Mega sklamanie – Mŕtve dievča neklame

0
1479
mrtve dievča neklame

Jay Asher – Mŕtve dievča neklame

Túto knižku zrejme nie je potrebné veľmi predstavovať. Ide o predlohu k úspešnému seriálu pre mladých. Ja mám však skúsenosť len s knižnou predlohou, s ktorou som sa veľmi trápila.

Hlavná hrdinka, ktorá je už po smrti, keď sa príbeh odohráva, nahrala pásky, ktoré putujú medzi jej spolužiakmi. Jedným z nich je aj Clay, ktorý si nájde pred domom škatuľu od topánok a zostane veľmi zarazený, keď zistí o čo ide. Hannah, mŕtve dievča, sa mu totižto veľmi páčilo a preto je dosť prekvapený, že sa dostal na zoznam ľudí, ktorí jej mali dopomôcť k tragickému koncu. Dostáva sa k jadru všetkých špinavostí, ktoré sa okolo nej diali, no nič to už nemení na fakte, že Hannah je mŕtva.

mrtve dievča neklame

Prečo sme krutí?

Aby som si aspoň na začiatku udržala trošku pozitivity pri tejto knižke, tak začnem dôležitou myšlienkou, ktorú nesie v sebe. Tá myšlienka spočíva v tom, že kam až človeka môže nahnať to, že ho niekto ohovára, určitým spôsobom šikanuje, ubližuje mu a nemá nikoho pri sebe, aby mu pomohol. Veľmi dôležitá téma je tu zobrazená, i keď ten záver ukazuje, ako by to nemalo skončiť. Nemôžem však povedať, že ako čitateľ som sa dostala do vnútra hlavnej hrdinky. Hannah síce prerozpráva tie bolestivé okamihy jej života, poukazuje na určitú postupnosť, ktorá viedla k jej samovražde, no ja som to všetko i napriek tomu vnímala len ako pozorovateľ. Akoby som nebola súčasťou tohto príbehu, čo ja práveže veľmi intenzívne prežívam knižné diela. Takže i napriek tomu, že to bola vážna téma, ktorá je nutná, tak to jej prezentovanie mi neprišlo dotiahnuté do takej dokonalosti ako som očakávala. Autor demonštroval to, ako človek človeku ubližuje v tomto kritickom veku, no v mojom prípade sa nevytvorilo puto, ktoré by ma držalo s tou knihou. Naopak veľmi často som ju odkladala a čítala ju po dvoch stranách.

Nuda, nuda, nuda

To, že som ju tak často odkladala bol následok pomalého deja, ktorý nebol nijako dramatizovaný. Možno i samotný fakt, že percipient už na začiatku vie, ako kniha skončí nie je veľké lákadlo k čítaniu. Potom už zostáva skôr nádej, že ten záver bude v niečom bombastický. Bombastický však nebol a v ničom mi tá knižka neprišla nová alebo originálna. Veľmi rada by som prišla na nejaký aspekt, ktorý ma na nej zaujal a povedala by som, že v tomto bola úplne super, ale žiaľ ja som ho v nej nenašla.

mrtvé dievča neklame

ozdoba

,, Sedel si potme na krajíčku postele. 

Sedel si tam a hľadel do prázdna. Ja som stála ako prikovaná a civela na teba. 

Prešli sme spolu kus cesty, Justin. Od momentu, čo som ťa videla pošmyknúť sa na tráve pred Katiným domom, cez prvý bozk na šmykľavke, až sem. 

Najprv si spustil lavínu udalostí, ktoré mi zničili život. A teraz si ho začal ničiť aj jej. 

Vonku, pred domom, kde bola párty, napokon hodím šabľu.

Som stále v predklone, hlava mi visí nad žľabom.

Napokon si sa ku mne otočil. Bol si úplne bledý. A výraz v tvári……žiadny. Len oči si mal úplne vyčerpané.

Alebo som v nich videla bolesť? „

(s. 190)

https://www.youtube.com/watch?v=JebwYGn5Z3E

Jedným slovom sklamanie

Musím to napokon takto skonštatovať, že kniha bola pre mňa veľkým sklamaním. Už jej samotné čítanie bolo náročné….keby vidím aspoň nejakú autorovu prácu s hrdinami, alebo niečo fakt originálne do toho vložené.. Kníh, ktoré sa zaoberajú americkým životom školákov je veľmi veľa a mnohé z toho riešia aj takéto konflikty, ktoré môžu skončiť katastrofálne. Čiže nájdu sa aj lepšie knihy v tomto žánri a v tematickom okruhu.

mrtve dievča neklame

Záver

Nestáva sa to často, no musím povedať, že ja vám knižku neodporúčam. Druhýkrát by som po nej určite nesiahla. Ale čo som počula, tak ten seriál je super a v mnohom lepší od knihy. Tak jemu by som ešte dala šancu. Kniha je však nudná, v ničom nová, preplnená zbytočnými opismi a chýbajú v nej väčšie dialógové časti, koniec je očakávaný a v ničom nie je prekvapivý. Titul síce pojednáva závažnú tému, no čitateľ je skôr len v roli pozorovateľa a nedokáže sa naplno vžiť s knižným svetom. Nie je to kniha, ktorá by dokázala k sebe niekoho tak vtiahnuť, aby sa od nej už neodtrhol. Tak aspoň za tému a určité myšlienky dávam takéto hodnotenie :).

Moje hodnotenie

2/5

Autor: Jay Asher

Názov: Mŕtve dievča neklame (2017), Thirteen reasons why (2007)

Foto: dusazeny.sk

Rada by som vám však odporučila knižku Ako sa zamilovať do blázna.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu