Mesiac na stránkach kníh – November

0
793

November bol mesiacom dvoch extrémov. Buď som čítala úplne jednoduché knihy s minimálnymi zápletkami pre mládež, alebo som siahla po knihách s témou holokaustu, v ktorých číhala smrť a bieda. Keď sa teraz na to pozerám tak sa sama seba pýtam, prečo som si to spravila. 😀 😀 😀 Jedno však bolo po tomto mesiaci isté a to to, že od amerických young adultiek si dám na nejaký čas oddych.

9 kníh, 1906 s.

Prečítané knihy:

Patrick Ness – My ostatní tu len tak žijeme 

Patrick Ness – Naším nebom bol oceán

Jay Asher – Mŕtve dievča neklame

Rebekah Cranová – Ako sa zamilovať do blázna

Leah Konenová – Láska a iné vykoľajenia 

Jennifer Roy – Žltá hviezda

Allan Zullo a Mara Bovsun – Deti holokaustu

Francine Riversová – Škatuľa od topánok 

Francoise Frenkel – Kníhkupkyňa z Berlína 

prečítané knihy

Začala by som zrovna tými ľahšími knižkami, ktorých bolo v tomto mesiaci dosť. U Patricka Nessa sa mi stalo to, že kniha My ostatní tu len tak žijeme ma vôbec nezaujala. Nebola vyslovene zlá, ale nebola pre mňa. Na druhej strane Naším nebom bol oceán bolo 100krát lepšie čítanie a oveľa viac mi to pripomínalo aj knihu 7 minút po polnoci. Tým som si utvrdila názor, že tento autor mi sedí zrejme viac pri knihách, ktoré sú kratšie rozsahom, ale zároveň mám pocit, že majú v sebe väčšieho ducha myšlienok.

Vyslovene zlou knihou bola pre mňa Mŕtve dievča neklame, ktorú som čítala asi dva týždne a pri závere som ju len zaklapla a krútila hlavou, lebo som neprišla na to, v čom by mal byť ten príbeh taký úžasný. Samozrejme, že je to citlivá téma a verím, že niektorým čitateľom môže pomôcť kniha s touto tematikou, ale sú aj oveľa lepšie spracovania. Napríklad také, kde záver knihy neviete hneď na začiatku.

recenzia

V oveľa príjemnejšom duchu sa mi čítala kniha Láska a iné vykoľajenia, ktorá síce bola možno miestami naivným ľúbostným príbehom, no otvárala dvere aj do komplikovanejších tém vzťahov medzi rodinou a priateľmi. Celý príbeh bol podaný vo vtipnom a romantickom duchu, čo dopomohlo k tomu, aby sa čitateľ úplne preniesol do fantázie autorky a mohol sa stotožniť s hlavnou hrdinkou, ktorá bola normálne dievča so svojimi problémami ako každý človek.

recenzia

Posledná knižka z prvej pätice sa mi na začiatku vôbec nepáčila. Ako sa zamilovať do blázna bola kniha, s ktorou som mala určité problémy, no napokon som sa do nej vedela začítať. Nebol to klasický romantický príbeh a aj slovník v nej bol o niečo tvrdší. Samotný záver však poukázal na silu a dôležitosť priateľstva, čo bolo hlavným posolstvom knihy. Taktiež rozoberala rôzne psychické problémy, ktorými môžu trpieť deti a mládež. Má v sebe témy a myšlienky, ktoré boli a sú stále aktuálne.

recenzia

prečítané knihy

Na Vianoce som si plánovala článok, ktorý by zobrazil nejaké vianočné knižky a preto som už koncom novembra začala s ich čítaním. Prvú, ktorú som prečítala bola Škatuľa od topánok. Ide o krátky vianočný príbeh, ktorý si môžu prečítať dospelí aj deti. Celkovo z tých troch vianočných kníh bola najslabšia, no i tak zachytávala a prezentovala pravé posolstvo Vianoc tak, ako ho už v dnešnej dobe niektorí ani nevnímajú.

3 vianočné príbehy

Zvyšné tri knihy sa venujú II. svetovej vojne a holokaustu. Úplne najhoršia z nich je určite Žltá hviezda, ktorá bola obrovským sklamaním a veľmi dlho som zvažovala či vôbec napísať k nej recenziu. Myslím si, že príbeh mohol byť skôr prerozprávaný takým spôsobom ako je to v Deťoch holokaustu a nie ho umelo rozťahať a ani nedoplniť nejakými odbornejšími informáciami v jednej knihe.

recenzia

Spomínanú knihu Deti holokaustu vám na druhej strane určite odporúčam. Bolo to hodnotné čítanie, v ktorom ste sledovali osudy viacerých detí. Tie deti holokaust prežili rôznymi spôsobmi a v rôznych podmienkach. Nechýbala v knihe emócia, veľmi dobrý rozprávačský štýl a aj určité poznatky. Nebolo to síce úplne zamerané na fakty, ale v rámci tej jednej časti, ktorá bola venovaná dieťaťu sa čitateľ mohol dozvedieť veľa aj cez riadky.

Poslednou knižkou v tomto výbere je Kníhkupkyňa z Berlína, ktorá ma úplne očarila. Autorka v nej opisuje svoje vízie o vybudovaní francúzskeho kníhkupectva v Berlíne, demonštruje svoju lásku ku knihám a napokon spomína na svoj útek pred nacistami, skrývanie sa a väznenie. Napriek tomu, že príbeh zobrazuje kruté časy, je podaný s ľahkosťou a jemnosťou ženy, ktorá musela nosiť titul vyhnankyne.

recenzia

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu