajú vziať do rúk a žiadna severská krimi ich nepremôže :D:D . Momentálne čakám už na tretiu časť z tohto vydania. Čo ma dosť prekvapuje je jej hrúbka. Keďže 2 mala cez 400 strán a 3 má len cez 200. Ešte je samotný text skrátený o časti, ktoré zapĺňajú ilustrácie. Tým sa darí toto vydanie zaklincovať, pretože celé grafické spracovanie knihy je nádherné. Čiže nielen text, ale aj ilustrácie sú u mňa na 100 %. Čítať Doyla vám jednoznačne odporúčam, pretože je to klasika, ktorá stále žije a vracia sa aj vo filmovej a  seriálovej podobe.

Moje hodnotenie

5/5

 

zdroj foto: preskoly.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu