Koľko rebeliek je medzi nami… Príbehy na dobrú noc pre rebelky

2
1433
Príbehy na dobrú noc pre rebelky

Príbehy na dobrú noc pre rebelky je knihou pre dievčatá, zostavená zo životopisov známych žien, ktoré žili alebo stále žijú a svojim životom inšpirujú celý svet. Je to síce kniha pre deti, no svojim textom a nádherným grafickým spracovaním zaujme aj dospelého čitateľa. Preto som po nej siahla aj ja.

Odborná stránka knihy

Túto knižku by som zaradila medzi odbornú literatúru s rozprávkovými motívmi z toho dôvodu, že ide o biografie žien z rôznych zemí. Nie je to však vôbec náročné čítanie a myslím si, že vďaka estetickej stránke kniha určite zaujme. Čo všetko sa deti dozvedia? Kniha obsahuje na 200 stranách životné príbehy, ktoré sú prispôsobené dĺžkou a veľkosťou písma detskému čitateľovi. Taktiež mu je prispôsobené kvantum informácií, ktoré dokáže prijať a uchovať. Na dvojstrane sa nachádza v skratke život ženy, ktorá bola svojim spôsobom rebelkou doby, rebelkou v danej krajine či rebelkou v srdci a jej podobizeň. Táto dvojstrana je spracovaná ako rozprávka na dobrú noc, pričom má edukačný a motivačný charakter. Čiže palec hore ! Pretože i keď má svoju odbornú stránku, stále je príťažlivá i po tej estetickej. A to si myslím, že v prípade literatúry pre deti a mládež je najdôležitejšia podmienka, aby kniha bola esteticky na vysokej úrovni ale aj edukačná a so zreteľom na morálny aspekt.

Jednotlivé príbehy

Príbehy v knihe nemajú žiadne chronologické či logické usporiadanie. Tie životné príbehy sú „porozhadzované“ všelijako, čo zaručuje zníženú monotónnosť textu. Myslím si, že i dieťa si tam nájde svoj vzor, pretože okrem spisovateliek sú tam rôzne vedkyne, bojovníčky za slobodu, lekárky, umelkyne, političky, proste veľké spektrum odvetví, z ktorých si vie každý vybrať to, čo jemu inklinuje najbližšie. Taktiež tie ženy sú vyberané aj z dnešnej doby, čiže tam nechýba ani motorkárka či raperka. Vždy je však ten život podchytený v tom, že prečo sa stali rebelkami. Aký odkaz zanechali svojim životom, alebo stále ho zanechávajú. Je jasné, že do knihy sa nezmestilo toľko príbehov ako je žien, ktoré sú inšpiráciou i dnes. Mne tam napríklad niektoré aj chýbali, ale samozrejme je to výber autoriek, ktoré predstavili niektoré mená, ktoré som vôbec nepoznala. Verím tomu, že do druhého dielu sa zaradia i tie, ktoré by som tam ešte rada prijala.

Príbehy na dobrú noc pre rebelky

 

Príbehy na dobrú noc pre rebelky

,,Kedysi dávno žilo na anglickom vidieku dievča, ktoré malo nadovšetko rado knihy. Jane najradšej sedela skrútená na pohovke v otcovej knižnici a nos mala strčený v knihe. Zahĺbila sa do kníh tak veľmi, že niekedy sa dokonca dohadovala s postavami, ako keby jej mohli odpovedať.

Jane a jej sedem súrodencov si vymýšľali rôzne divadelné hry, v ktorých hrali spolu so svojimi rodičmi. Jane bola stále veľmi mladá, keď začala písať vlastné príbehy a čítala ich svojej sestre Cassandre, ktorá sa na nich smiala. Janine práce boli ako ona sama: jasné, múdre,bystré a vynachádzavé.“

(str. 76)

Motivácia a sebadôvera

U mňa mala táto kniha veľké plus v tom, že ukazuje všetkým dievčatám ( a je jedno koľko majú rokov ), že je dôležité ísť za tým, čo chcú dosiahnuť a nevzdávať to. Myslím si, že drvivá väčšina životopisov tam bola zrovna taká, že daná dáma mala ťažkosti dosiahnuť to, čo napokon získala. A nebolo v tom, že by jej niekto pomáhal, ale ona sama išla za tým, aj cez prekážky a komplikácie. Čo sa týka napríklad aktivistiek, tak je jasné, že tá cesta vôbec nie je ružová, alebo ak má niekto zdravotné problémy. O to viac však môžu tieto ženy povzbudzovať a ukázať, že vzdať sa je tá najľahšia a najzbabelejšia vec.

Príbehy na dobrú noc pre rebelky nesú so sebou kus motivácie a ukázanie vlastnej sebadôvery a lásky. Lásky k tomu, čo človek robí a čo ho napĺňa šťastím. Verím tomu, že ak by si nejaké dievčatá čítali túto knižku pred spaním, tak im nielen otvorí oči v tom, že čo všetko sa i v dnešnej dobe deje vo svete, ale práve im povie aj to, že aj oni dokážu do tejto doby niečo vniesť a ocitnúť sa v knihe, ktorá sa prihovorí k ďalším čitateľom.

Príbehy na dobrú noc pre rebelky

príbehy na dobrú noc pre rebelky
Táto Pani spisovateľka je pre mňa vzorom na poli literárnom.
Záver

Táto knižka je krásna svojim spracovaním, ako aj myšlienkami, ktoré obsahuje. Pre detského čitateľa je napísaná veľmi povzbudzujúcu, výchovne ale i pútavo. Mne tam síce chýbali nejaké mená, no verím, že sa ocitnú v dvojke. Je to jedna z kníh, ktorú by som určite buď čítala deťom alebo ju odporučila, aby si ju prečítali.

Moje hodnotenie

4,5/5

Autor: Elena Favilliová, Francesca Cavallová

Názov diela: Príbehy na dobrú noc pre rebelky /100 príbehov o mimoriadnych ženách/ ( 2018 ), Good night stories for rebel girls( 2016 )

Foto: dusazeny

 

2 KOMENTÁRE

  1. Kniha už na mě čeká na poličce, chci ji číst miminku v bříšku ♥, aby vědělo, že ženy jsou silné osobnosti. Zatím jsem ji tedy jen prolistovala a ilustrace jsou opravdu krásné. Jen mě mrzí, že jsem nenarazila na žádnou Češku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu