Silvia Moreno-Garcia – Mexická gotika
Noemí je dcéra z bohatej rodiny, ktorá rada trávi svoj voľný čas na večierkoch, je rozmarná a plná života. Na ňu i na jej otca však príde ťarcha kvôli listu, ktorý obdržia od Cataliny. Noemí sa za ňou vypraví na mexický vidiek. Príchod do zapadákova Noemí nespríjemní ani nová rodina jej sesternice. Panuje tu zvláštna atmosféra nielen medzi ľuďmi, ale i v samotnom dome. Noemí si začína uvedomovať, že sa tu niečo deje, niečo záhadné… Zostáva len jeden človek, ktorý by jej na tomto mieste pomohol. Je ním Francis. Ako však dvaja dokážu zvrátiť klamstvá a činy pomätencov?
„Noemí sa zrazu ocitla na kolenách. Miestnosť bola chladná a z kameňa. Vládla tu tma, neboli tu žiadne okná. Na oltár postavili sviece, stále tu však panovalo temno. Oltár bol vytesaný zručnejšie ako ten, ktorý zazrela v jaskyni. Jeho vrch bol zakrytý červeným zamatom a stál na ňom strieborný svietnik. Predsa bol však temný, vlhký a chladný. Howard Doyle sem umiestnil aj tapisérie. Červené a čierne, zobrazujúce Ourobora. Pompa. Doyle pompe rozumel a bola dôležitou súčasťou jeho hry. Stál tu Doyle, oblečený v karmínových šatách. Vedľa neho stála žena z jaskyne. Bola v pokročilom štádiu tehotenstva a vyzerala nezdravo. Et verbum caro factum est, povedal jej had, šepkajúci tajomstvá do jej ucha (s. 231).“
Mexická gotika je kniha, ktorá si u mňa poležala niekoľko mesiacov. Na prvé počutie to nevyzerá naozaj dobre. Keď niekto toľko číta jednu knihu, tak to nevrhá na ňu žiaden dobrý tieň… Nemôžem však povedať, že titul je zlý a neoplatí sa ho čítať. Treba sa však bohužiaľ k daným plusom dopracovať. Prvé dve tretiny pre mňa predstavujú sklamanie. Sú aj dôvodom, prečo som tak dlho čítala knihu. Počas nich som mala pocit, že sa v príbehu nič poriadne nedeje, postavy sa tiež akoby nevyvíjali, stáli len v tieni, na ktorý zasvietilo svetlo v tretej tretine.
Pohľad na záver knihy je teda diametrálne odlišný. Úžasné rozuzlenie bez logických chýb, aktivita postáv a celkovo zaujímavo vymyslená zápletka. Prichádza k vyvrcholeniu šialenstva, tajomna a hrôzy. Čitateľ priam do seba saje nočné mory, históriu starobylého sídla a morbídnosť, ktorá sa na neho škerí zo strán románu. To všetko dalo krásnu bodku gotickému hororu. Škoda len tých dvoch tretín predtým.
Či sa vám oplatí siahnuť po knihe, i napriek pokrivkávajúcim častiam? Pre ten záver sa to určite oplatí, aj keď sa možno budete musieť trochu zatnúť. A možno ani nie, ak vám nevadí letargický priebeh deja. Mexickú gotiku vnímam ako celkom zaujímavý literárny počin, na ktorom môže autorka len stavať. Uvidíme, či sa ešte stretneme s jej ďalšou tvorbou.