#minirecenzie 2

0
545
C.S. Lewis – Rady skúseného diabla

minirecenzieC.S. Lewis je pre mňa autor, ktorého knihy si rada vezmem do rúk (možno až na Narniu, ktorá ma nezaujíma do takej miery ako jeho duchovnejšia literatúra). Z knižiek, ktoré som mala možnosť prečítať, práve Rady skúseného diabla u mňa najviac zabodovali a najviac som si túto knihu aj užila. Bola tam štipka irónie, ktorá však „spolupracovala“ i s odbornosťou a duchovnosťou textu. I spracovanie knihy bolo sympatické. Tvorila ho korešpondencia, v ktorej komunikovali vyšší a nižší diabol a rozprávali o získaní ľudí do pekla. Samotný text vystríhal ( i keď samozrejme opozične, keďže diabli dobro považovali za zlo a naopak) pred zlými vecami, na ktoré si človek dáva pozor, alebo ich zámerne porušuje a prikláňa sa k nehodnotovému životu. Text však ukazoval nielen vnútro jednotlivca, ale i spoločnosť ako celok, ktorá ho môže pozitívne alebo negatívne ťahať rôznymi smermi. Určite je práve táto kniha tá, ktorú vám odporúčam od autora. Kratučká, no obsahovo rozsiahla na myšlienky, vtipná, no pritom aj úplne vážna.

5/5

 

minirecenzie

C.S. Lewis – Hovory

Ďalšou knižkou od tohto autora sú aj Hovory. Táto pre mňa bola o niečo fádnejšia. Zaoberala sa niekoľkými témami, bola ladená viac odborne, no pre mňa stále zostávalo riešenie otázok na povrchu, dalo by sa ísť do väčšej hĺbky, poprípade byť aj konkrétnejší. Pre samotnú knihu som však nebola ani jasnou cieľovkou. Je skôr určená pre niekoho, kto hľadá v živote odpovede na metafyzické otázky. Zaoberá sa témami: dobro a zlo, vesmír, čomu veria kresťania, predstavy o Bohu, kajúcnosť, morálka, cnosti, psychoanalýza, odpustenie, hriechy … Pozerá sa na tieto témy aj z pohľadu, aký mal niekedy autor ako ateista.

Ak vás niektorá z tém zaujala, tak je už len na vás, akú náročnosť textu vyžadujete. A samozrejme potom aj to, či už ste veriaci alebo pochybujúci, hľadajúci. Odporúčala by som ju primárne hľadajúcim, ktorý ešte nevyžadujú odpovede na teologicky vysokej úrovni a potrebujú aj ľahší jazyk textu. Pre mňa to bolo už málo.

3/5

 

minirecenzie

Joseph Ratzinger – Duch liturgie

Predchádzajúce dve knižky boli viac lightové a všeobecnejšie. Duch liturgie je oproti nim po stránke odbornosti na vyššej úrovni a aj po jazykovej stránke (využíva latinské výrazy, odkazy na iných autorov, odbornejšie termíny). Zameriava sa konkrétne na jednu z častí náboženstva – slávenie, liturgiu. Ja mám veľmi dobrú skúsenosť s textami od Ratzingera. Myslím si, že sú veľmi jednoducho konštruované aj pre niekoho, kto sa možno nikdy nezaoberal terminológiou kresťanstva, avšak táto knižka mala u mňa nejaké tie mínusy. Bolo tam niekoľko pasáži, ktoré boli pre mňa zbytočne naťahované a naopak, niektoré,  by som prijala viac „rozpitvať“ a venovať im väčšiu časť knihy. Avšak tým, že autor odkazuje aj na iných autorov a ich diela, dá sa následne ešte vyhľadať k tomu ďalšia literatúra. Takže i keď pre mňa to bolo slabšie ako napríklad Ježiš Nazaretský, popritom nemôžem povedať, že by toho bolo málo alebo slabo rozpísané. Každej časti autor totižto venoval rovnaký priestor, len potom ako v mojom prípade, niečoho by som prijala viac, niečoho menej. Každopádne Ratzinger pre mňa zostáva autorom, ktorého v rámci katolicizmu čítam rada a vždy sa niečo dozviem, naberiem nové poznatky a aj pri svojej odbornosti dokáže písať čitateľne a „nemudrovať“ prílišnou ťažobou jazyka.

4/5

Zdroj obrázkov: preskoly.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu