minirecenzia – Azaelov pád

0
366

Šebová, Ďuricová, Kys, Zamari, Dolce – Azaelov pád

Azaelov pád je zaujímavý titul už tým, že ho napísalo päť autoriek ako štafetu. Príbeh nebol vopred naplánovaný, interaktívne sa do jeho tvorby zapájali čitatelia. Zároveň je to aj žánrovo zaujímavý experiment, keďže má v sebe romantické prvky a dynamickú akciu „záchrany sveta“.

Dej recipienta zavedie k dvom hlavným protagonistom – patologičke Rosalie a architektovi Sebastianovi. Rosalie chce ľuďom pomáhať. V labákoch trávi väčšinu svojho času. Raz jej príde ponuka zúčastniť sa utajeného výskumu, avšak v okamihu prijatia ponuky sa jej život otočí hore nohami. Sebastian odhalí sprisahanie, do ktorého bola zapojená aj Rosalie. I keď obaja stoja na druhých stranách brehu, obom ide o to, aby zachránili svojich milovaných. Okrem toho ich však aj niečo k sebe ťahá, akoby sa už niekedy poznali… Musia si navzájom dôverovať, aby zabránili k štartu smrtiaceho Azaela.

„Existencia. Slovo, ktoré označovalo všetko, čo sme poznali. Naše životy, naše sklamania, naše cesty a rozhodnutia, ktoré sme počas nej, počas existencie, urobili. A moja existencia, paradoxne, už neexistovala. Štipla som sa do ruky a pre istotu aj do nohy. Žila som. Žila, ale neexistovala. Rosalie Foxová už nebola (s. 78).“

Určite mnohým pred štartom čítania tejto knihy napadne otázka, či je možné napísať knihu toľkými autorkami a čitateľ si nevšimne rozdiely. Tu je dôkaz, že sa to dá. Na začiatku som pociťovala mierne vykolísania, no trištvrte knihy sa naozaj niesla v rovine, akoby to písal jeden človek a nie päť.. Celkom zaujímavé bolo spojenie romantiky a akcie. Nemyslím si, že vždy nastalo správne načasovanie. Ku príkladu: Hlavné postavy sa vlámali do domu, kde mali niečo nájsť a vziať. Tento dom má aj SBSkára a proste je to nebezpečné miesto. A do tejto napätej situácie, kedy môže prísť hlavná hrdinka o život, začne sa scéna kde romanticky fantazíruje.. Pokazilo mi to celý pocit z akcie. Neskôr už však mám pocit, že takáto „miešanina“ nenastala. Mne sa viac páčili dynamické akčnejšie scény. Tých tam je viac, s tým, že neustále sa niečo v knihe deje a čitateľ nemá čas sa nudiť. Niekomu isté momenty už môžu prísť troška „pritiahnuté za vlasy“, ale je to práve tá stránka deju, ktorá smeruje až k niečomu dystopickému. A tomu treba zabrániť.

„Dnes tretia mŕtvola vo veku dvadsať rokov. Už nenosili len starších a rizikových pacientov. To, čo týchto ľudí zabíjalo, očividne mutovalo a napádalo aj mladšie ročníky bez predošlých zdravotných problémov. Po pitve sme zistili spoločného menovateľa. Poškodené, ba priam roztrhané pľúca, ktorým predchádzali respiračné problémy. Zaujímavejší boli pacienti v druhom sektore Strediska, kam som sa dostala vďaka menším úplatkom. Bruce Banner sa dal podplatiť rozprávaním o mojom predošlom výskume a mne zas na oplátku ukázal, na čom pracoval on. Jeho pacienti boli výnimoční práve preto, že boli živí (s. 178-179).“

Ak hľadáte akčný titul s nádychom romantiky, trh vám ponúka práve túto knihu. Nemusí to sadnúť každému, ale už len pre tú zaujímavosť tvorby sa to oplatí otvoriť a začítať sa aspoň do niekoľkých strán. To vám možno napovie, či je to kniha pre vás. Verím, že čitateľky, ktoré hľadajú ženské romániky, môžu byť prekvapené aj negatívne. Je to potom už na každého preferenciách. Ja som si pri nej oddýchla a nebyť kolísavého začiatku a nelogického miešania romantiky v čase, keď tam nemá čo robiť, dala by som jej aj plný počet v hodnotení.

Moje hodnotenie
4/5

Autor: Vladimíra Šebová, Ivica Ďuricová, Vanda Kys, Michaela Zamari, Baja Dolce
Názov: Azaelov pád
Foto a text: dusazeny.sk
Úryvky sú citované z knihy Azaelov pád, strany: 78, 178, 179.