Keď sa frajer ne/podarí

0
1409

Frajer na záskok – Kasie West

Jedna z knižiek, ktoré ma príjemne prekvapili v posledných dňoch je Frajer na záskok. Ako názov a aj obálka napovedá, ide o dievčenský román. Hlavnou hrdinkou je Gia, obľúbené a šikovné dievča, ktoré má  šťastný a dokonalý život. Aspoň si to myslí. Zlom nastane, keď spozná svojho frajera na záskok a jeho sestru. Dochádza k určitej premene hlavnej hrdinky, no nielen jej.

Pozlátko ide preč

To, čo bola niekedy najväčšia priorita hlavnej hrdinky sa postupne vytráca. Cítiť z nej strach z klamstiev, ktoré ju obkolepujú, ale taktiež strach z toho, že príde o svojich priateľov a svoje postavenie v určitej hierarchii v školskom systéme, ale aj v rámci skupiny svojich priateľov. Prichádza krásna transformácia vnímania svojho okolia, ako aj seba samej. Stráca sa dokonalosť. Už nechce byť tá, ktorá bude rozhodovať za iných, udávať nejaký trend, alebo posudzovať a odsudzovať niekoho za to ako sa oblieka, alebo do akého sociálneho prostredia zapadá. Taktiež sa už s ľuďmi nerozpráva preto, aby za ňu napríklad hlasovali na plese, ale preto, lebo chce byť lepším človekom. Čiže pozlátko rodinného života ide preč – nastávajú hádky medzi členmi, pozlátko vedúcej rady školy ide preč – stáva sa neobľúbenou, a taktiež pozlátko jej vystupovania – už to nie je navonok to dokonalé dievča s dokonalými priateľmi.

Pravé priateľstvo

Jedna vec, ku ktorej táto kniha vyzýva je mať skutočné priateľstvá, ktoré budú stáť na reálnych hodnotách. Nesnažiť sa niekomu len zapáčiť, ale skutočne ho vedieť aj vypočuť, povedať mu svoj názor, byť s ním keď to potrebuje a neklamať si. Byť tým, kým sa cítim byť a nehrať sa na niekoho iného. Hlavná hrdinka v tomto príbehu prežíva vnútornú dilemu najmä kvôli svojim priateľkám, s ktorými sa necíti tak ako niekedy. Nemyslí si, že by ju pochopili a zo strachu sa pred nimi aj uzatvára. Postupne však vidieť veľký rozdiel, ktorý sa vytvoril v ich názoroch a teda Gia vidí, ako sa niekedy aj ona správala, keď s nimi chodievala von. Zanechať nepravé priateľstvo je niekedy to najlepšie rozhodnutie. A nikdy nie je vylúčené, že by  sa cesty znova nemohli stretnúť.

Sociálne siete

Nie je nič nové, keď sa povie, že sociálne siete vedia úplne pohltiť človeka a ten žije iba cez ne. Nedokáže ráno vstať bez toho, aby si skontroloval facebook, instagram, pinterest, email…. Podobne žila aj Gia, ktorá všetko zo svojho života uverejňovala celému svetu. Pridalo jej to obľúbenosť? Určite áno. Zobralo jej to samu seba? Tiež áno. Chcenie sa zapáčiť niekomu inému viac ako sebe samej bolo oveľa dôležitejšie. Keď sama zistila, že aké choré bolo sledovanie likov a komentárov, neustále písanie a uverejňovanie nových príspevkov, bolo jej zo seba samej zle. Treba si vážne uvedomiť, že to, čo povie niekto iný likom na fotke, nemusí nič znamenať. Môže ísť o pretvárku, klamstvo…

Frajer na záskok - Kasie West - duša ženy

Láska, ktorá bolí

A nesmie chýbať i láska. Veď, čo by to bolo za dievčenský román bez pána pravého?? Samozrejme, že sa tu vyskytuje. Nie je však taký dokonalý, veď dokonalý človek neexistuje. 😛 A predsa je to krásne premyslená postava, ktorá sa tiež ocitá v intrigách, trpí láskou a sklamaním. Veru, ani láska dvoch hrdinov nie je hneď taká istá. Obaja sa musia snažiť prejsť cez rôzne prekážky vo svojom živote a najmä hľadať skutočnú pravdu. Jedno klamstvo bude znamenať, či ich láska bude mať význam, alebo nie.

 

,,Hneď ako sme zašli za roh, napätie zo mňa opadlo a slzy, ktoré som tak dlho potláčala, zo mňa úplne vytryskli. 

,,Čo sa deje, zlatko?“

,,Nenávidím chalanov.“ 

,,Neublížil ti, však nie?“ Otcov hlas znel prekvapivo nahnevane. 

,,Nie, zlomil mi srdce.“ ( s. 236 ) 

Kniha teda ponúka hĺbkovú analýzu pocitov dievčaťa, ktoré sa rozhodlo zmeniť. Ukazuje priority v živote, ktoré by nemali byť prioritami. Chce povzbudiť v hľadaní skutočných priateľov a skutočného ja. Popri tom sa tam vytvára romantická zápletka, ktorá síce niekedy pôsobí ako divadielko, ale i tak ju budete pociťovať spolu s hrdinkou. Z literatúry pre mládež je toto knižka, ktorú by som odporúčala čítať dospievajúcim dievčatám.

Autor: Kasie West

Názov diela: Frajer na záskok ( 2017 ) , The Fill- in Boyfriend ( 2015 )

Foto: dusazeny