Láska, ktorá neliečila, ale brala i poslednú nádej

2
1592

Láska stojí za všetko

I keď obálka a názov knihy navádza k tomu, že pôjde o jednoduchý romantický príbeh dvoch ľudí, nie je tomu tak presne. Láska sa v tejto knihe premietne v rôznych polohách. Od tej najvášnivejšej až po ukrutnú, sebeckú a chorú.

Začiatok knihy pôsobí, že naozaj to bude jednoduché, oddychové čítanie. Dopomáhajú k tomu aj ilustrácie, či poznámky hlavnej hrdinky, ktorá má osemnásť rokov a žije sama s matkou. Mohla by byť obyčajným dievčaťom, no nie je, keďže je väznená vo vlastnom dome. Dôvodom je choroba, ktorá jej nedovoľuje vyjsť ani na dvor, či stretávať sa s ľuďmi. Jej izby, ako aj celý dom, neobsahuje žiadne miniatúrne čiastočky, ktoré by jej mohli spôsobiť smrteľnú reakciu. Preto je zvyknutá len na dve osoby – svoju matku a ošetrovateľku, ktorú skôr považuje za priateľku. Lenže tento zabehnutý stereotyp sa nalomí príchodom nových susedov. Olly zmení jej pohľad na život a bude to zrovna on, kto prelomí jej strach a ukáže jej podobu lásky, ktorú dovtedy nepoznala. Šťastie však prinesie i mnoho smútku.

Nicola Yoon - Láska stojí za všetko - duša ženy

Vzťah dcéry a matky

Do veľkej miery je v knihe poukázané na vzťah, ktorý mala Madeline so svojou matkou. Zo začiatku sa javí normálny, idylický a naozaj pekný. Keď však prichádza Olly a Madeline začne mať svoje tajomstvá, postupne sa tento vzťah narúša. Začne sa určité vyhýbanie zo strany dcéry. Pritom však stále vo svojom vnútri pociťuje svoje chyby, ktoré by aj chcela napraviť, no nedokáže, pretože zažíva niečo nové – má skutočného priateľa, ktorý s ňou najmä komunikuje cez maily a potom neskôr ju aj bez vedomia matky navštívi. Avšak tieto začínajúc problémy nakoniec vyústia do záveru: Kto bol skutočne chorý? To, čo sa javilo zo začiatku ako niečo pekné, razom sa obráti. Pretože láska matky je nakoniec i zraňujúca.

Madeline zasnívaná v knihách

Knihy tvorili určitú časť príbehu hlavnej hrdinky, keďže svoj život prežila v nich. Poznala, čo je láska, bolesť, smútok i ďalšie emócie len na základe kníh, až dokým ich nespoznala aj v realite, kedy sa všetko začalo komplikovať a zároveň i dávať zmysel jej životu. Ak teda máte radi odvolávanie sa na nejaké literárne dielo, určite to bude aspoň malým plusom pri čítaní.

Olly ako objekt túžby

Mužský hrdina tohto románu je vykreslený viac pozitívne, avšak vo svojom živote prežíva ťažké obdobie, ktoré sa týka jeho rodiny. Autorka cez jeho postavu vniesla do románu problém domáceho násilia. Avšak i keď Olly je pozitívny hrdina, nemala som z neho pocit, že by bol nasilu vykreslovaný do dokonalosti. Mohlo to spočívať aj na základe toho, že mal svoje trápenie, aj strach. V podstate čitateľ nevidí úplne do jeho hlavy a príbeh je viac orientovaný na pocity hlavnej hrdinky ako jeho. Dá sa hodnotiť podľa konania. Na základe toho je príjemnou knižnou postavou, ktorá nelezie na nervy. 🙂 Ako mužský protagonista v dievčenskom románe musí byť hlavným dôvodom rozvírenia všetkých mozgových funkcií u ženskej hrdinky.

Psychologické aspekty knihy

Dôležitým bodom, vďaka ktorému sa kniha vymyká všetkým presladeným zaľúbeným dievčenským románom je  neočakávaný zvrat spôsobený psychickým stavom. Okrem toho je tam veľký apel na riešenie i domáceho násilia,  kvôli ktorému trpí celá rodina. Toto utrpenie v tomto prípade najviac bolo vidieť na Ollyho matke a na Ollym, ktorý o týchto udalostiach – ich začiatku, priebehu a nakoniec i zakončeniu- rozpráva. Druhý dôležitý aspekt je riešenie stavu, v ktorom sa ocitla matka hlavnej hrdinky. Tu vidno, že nebola schopná sama vyriešiť vlastnú stratu a kvôli veľkej obave sa jej podarilo ničiť i ďalšie životy. Nevedome? Mohla za to? Mnohé otázky z toho vychádzajú, ako by to bolo keby…I napriek tomu, autorka svojim postavám nedáva nenávisť. Hnev áno, ale je zrejmé, že dokážu i odpustiť. Treba len na to čas. Čitateľ si teda všíma hodnoty v živote, ktoré sú možno samozrejmé, no nemuseli by byť.

Choroba

Ochorenie, ktorým má trpieť hlavná hrdinka sa tiahne celým dejom knihy. Kto je nejakým spôsobom hendikepovaný vo svojom živote, nad viacerými vecami premýšľa inak. Jasne, že zdravie je to, čo chce najviac. Avšak, keď vie, že už nebude môcť byť zdravý? I v tomto prípade, Madeline vie, že zdravie je niečo ďaleké. Preto sa v knihe odzrkadľuje myslenie chorého – čo sú priority v živote?, oplatí sa pre niečo zomrieť?, čo ak je smrť lepšie riešenie?, radšej zomrieť s pocitom, že som niečo zažila?…To podnecuje i k premýšľaniu nad tým, čo všetko choroba berie, ale možno i dáva. A byť vďačný za to, že ma tá choroba obchádza.

Láska stojí za všetko teda ponúka zaľúbenú drámu, ktorá obsahuje rôzne podoby lásky. I keď sa číta rýchlo a čitateľ si pri nej môže oddýchnuť, ponúka aj témy na zamyslenie. Ak teda máte záujem o niečo také, pokojne siahnite po tejto knihe.

 

Nicola Yoon - Láska stojí za všetko - duša ženy

„Zatvorila som oči a snažila sa zaspať. No neopúšťal ma obraz tváre mojej mamy, celá tá beznádejná láska v jej očiach. Usúdila som, že láska je strašná, príšerná vec. Ak niekoho milujete tak urputne, ako moja mama miluje mňa, je to, akoby ste nosili svoje srdce mimo tela, bez kože, kostí, skrátka ničoho, čo by ho chránilo.

Láska je strašná a jej strata ešte horšia.

Láska je strašná, ale ja s tým nechcem nič urobiť.“ ( str. 212 )

Autor: Nicola Yoon

Názov diela: Láska stojí za všetko ( 2016 ) , Everything, everything ( 2015 )

Foto: dusazeny

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt laska stoji za vsetko

Ak patríte skôr k filmovým fanúšikom, v tom prípade si môžete pozrieť aj sfilmované spracovanie knihy.

Treba však brať do úvahy, že filmári môžu pozmeniť dané veci….

Zdroj obrázku: http://www.forumfilm.sk/pripravujeme/movie/show/everything-everything/

 

 

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu