minirecenzia – Ži ako Malý princ

0
526

Stéphane Garnier – Ži ako Malý princ

„Existuje mnoho štúdií, ktoré skúmali odkazy ukryté v dielach. Túžba po odhalení zašifrovaných symbolov alebo významov, ktoré Antoine de Saint-Exupéry vložil do svojho diela, je prirodzená a dodáva čítaniu nový rozmer. No ja som sa chcel priblížiť samotnému Malému princovi – jeho slovám, pochybnostiam, putovaniu, hodnotám či snom, ktoré v sebe nesie, a myšlienkam, ktoré predstavuje. Najdôležitejšie nie je to, aby sme pochopili, čo sa ukrýva v texte, ale to, aby sme si z tých myšlienok niečo odniesli. Malý princ je symbolom nového uhla pohľadu – odlišujúceho sa od tých, s ktorými sa v živote stretávame (s. 11).“

Malý princ je klasika, ktorú snáď pozná každý. Nie každý však pochopí jeho nadčasové prvky a myšlienky, ktoré nie sú určené len deťom, ale najmä dospelým čitateľom. V každom veku dokáže Malý princ inak nadchnúť, povzbudiť či prehovoriť k svojmu recipientovi. Prečo však vznikla kniha Ži ako Malý princ? Je ťažké pochopiť úvahy, ktoré otvára titul Exupéryho? Je ťažkou postavou samotný Malý princ? Nikdy som sa nad tým hlbšie nezamýšľala, dokedy som vo svojej práci nevysvetľovala dospelým, o čo vôbec kniha je. Úprimne, vtedy ma to dosť dostalo, pretože som naozaj nečakala, že by mohla byť náročným čítaním.

„Stéphane Garnier prostredníctvom Malého princa pripomína, kým sme boli v detstve, učí nás, ako si opäť nájsť čas na život a hru a objaviť zázraky každodenného života.“ Pomáha dospelým čitateľom pochopiť zmýšľanie i konanie Malého princa a implementovať ich osobnú skúsenosť do jednotlivých obrazov života. Ži ako Malý princ sa tak stáva určitou „príručkou“ jednak na pochopenie klasiky, ale i vnútornej osobnosti. Môže pomôcť tomu, kto hľadá motivačnú literatúru iného charakteru, ako sú úspešné tituly zamerané na majetkové zbohatnutie. Avšak, i keď ponúka dobré postrehy, vyčleňuje pekné a nadčasové myšlienky, pre toho, kto pochopil Malého princa vo všetkej podstate, neponúka nič nové. Recykluje a pripomína to, čo už raz bolo napísané.

I keď mňa kniha od autora nezaujala natoľko ako predloha v beletristickej forme, nájdu sa práve takí čitatelia, ktorí radšej siahnu po odbornej literatúre a beletria ide pri nich bokom. Pre nich je tu titul Ži ako Malý princ.