minirecenzia – Velebím

0
618

Kaylene Brown – Velebím
Ako budovať svoju ženskú spiritualitu a rásť v čnostiach

Titul Velebím pozýva čitateľky k duchovnej meditácii. Odkrýva trinásť tém – pokoru, priateľskosť, vďačnosť, veľkodušnosť, poslušnosť, pracovitosť, čistotu a cudnosť, vytrvalosť v modlitbe, horlivosť, tichosť, predvídavosť a prozreteľnosť, miernosť, vytrvalosť a krížovú cestu. Jednotlivé témy sú rozdelené do trinástich týždňov počas ktorých sa čitateľky okrem samotného čítania môžu aktívne zapojiť do 90 dňovej výzvy. Text k jednotlivým dňom začína úryvkom z Písma, úryvkom z Katechizmu alebo nejakým textom známych žien svätíc. Pokračuje zamyslením, ktoré je zamerané na rozvíjanie čnosti osobnosti. Autorka v jednotlivých textoch vyzdvihuje a dáva za príklad jednotlivé svätice napr.: Gemmu Galgani, Angelu Merici, Jozefínu Bakhitu, Terezu z Kalkaty, Kláru, Luciu, Faustínu či Katarínu Sienskú a ďalšie.

„Velebím bola spočiatku odpoveďou na Exodus 90 – cenné a hodnotné mužské duchovné úsilie -, ktorý však pre ženy nie je vhodný. Táto kniha má iný cieľ: ide o hľadanie čnosti cez meditáciu o podstate ženskosti, pretože Boh nás všetkých pozýva k tomu, aby sme sa stali svätými. Ako ženy sme pritom pozvané zvláštnym spôsobom velebiť Pána, podobne ako to robila Mária (úryvok z anotácie).“

Táto kniha ma najprv zaujala svojou vizuálnou stránkou. Ja som si veľmi ani neprečítala anotáciu, ale išla som po nej z dôvodu, že som v obsahu videla jednotlivé mená svätíc. Preto som aj čakala, že niečo z ich tvorby alebo života, budem vnímať cez jednotlivé zamyslenia. Pre mňa tam toho však bolo málo. Kniha ponúka podnetný obsah k zamysleniu, k pestovaniu vlastnej duchovnej osobnosti a k trpezlivej a vytrvalej práci s jednotlivými čnosťami. Nešla som čítať knihu s úmyslom zapájať sa do 90dňovej výzvy, avšak jednotlivé otázky som si prečítala. Ja sama by som sa nedokázala držať jednotlivých usmernení, ktoré dáva autorka. Nie s každým totiž vnútorne súhlasím. Čo sa mi však nezdalo dobre vymerané bolo, koľko priestoru má čitateľ, ktorý jednotlivé otázky chce zodpovedať v knihe. Jedna vec je, že sa mu kladie celkom dosť otázok, druhá vec je, že nemá riadky, na ktoré by sa o nich mohol rozpísať.

Knihu odporúčam čítať čitateľkám, ktoré sa chcú zdokonaľovať v duchovnej sfére svojho života. Čítať ju môžu aj so zapojením do 90 dňového programu, alebo tak ako ja, len ako meditačné čítanie zamerané na budovanie čností podľa ženského génia. Možno som nezískala presne to, čo som si pôvodne myslela, že mi kniha dá… no i tak som v nej našla podnetné myšlienky, poúčania a pohľady k jednotlivým témam.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu