Láska v koncentračnom tábore – Tetovač z Auschwitzu

0
1438
tetovac z auschwitzu

Heather Morrisová – Tetovač z Auschwitzu

Tetovač z Auschwitzu bola v lete novinka, po ktorej sa len-tak zaprášilo. Internet zaplavili samé pozitívne reakcie. Aký príbeh otvára táto kniha pred čitateľom, že tak ohuruje? Na prvých stranách sa zoznámite s mladým chlapom (Lale), ktorý zatiaľ ešte nevie, kam ho odváža vlak. Lale sa snaží byť optimistom, i keď postupom strán táto snaha klesá, no nikdy nestráca nádej. Viera v to, že z koncentračného tábora vyjde živý, ho núti byť silnejším a napokon i vďaka nej má väčšiu šancu na život. Koncentračný tábor je smrtiace miesto, no i napriek tomu Lale na tomto mieste zažíva pravú lásku. Tú daruje Gite, ktorú po prehre Nemcov musí hľadať. Nie je to jednoduché, keďže mu za tri roky nikdy nepovedala odkiaľ pochádza. Len meno…

Romantická nôta v holokauste

Jedným z dôvodov, pre ktoré sa táto kniha ľahšie číta a zrejme aj preto sa tak vo veľkom kupovala, je fakt, že autorka na čitateľa netlačí tému holokaustu, ale tému lásky. Tá samozrejme prechádza inými krízami ako ponúkajú ženské či ľúbostné romány. Jej prežitie závisí naozaj od prežitia jedinca na mieste ústavných vrážd. Nezažite počas čítania ružovkastý príbeh lásky, pretože sa odohráva v chlade, v neľudských podmienkach, v boji o prežití….no stále tam je citeľná, blízka a dodávajúca nádej v budúcnosť. Napokon činy hlavného protagonistu ukážu jej silu a vernosť. Ukážu, že človek je schopný dávať lásku i v ťažkostiach, dokáže zostať verný i keď je sám a ukáže, že žiť bez toho druhého je omnoho bolestivejšie ako sa môže zdať.

tetovac z auschwitzu

Ide o skutočný príbeh

Celá kniha je spomínaním Laleho a teda ide o jeho skutočne prežité spomienky. Opisuje odchod od svojej rodiny, príchod do Auschvitzu, tetovanie židovských čísiel, spoznanie Gity, niekoľko zázračných prežití na tomto mieste, útek, službu Rusom až konečné opätovné nájdenie Gity. V jeho rozprávaní sa tak stretávajú faktografické údaje s jeho emóciou a danou situáciou, ktorú prežil. Ukazuje sa jeho velikánske šťastie ako aj imidž gentlemana. Ale aj jeho hnev, strach, láska a radosť. Pred percipientom sa zároveň otvára nehostinné prostredie plné chorôb, smrti a beznádeje. Sneh ofŕkaný krvou a úškľabky vrahov…Na tomto mieste majú šťastie tí, ktorí majú kontakty a sú prefíkaní. Medzi nich sa zaraďuje i tetovač z Auschwitzu.

, Tri dni a tri noci cestoval Lale a jeho nový spoločník po rozbitých cestách a cez zbombardované mestá. Tam, kde je zničený most, prebrodia potok či rieku. Cestou aj všelikoho zvezú. Lale veľmi hospodárne ujedá z jedla, ktoré si vezie z domu. Trápi ho hlboký smútok za jeho vykántrenou rodinou. No zároveň túži po Gite a to mu dodáva potrebné odhodlanie. Musí ju nájsť. Sľúbil to.

Keď napokon prišiel do Bratislavy, jeho prvá cesta vedie na železničnú stanicu. „Je to pravda, že sem prichádzajú ľudia, ktorí prežili koncentráky?“ pýta sa. Potvrdzujú mu to a dostáva aj cestovný poriadok. Keďže netuší, kam osud zavial Gitu, ba ani len do ktorej krajiny, usúdi, že mu nezostáva nič iné, ako chodiť ku každému vlaku. ´

(úryvok z knihy)

Viac rozpracované otázky

Kniha i keď zobrazuje silný príbeh lásky, tak je niekedy veľmi jednoducho písaná. Človek z nej nepocíti až také silné zimomriavky, ale na druhú stranu si uvedomuje, koľko úsilia stálo oboch preživších, aby dokázali prežiť. Kniha ponúka priestor aj na jednotlivejšie menšie témy, no bohužiaľ sa s nimi nezaoberá nijako hlbšie. Môžem napríklad spomenúť, že hlavný protagonista býva spolu s Rómami. Autorka sa viac zameriava opäť na emócie, čiže čitateľ cíti, že Lale je nešťastný po tom, čo ich vyvraždia, no nerozoberá vôbec otázky odkiaľ tam prišli a prečo, ich mentalitu možno zhrnie do dvoch viet, pritom Lale s nimi žil aj niekoľko mesiacov…Ďalšia nevyužitá téma sa otvára k záveru rozprávania. Lale utečie rovno do rúk Rusov. Im má pomáhať ako krupier. Opäť s nimi pobudne niekoľko dní, no nič sa o nich čitateľ v podstate nedozvedá. Pritom oba tieto aspekty príbehu mohli byť zaujímavými a dokresľujúcimi prvkami rozprávania.

teovac z auschwitzu

Záver

Napokon knihu Tetovač z Auschwitzu radím medzi knihy o holokauste, ktoré sa viac zaoberajú láskou ako samotnou masakrou. Pre toto si ju môžu prečítať i tí, ktorí sa tejto téme vyhýbajú práve preto, lebo neradi čítajú alebo sledujú informácie o zabíjaní. Kniha mala však v sebe väčší potenciál ako sa nakoniec dostal na papier. Obsahovala niekoľko medzier, ktoré stačilo len správne doplniť informáciami a bolo by to o niečom inom…

Postavy Lale a Gita však každému čitateľovi ukážu aká silná dokáže byť láska.

Moje hodnotenie

3.5/5

Autor: Heather Morrisová

Názov: Tetovač z Auschwitzu (2018), The Tattooist od Auschwitz (2018)

Foto: dusazeny.sk