Tento článok nevychádza náhodou 27. januára. Ako ste si stihli všimnúť, tak bude o dvoch knihách, ktoré zobrazujú obdobie II. svetovej vojny. A práve dnes si pripomíname pamiatku obetí holokaustu. Dátum 27. januára bol vybraný práve preto, lebo v tento deň bol oslobodený koncentračný tábor v Poľsku – Auschwitz-Birkenau. Každoročne sa v tento deň spomína na 6 miliónov obetí holokaustu. A práve jedna kniha sa úzko dotýka Osvienčimu.
Väčšinou sa do popredia dostávajú knihy na túto tému pre dospelého čitateľa. Logicky, keďže pre dieťa je to ťažká téma a úplne príšerná. Ja som si tiež ako dospelý čitateľ prešla mnohými knihami a dokumentmi ohľadne nielen koncentračných táborov, ale aj o sterilizácii chorých či o pokusoch. Momentálne nemám ako čitateľ veľkú potrebu sa vracať k tejto téme, lebo som ňou bola dostatočne nasýtená a úprimne mi už stačilo. Do čoho som sa však pustila boli detské knihy a knihy pre mládež na tému druhá svetová vojna. Keďže pracujem s deťmi a literatúrou, tak sa to raz muselo stať. No a pri jednej príprave na klub pre tínedžerov som si vybrala dve knihy, o ktorých by som sa s nimi rada pozhovárala. Nie však len o nich, ale celkovo o tom, čo sa vôbec o vojne učia v škole alebo, čo vedia od rodičov, starých rodičov či vlastnou iniciatívou.
Werner má len 14 rokov, keď ho nacisti odlúčia od rodiny a on skončí v koncentračnom tábore. Na drevenej prični sa tlačí aj so starším mužom, ktorý sa mu predstaví ako Levin. Raz v noci vrazia do baraku strážcovia, muža vytiahnu z prične a donútia ho čarovať s kartami. Levin predvádza po nociach kúzla, lebo vie, že hrá o svoj život. Jedného dňa sa zúfalému Wernerovi čosi prihodí a Levin, aby ho upokojil, odhalí mu tajomstvo svojich kúzel. Naučí ho však aj čosi iné, že vždy existuje nádej a že sa nikdy nemá vzdávať. Láskavosť a priateľstvo tohto muža pomôžu Wernerovi nakoniec prežiť, a hoci sa už nikdy nestretnú, jeho dar ho bude sprevádzať novým životom.Autorka, pôvodným povolaním psychologička, opísala krehký príbeh o priateľstve, ľudskosti a neutíchajúcej nádeji aj počas najčernejších momentov veľmi citlivo a vhodným spôsobom. Knihu dopĺňajú pôsobivé, čiernobiele ilustrácie, ako aj fotografie skutočných hrdinov príbehu.
Mark, Ben, Anna a Malá Tracey hrajú každý deň pri čakaní naškolní autobus zaujímavú hru na rozprávanie historiek. Jednohodne začne Anna s príbehom, ktorý nie je ani rozprávkový, aniveselý ako tie predošlé, ale vyvoláva u Marka množstvo otázok. Jeto príbeh o dcére nemeckého diktátora Adolfa Hitlera. Čo kdyžopravdu existovala? Aká bola? A keby Markov otec bol jakoHitler, mohol by ho mať rád? Anna na Markovo naliehanie pokračujekaždý deň v rozprávaní a na konci strhujúceho příběhuodhalí nečakanú pravdu.
Prvá kniha Kúzelník z Auschwitzu je pre menšie deti (okolo 10rokov) a rozpráva skutočný príbeh Wernera Reicha. Ten je ako malý chlapec odvedený do koncentračného tábora a zažíva všetky hrôzy rovnako ako dospelí. Musí sa naučiť prežiť. To sa mu aj vďaka pomoci podarí a dožije sa oslobodenia tábora.
Táto knižka, aj keď je určená deťom, pôsobí svojimi ilustráciami veľmi smutne až deprimujúco. Avšak jej text je skôr naplnený nádejou a láskou. Ukazuje skutočné hodnoty a vieru v prežitie. Nie sú v nej do hĺbky analyzované zverstvá koncentračných táborov, nezachádza vôbec ani do nejakých hlbších vzťahov, ani nezobrazuje Wernerov predchádzajúci život. Je to v najväčšej krátkosti zobrazený príbeh, ktorý má šťastný koniec. Umieranie nie je priorita na zobrazenie. I keď sa spomína rovnako ako utrpenie, stále je to v rovine, aby sa dieťa nevyplašilo, ale zároveň o tom malo nejakú vedomosť. Úprimne neviem, či si nejaké dieťa k tejto knihe nájde vzťah. Samo od seba asi po nej nesiahne. Skôr si myslím, že to môže byť pomôcka pre vyučujúcich alebo rodičov, ktorí by sa chceli s deťmi o tejto téme rozprávať a hľadajú nejaký príbeh na predostrenie.
Vyzeral trocha, ako keby sem vôbec nepatril. Toto smrtonosné väzenie bolo iba pre silných, pre tých, čo boli schopní bojovať. A pán Levin je taký mierny . . . taký nežný.
Druhá knižka – Hitlerova dcera, je už pre starších čitateľov. Zobrazuje príbeh, ktorý rozpráva jedna z hrdiniek – čo ak by mal Hitler dcéru. Tak sa vykreslí dievčatko, ktoré je skryté pred svetom, pretože nie je dokonalé. To nespadá potom do predstavy o dokonalej rase, hlavne keď je to dcéra vodcu. Pri tejto knihe sa už čitateľ zahráva s určitými predstavami, čo sa mohlo stať/alebo mohlo byť a že či to tak aj nebolo. No je to kniha viac o dohadoch. Ja som si pri nej myslela,že to bude skôr potom zamerané na to, čo robili s chorými Nemcami. Celkovo ma až tak príbeh nepresvedčil, i keď je napísaný zaujímavo (konšpiračne 😀 😀 ) a zobrazuje deti, ktoré sa začnú zaujímať o históriu dokonca viac ako ich rodičia. Hitlerova dcera je kniha, ktorá hovorí o inakosti, láske a zanedbávaní a napokon aj o odvahe a novom živote.
Obe knihy hovoria o období tak neľudskom, no oba iným spôsobom. Zachytávajú rozdielne veci a pritom sú spojené jednou vojnou. Či už pôjdete po rovine faktov alebo fantázie, tak posolstvo zostáva nemenné. Obete sa už nijako nevrátia, no poučiť sa dá vždy.
Anotácie a obrázky k anotáciám sú zo stránky preskoly.sk