Mesiac na stránkach kníh – Jún

0
738

Mesiac na stránkach kníh – JÚN

Po dobrom meškaní som si konečne sadla, aby som spísala ešte júnové prečítané a zrecenzované knihy. Dokopy sa mi napokon podaril takýto počet prečítaného:

10 kníh

1652 strán 

mesiac na stránkach kníh

 

 

Tento mesiac bol knižný mišmaš. Ten sa týkal nielen rôznych žánrov, ale i mojich osobných hodnotení. Niektoré knihy pozitívne prekvapili, iné na plnej čiare sklamali. Začala by som však najpr tými lepšími.

Najlepšie hodnotím knihu Cisár. Zatiaľ pre mňa najlepšie napísaná reportážna kniha z vydavateľstva Absynt, ktorá ma zaviedla do Etiópie a ukázala mi systém, o ktorom som ani nevedela, že ešte „prednedávnom“ fungoval. Z Absyntu odporúčam všetky knihy, aj keď mi nie každá vždy sadne, ale toto je zrovna ten prípad, kedy by som to každému strkala pod nos a vravela, že to musí prečítať….O niečo menej ma síce zaujala kniha Akoby si kameň jedla, no autor  si ma získal svojou úprimnosťou, otvorenosťou a vcítením sa do iných ľudí. Rovnako pozitívne u mňa skončila aj kniha Sviatočné pozdravy od Antona Strholca. Tá sa dotýkala viacero sfér života, no a i keď niekedy vravela o vážnejších témach, tak naďalej zostávala v rovine oddychového čítania, vhodného na hlbšie zamýšľanie sa. Tieto tri knihy u mňa skončili na popredných miestach a po nich nasleduje najväčšia skupinka – neohúrili/nesklamali.

Začala by som takou najľahšou a tou bol román pre mládež – Vesmír na pleciach. Je to ten typ knihy, ktorý v podstate dá to, čo očakávate. Oddýchnete si, vrátite sa niekoľko rokov dozadu, čudujete sa americkému študentovi ( veď na Slovensku také extrémy nie sú, aké píšu v tých knihách ) a o niekoľko mesiacov aj zabudnete o čom bola kniha. Aspoň pri nej prejde rýchlejšie čas a rieši aj vážnejšie témy, ktoré však v poslednom čase sú skoro všade. Šikana, choroby, vlastná hrdosť a osobnosť.

Náročnejšou knihou je určite Prezidentov kocúr, ktorý vás zavedie do iného obdobia, inej mentality a tak vás bude zamotávať, že bude obtiažne zistiť čomu veriť a čomu nie. Určite je to skvelá kniha na to, aby ste si spravili väčší prehľad v  literatúre. A predsa len s gruzínskou sa nestretáva človek tak často…Na druhej strane autorov štýl je veľmi svojský a teda ním, rovnako ani dejom nemusí ohúriť. Celá kniha je svojská, originálna, diskutabilná…

3/5 by som dala aj P.D. Jamesovej za jej knihu Já si tě najdu. Ak by vás zaujímalo o čom je táto kniha, tak si prečítajte recenziu TU.

Trojky uzatvára Mlieko a med. Doteraz neviem, čo si mám myslieť o tom všetkom, čo je v knihe a o tom všetkom, čo bolo okolo tejto knihy, lebo na to, aký veľký wau efekt urobila okolo seba, vo mne to až také wau emócie nevyvolalo. Preto pri nej zostávam vlažná a neradím sa ani k tým, čo ju zatracujú, ani k tým, ktorí ju úplne žerú.

mesiac na stránkach kníh

Uf, už sú tu len tie najhoršie knižky tohto mesiaca. K Hermione Grangerovej som sa dostala počas zaúčania a počas voľnej chvíle som ju celú prebehla. Nemyslím si, že tá kniha dá niečo niekomu, kto buď videl filmy, alebo čítal knihy. Preto som ju hodnotila aj negatívne – nič nové neprináša, len zbytočne vyprázdni peňaženky.

Ivana Gibová a jej Bordeline je už tažší oriešok. Myslím si, že táto kniha zaujme toho, kto sa cíti doma v štýle písania autorky. Mňa to neohúrilo až tak. Nastali tam síce svetlé momenty, len tie aj rýchlo pohasli. Aj recenzie na túto knihu sú dvojaké, buď ju chvália, alebo naopak im nesadla. Nie je pre každého.

A nakoniec prichádza najväčšie sklamanie – Záchranná vzdialenosť. Neviete si ani predstaviť, ako som sa na knihu tešila a ako veľa nádeje som do nej vkladala. Bohužiaľ moje túžby neboli vypočuté a tak napokon táto knižka bola najväčším sklamaním a najhorším čítaním v júni.

mesiac na stránkach kníh

V tomto mesiaci vyšla aj recenzia na vinlite, konkrétne na knihu Tá hudba mi stále znie v hlave.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu