Klasika a mladí ľudia?

0
717
klasická hudba v meste …

Ahojte, tento článok by mal byť čiastočne úvahový, ale zároveň aj pozvánkou na jednu kultúrnu akciu, ktorá sa koná v Nových Zámkoch. Ide o 4. ročník Novozámockého farského hudobného leta, ktorí ponúka niekoľko koncertov počas celého leta.

Keď si tak spomínam ešte na prvý ročník, tak to bolo niečo vážne nové a odvážne, pretože predtým som mala pocit, že v tejto sfére sú Zámky vymreté a určite nepovažujem za kultúrne vyžitie to, čo hrávalo na námestí počas hodov…Popravde tam ma to nikdy nejako extra neťahalo. Preto 1. ročník priniesol nové mená a hlavne nové melódie. Nevravím, že každému taká hudba má hneď sadnúť, veď ani mne nie vždy boli všetky koncerty počas tých rokov po chuti. Najväčší zážitok som mala však z dvoch. Najmä, keď som prvýkrát počula samostatne hrať organ, ale nie tak klasicky ako je to počas bohoslužieb. Toto bolo niečo úplne iné pretože, som si tie tóny vychutnávala a nechala sa tou melódiou unášať a zároveň som obdivovala organistu za jeho šikovnosť. Druhý taký väčší zážitok som mala minulý rok, kedy sa konal otvárací koncert v historickej jazdiarni a predstavil sa tam Slovenský mládežnícky orchester. Samozrejme, že som navštívila aj koncerty v Bratislave, ale toto je predsalen také domáce, vlastné a som rada, že sa tu našli mladí ľudia, ktorí sa snažia takto kultúrne pozdvihnúť mesto.

Tento rok som sa zatiaľ zúčastnila koncertu, ktorý bol 21.7. a bolo to spojenie organu a tenoru. Taktiež to bolo pre mňa niečo nové a zaujímavé. Tým, že veci, ktoré boli hrané boli z rôznych storočí, tak v nich bolo badať rozdiely, ale taktiež aj určité prvky, ktoré ich spájali. Jediné, čo mi trošku chýbalo bolo viac samotného umelca…, keby aspoň jedna vec bola napríklad improvizácia…

čo pre mňa znamená takáto hudba…

A teraz, aby som sa dostala aj k úvahovej časti…

Prečo sa mladí ľudia vyhýbajú takejto hudbe? Je príliš nudná, nezaujímavá, uspávacia, alebo akú má chybu? Je pravda, že niektorí v nej vedia nájsť krásu a inšpiráciu už v mladosti. Dôkazom toho sú tí všetci, ktorí sa jej venujú a zapĺňa ich čas aj po profesionálnej stránke. Potom sú tí, ktorí ju obdivujú a aj niečo pre ňu robia. To môžu byť organizátori takýchto festivalov. A napokon sú tu obdivovatelia, ktorí sú vďační za to, že im je ponúknutý takýto druh krásy.

,,Hudba je zjavením vyššieho rozumu a múdrosti.“

( Ludwig Van Beethoven )

Nechcem povedať, že iný druh hudby je zlý. Každému sa páči niečo iné. To platí v každom druhu umenia a inak to nie je ani pri hudbe. No myslím si, že každý by mal mať aspoň čiastočný všeobecný prehľad aj o klasickej hudbe a umelcoch, ktorí sa jej venovali a dodnes ich mená nevymreli. Aj ja vo voľnom čase počúvam úplne iný žáner, ktorý je veľmi vzdialený klasike, no keby si mám vybrať, tak uprednostním zrejme stovkami rokov osvedčené hry na organe, husliach, klavíre či flaute. Rada si vypočujem aj začínajúcich umelcov, nielen tých, ktorí hrajú na nejakom hudobnom nástroji, ale i tých, ktorí spievajú.

,,Hudba je najdokonalejší typ umenia, nikdy neprezradí svoje posledné tajomstvo.“

( Oscar Wilde )

Vždy sa teším, keď vidím i deti vrhať sa na knihy, cestujúcich vo vlaku, ktorí si vyberú hrubé knihy a ponoria sa do nich. Rovnako sa však teším aj z toho, keď si nájdu ľudia čas ísť do ticha, ktoré naruší len zvuk nástrojov, dominantné hlasy a na koniec potlesk publika. Tieto koncerty pre mňa nepredstavujú len počúvanie niekoho, ale i ponorenie sa do vlastných myšlienok a vlastného života. Rozmýšľať nad otázkami, ktoré víria v hlave a rozjímať v pokoji. Hudba je svojim spôsobom terapiou, ktorá upokojí telo, uvoľní ho a poskytne mu relax.

,,Ticho je vždy súčasťou krásnej hudby. Ticho je vždy súčasťou krásneho umenia. Ticho je vždy súčasťou krásneho života.“

( Robert Fulghum )

 

Chcela by som vás i cez tento článok pozvať do ticha. Nie je to len pre staršie generácie, ale pre každého. Možno sa niekto hanbí povedať pred iným, že šiel do kostola na koncert – neviem…Jednoznačne však viem, že ak by sa mu to aj nepáčilo, tak môže kedykoľvek odísť, no môže ho to aj natoľko zaujať, že sa mu vážna hudba vryje do srdca.

Novozámocké farské hudobné leto - pozvánka Novozámocké farské hudobné leto - pozvánka

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu