minirecenzia – Konečne na slobode!

0
587

Asia Bibi, Anne-Isabelle Toillet – Konečne na slobode!

Na kauzu „Asia Bibi“ spred niekoľkých rokov si spomínam vďaka mailom, ktoré informovali o situácii tejto pakistanskej ženy. Kresťanku odsúdili v Pakistanskej islamskej republike na smrť za to, že sa napila vody zo studne, ktorá patrila moslimom. Napokon ju čakalo deväť rokov väzenia. Stálo za ňou množstvo ľudí, niektorí pre jej slobodu zaplatili svojím životom. Asia Bibi v titule Konečne na slobode! hovorí o ponižovaní a týraní, ktorého sa jej dostalo za údajné rúhanie. Ponúka čitateľom svedectvo, ako sa obyčajná žena, stala symbolom boja proti náboženskému extrémizmu.

„Jedného rána ma znenazdajky príšerne rozbolela hlava a oči. Ďalšie dni sa to len zhoršovalo. V očiach som cítila silné bodanie a nedokázala som ich udržať dlho otvorené. Uprostred noci ma začal oblievať pot a pálil ma neuhasiteľný smäd. Mala som pocit, akoby sa mi korene zubov hýbali v ďasnách a samy sa chceli vytrhnúť. Po vykonaní potreby do diery, ktorá bola na to určená v rohu cely, ma prepadla panika, že od bolesti stratím zuby. Žalúdok mi napuchol, celá jeho sliznica bola zdurená. Nedokázala som sa poriadne ani hýbať a len horko-ťažko som sa vrátila do postele. Bála som sa čo i len pohnúť, že opäť prebudím silnú bolesť (s. 108).“

Bolo trochu zvláštne sa púšťať do príbehu, ktorého priebeh v reálnom čase som sledovala, no práve to, čo pociťovala Asia Bibi sa mi ukázalo až v tomto titule. Odokrýva svoje vnútro, svoj strach i naivitu v istých momentoch. Je to dosť drastické uvedomiť si, že ešte sme niečoho takéhoto ako spoločnosť schopný. Emocionálna stránka však neprevalcovala všetky dojmy z knihy, pretože som mala pocit, že niekedy sa tam isté informácie zbytočne opakujú, alebo naopak, to čo by bolo možno ešte zaujímavejšie sa dozvedieť, v titule chýba. Chýbal mi viac pohľad zvonka – ako napríklad prežívala jej rodina, pohľad spoločnosti – pakistanskej, ako i zahraničnej. Je to tam, ale okrajovo. Vnímala som, že mi to nezodpovedalo všetky moje otázky, ktoré sa vynárali počas čítania.

Nič to však nemení na fakte, že tento prípad sa má dostať k verejnosti, je správne o tom vedieť a nezakrývať si oči, aj keď to možno už nie je najnovšia novinka sveta. Je to životný príbeh, ktorý by bez viery, odhodlania a vytrvalosti neprišiel do šťastného konca. Pre mnohých môže byť z viacerých uhlov inšpirujúci.

„Chcela by som sa poďakovať veľkému počtu ľudí, ktorí sa podieľali na mojej ceste k slobode, a to menovite Jánovi Figeľovi, ktorý sa neúnavne snažil nájsť spoločnú reč s pakistanskými úradmi (s. 177).“

 

https://www.instagram.com/p/CmuH0TkLw7F/