Mesiac na stránkach kníh – Júl

0
755

Mesiac na stránkach kníh – Júl

Knižný mesiac júl bol skôr priemerný, ale našli sa aj tri knihy, ktoré zlepšili moje pocity z prečítaného. Celkovo som prečítala osem kníh, ktoré boli rôznožánrové. Vyskytla sa tam literatúra pre deti a mládež, štúdie, reportáž aj beletria, takže naozaj taká všehochuť. Keďže nie všetky boli ukázané na blogu, tak som rada, že vám ich takto predstavím v článku.

8 kníh 
1779 strán

knihy

Náhle, sami bola knižka, na ktorú som sa nenormálne tešila a aj keď som ju začala čítať, tak som si vravela, že sa tam už nemôže nič pokaziť. Nakoniec sa síce pokazilo, ale bola to tak emotívna kniha, že mi z toho príbehu bolo úplne do plaču a veľmi som to prežívala pri tom čítaní. Určite ju odporúčam tým, ktorí si radi prečítajú niečo z divočiny, kde ide vážne o život.

Tiež nie zrovna úsmevnou knihou je kniha Odvlečení, ktorá je súborom rozhovorov s pamätníkmi na holokaust. Mala som pri nej dilemu, ako ju celkovo zhodnotiť, pretože ide o vážnu tému, o ktorej sa treba stále rozprávať a nezabúdať na to všetko, čo sa udialo, ale keď už ste za polovicou a vidíte, že otázky sú úplne totožné pri každom, čiže autorka sa nesnaží prezentovať osobnosť, ale len poukázať na to isté dokola. Ja som jej dala 4/5, možno teraz, keď nad tým premýšľam tak by som dala aj menej…Ale nie kvôli obsahu, ale kvôli tým kladeným otázkam, ktoré boli formulované identicky a nesnažili sa nejak viac rozvinúť vnútro jednotlivca.

Dostávam sa ku knihe, ktorá je encyklopedická, ale je písaná dosť jednoducho. Jediné, čo je v nej mätúce sú už potom tie mená a rody, ktorých je neúrekom. Lásky a škandály v našich panovníckych rodoch je niečo ako dnešný bulvár, no niekoľko storočí aj dozadu. Je to určite zaujímavé čítanie, niekedy sa mi až zastavil mozog pri tom..

A idem ďalej po vážnejších témach, a takú určite prezentuje kniha Oči zasypané pieskom. Pri nej mi úplne nesadol spôsob rozprávania reportéra, čo dosť ubralo na tom hodnotení, pretože som sa tým textom brodila, odkladala knihu, vracala sa k nej a znova sa pokúšala prelúskať tými preskakovačkami. No proste pre mňa chaotická. Ale téma určite dôležitá a je potrebné, aby o nej niečo vedeli aj mladí ľudia.

Napokon kniha, ktorú hodnotím ako TOP mesiaca. Dámy a páni je ňou – Muž, ktorý si mýlil manželku s klobúkom.

Ak ste o nej ešte nepočuli, tak určite siahnite po nejakých informáciách,poprípade rovno po nej, pretože je naozaj dobrá.

knihy

Ako ste si určite všimli, tak prvých 5 kníh bolo pre dospelých čitateľov. Zvyšné tri sú pre deti a mládež. Začala by som takým jemným fantasy pre dievčatá od slovenskej autorky.

Mágia splnu vyzerá celkom zaujímavo svojou myšlienkou, na čom to však viazne a padá je autorkino písmo, ktoré je veľakrát aj gramaticky chybné. Opakuje sa tam veľa chýb, čo si nemyslím, že je správne, lebo sa potom detskí čitatelia učia podľa chýb! Niektoré z týchto vád sú aj v linku v názve, pretože to bola recenzia na Vinlit. Ak vás to zaujíma, tak si to pozrite. Neviem, či autorka s nikým neprešla text, alebo kde nastala tá chyba, že v takejto podobe vyšiel…ale je to škoda.

Ale pre zlepšenie čitateľskej nálady je tu Luskáčik a Myší kráľ. Pre mňa je to rozprávka, ktorá sa v prvom rade spája s menom Piotr Iľjič Čajkovskij a s jeho hudbou k baletu.

  1. Zbožňujem tú hudbu
  2. Videla som balet Luskáčik v SND
  3. A veľmi sa mi napokon zapáčila aj samotná rozprávka

U mňa to malo takúto postupnosť, že ku knižnej predlohe som sa dostala ako k poslednej ( ALE DOSTALA A TO JE HLAVNÉ ). Luskáčik a Vianočná koleda sú teda pre mňa najkrajšie vianočné rozprávky.

Tento rok uvedie aj Disney svoju podobu Luskáčika

No a toto bol koniec júla  v mojom čitateľskom denníku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu