Mesiac na stránkach kníh – September

0
702
mesiac na stránkach kníh

Mesiac na stránkach kníh – September

To by som nebola ja, keby nemeškám s článkami. Potom to vyzerá takto, že v novembri spisujem článok o knihách, ktoré som prečítala ešte v septembri…. Každopádne som sa k tomuto článku aspoň dostala a som rada, že vám opäť pripomeniem niektoré knihy a v krátkosti ich aj zhrniem.

Celkovo som v septembri prečítala 7 kníh, čo bolo dokopy 1 913 strán.

Opäť ako každý mesiac som sa snažila siahnuť po rôznych žánroch, čo sa mi aj podarilo.

Prečítané knihy:

Enja Rúčková – Hraj fér

Tami O. Ashcraftová, Susea McGearhartová – Kým prišla búrka

Stephanie Storeyová – Olej a mramor 

Martin H. Podovani – Hojenie zranených emócií

Sir Arthur C. Doyle – Sherlock Holmes

Elena Ferrante – Geniálna priateľka

Neil Gaiman – Severská mytológia 

Jednotlivé knihy:

 

 

mesiac na stránkach kníh

Tento zoznam bohužiaľ začína knihou, ktorá bola obrovské sklamanie. Hraj fér bol titul, ktorý bol na mňa príliš povrchný, predvídateľný a v ničom originálny. Enja Rúčková je autorka, ktorá má veľké skúseností s písaním, a aj preto ma nakoniec táto kniha tak negatívne prekvapila. (1,5/5)

recenzia

Keď sa posunieme k ďalšej knihe – Kým prišla búrka, posúvame sa nielen v žánri, ale určite aj v tej kvalite. Táto kniha je spoveďou ženy, ktorá prežila niekoľko dní na oceáne po strašnej búrke, prišla o milovaného človeka, no nikdy nezanevrela na svoju vášeň, ktorú jej dával oceán. Je to krásny príbeh, pri ktorom vám bude niekedy aj do plaču. Jediným mínusom knihy sú občasné spomalenia knihy zdĺhavými opismi. (4/5)

recenzia

Pri vysokej kvalite zostávame aj pri ďalšom titule – Olej a mramor. Možno by s týmto nesúhlasili historici, no z literárneho hľadiska je to historická kniha, ktorá je veľmi pútavo napísaná, má krásne opisné časti a biografické prvky, ktoré držia čitateľa v centre jej diania. Istotne v mnohom si autorka dopomohla fantáziou, čo neskôr mohlo ovplyvniť čitateľa a skresliť jeho poznatky. Za mňa to je však skoro plný počet. (4,5/5)

 

mesiac na stránkach kníh

Už bol dievčenský román, román podľa skutočných udalostí a historický román. Ďalšia kniha je opäť niečo iné. Ide už o odbornejšie texty, ktoré sú zamerané na duchovný stav človeka. V prípade tejto knižky sa dá povedať, že texty sú štruktúrované ešte okolo povrchu konfliktov. Čo je trošku škoda, pretože sa nešlo do hlbšieho jadra. Avšak viem, že druhá časť je práve viac špecializovaná na konkrétne problémy. Hojenie zranených emócií teda nerieši ešte hĺbkovo dané oblasti, no i napriek tomu ponúka hodnotné myšlienky na zamyslenie sa. (4/5)

Nasleduje kniha, ktorá bola najlepšia za celý mesiac (myslím, že toto je prípad, kedy ani za rok by ju nič neprekonalo). Sherlock Holmes je srdcová záležitosť. (ako fanúšik mám aj tričko, ponožky, prívesok a pozreté všetky časti seriálu viackrát) Ja vám vrelo odporúčam čítať Doyla, pretože má perfektne vymyslené príbehy a aj svojich hrdinov má špecifických a do detailov prepracovaných. Pri jeho knihách sa nikdy nenudím. (5/5)

No a kniha, ktorá má veľa pozitívnych reakcií je aj Geniálna priateľka. U mňa sa z prečítaného nestalo také to obrovské wau. Možno práve to, že každý to chválil a každý to odporúčal, tak to bolo nakoniec trochu sklamanie. Dôvodom je najmä to, že ten dej ide veľmi pomalinky a potom som sa do toho musela aj nútiť.  (najmä teraz to vidím, že v dvojke som na nejakej 40strane a vôbec na to nemám chuť) Na druhej strane ide však o zaujímavú ságu, ktorá sľubuje určité napätie a nie je to taký klasický ženský román, aké vychádzajú na Slovensku. (4/5)

Mesiac ukončujem s knihou, z ktorej som mala zmiešané pocity. Ide o Severskú mytológiu, o ktorej som si mylne myslela, že bude zostavená aj po odbornejšej stránke. Namiesto toho sa jednalo skôr o rozprávky. Nebolo to ani tak zlé, ale ani úžasné. (3/5)

recenzia

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu