Mesiac na stránkach kníh – Október

0
865

Mesiac na stránkach kníh – Október

Opäť sa vraciam trošku dozadu a premýšľam nad tým, či si vôbec pamätám, čo som prečítala. Našťastie áno. Ale keby si to nezapisujem, tak by som mala z tých kníh guláš. V októbri sa mi ich nazbieralo krásnych desať + jedna knižka, ktorú som úplne nezapočítala.

10 kníh – 2166 s.

Prečítané knihy:

Patrick Ness – Sedem minút po polnoci

Jean-Philippe Blondel – Vlak o 6.41

T.C. McLuhanová – Dotknúť sa zeme 

Monica Hesseová – Dievča v modrom plášti 

Gabrie García Márquez – Spoveď stroskotanca 

Marlo Morgan – Posolstvo od protinožcov

Príbehy na dobrú noc pre rebelky

Robert Harris – Mníchov 

Silvia demovičová – Leto s Alexandrom 

Silvia Demovičová – Dievča iného chlapca 

+ Čistá duša

Október sa z pohľadu prečítaných kníh podaril celkom slušne. Nepodarilo sa mi zaseknúť na žiadnej z nich a teda aj hodnotenia boli najhoršie 3/5.

Sedem minút po polnoci bola jedna z najlepších kníh v tomto mesiaci. Som nesmierne rada, že sa ku mne dostala a mala som možnosť si ju prečítať. Rozoberá síce vážnu tému, no rozoberá ju s citom a emóciou. Niekomu naozaj môže pomôcť prekonať jeho bolesť, alebo narábať s jeho strachom.

recenzia

Tiež k výborným knihám mesiaca zaraďujem Spoveď stroskotanca. Možno máte i vy pri čítaní, po čítaní, radosť v očiach, keď narazíte na knihu, ktorá vám úplne zlepší náladu. Takou bola pre mňa práve táto. Skutočný príbeh + dobrodružstvo + štýl autora zaručuje pre mňa pri tejto knižke úplnú dokonalosť. (chýbajú tam ešte prvky magického realizmu, ktoré sú pre autora identifikačné a tie by mi zrejme pokazili radosť z prečítaného)

recenzia

Ak čítate knihy s témou II. svetovej vojny a holokaustu, tak by vás mohla zaujať kniha: Dievča v modrom plášti. Tento príbeh sa mi čítal veľmi rýchlo aj z toho dôvodu, že bol príbeh napísaný pútavo. Viac je zameraný na odboj v Holandsku, ktorý síce nie je nijako do detailov rozoberaný, ale zakladá sa na faktoch. Samotný záver knihy je veľmi silný! Túto knihu by som odporučila aj mladším čitateľom, poprípade niekomu, kto viac potrebuje príbehovosť ako fakty.

recenzia

Úplne do inej oblasti čitateľov zavedie kniha Dotknúť sa zeme. Na niekoľkých stranách si budete môcť prečítať dokumenty, ktoré vznikalo zo strany Indiánov po príchode Európanov do Ameriky. Je to veľmi zaujímavá publikácia, ktorá nemá až tak veľa mínusov. Z nich by som možno len uviedla jednostrannosť názorov a niekedy nahustený text s opakujúcimi sa prvkami.

recenzia

Prvú päťku uzatvára román zo súčasnosti – Vlak o 6.41. Nevyhľadávam tento žáner, ale v danej situácii to bolo pre mňa fajn čítanie. Nič náročné, krátke a konceptovo celkom zaujímavo zložené. Jedna cesta vlakom otvára dva ľudské životy, vracia sa do minulosti, hodnotí, rekapituluje…Ak máte chuť na oddychovku, toto by mohla byť správna voľba.

recenzia

V druhej pätici kníh sa nachádzajú i dve, ktoré ma najviac za mesiac október sklamali. Prvou z nich je Posolstvo od protinožcov, v ktorej sa mi nepáčilo príliš horlivé hodnotenie vecí, ktoré autorka sama v podstate ani neovládala…To mi napokon pokazilo celkový dojem z knihy, ktorá, aby som bola férová, obsahovala aj zaujímavé myšlienky a pohľad na svet.

recenzia

Druhou pre mňa nie úplne vydarenou knihou bol Mníchov, na ktorý som sa veľmi, veľmi, veľmi tešila a napokon som ho mala aj problém dočítať. Išlo o autorove spojenie faktov a fikcie, čo podľa mňa nebolo veľmi šťastné riešenie. Z faktografickej stránky mi kniha neponúkla žiadne informácie, o ktorých by som ešte nevedela a zo stránky fikcie sa mi celý dej vliekol a išlo o veľkú nudu. Čo sa autorovi podarilo, bolo vykreslenie charakterov jeho hrdinov.

recenzia

Posledná knižka, ku ktorej som písala recenziu sú Príbehy na dobrú noc pre rebelky. Je to veľmi pekne spracovaná kniha, ktorá podáva detskému a dospievajúcemu čitateľovi jednoducho ale dôsledne informácie o významných osobnostiach. V súčasnosti je na trhu aj jej pokračovanie. 🙂

recenzia

Dá sa povedať, že pracovnými knihami sa mi tento mesiac stali dievčenské romány od našej autorky Silvii Demovičovej – Leto s Alexandrom, Dievča iného chlapca. Keďže som mala besedu s pani autorkou, tak to chcelo aj 100percentnú prípravu 😀 :D. Inak musím povedať, že Silvia Demovičová je strašne pohodová žena, na nič sa nehrá, je veľmi úprimná a viesť s ňou rozhovor pred dvoma triedami gymnazistov bolo síce pre mňa aj naplnené nervozitou, ale aj príjemné. Preto ma o to viac teší, že aj jej dve knihy sú v rámci slovenskej tvorby pre dievčatá hodnotovo zamerané.

Poslednou knihou, i keď som ju do tohto zoznamu nezapísala, bola Čistá duša. Neviem ani presne prečo som sa ju rozhodla nezaradiť. Asi to bude tým, že sa vymyká klasickej literatúre, ktorú čítam. Napokon som jej venovala aspoň jeden článok. článok

zdroj obrázku

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu