Jesenná inšpirácia na čítanie 2019

0
1377
jesenná inšpirácia

Síce na nás ešte vykúka slniečko, no zachvíľu to už tak nebude a nastane čas, ktorý je ako stvorený na spánok alebo dobrú knihu. V tomto príspevku si môžete nájsť množstvo zaujímavých tipov na jesennú pohodičku s literatúrou, tak dúfam, že vás zaujmú a po niektorej knižke aj siahnete.

Ďakujem Jaji, Vojtechovi Beniczkemu, Monike Macháčkovej a Alenke, že prispeli svojimi príspevkami.

Blogerka jajibloguje.sk

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt blog icon

 

Placebo On (Dolce Baja)Baja Dolce – séria Placebo

Poznáte slovenskú autorku Baju Dolce? Nie? Tak to ste o veľa prišli. Od tejto autorky obľubujem jej knižnú sériu Placebo (ostatné online príbehy môžete nájsť na Wattpade) a práve záverečná časť mojej srdcovky vychádza teraz na jeseň. Placebo My – určite sa na túto novinku pýtajte v obchodoch.

Placebo Ja (Dolce Baja)

Táto séria si ma získala jej hĺbkou. Nachádza sa v nej všetko, čo od dobrého čítania očakávam. Láska, romantika, náznaky intimity, humor, silné medziľudské väzby, intrigy a poriadna zápletka. Baja Dolce vydala prvú knihu ani nie pred rokom a hneď sa stala obľúbenou. Jej text stojí za to. Preto túto sériu odporúčam všetkým žienkam, ktoré majú radi nielen romantické príbehy, ale aj príbehy o živote, keďže tým sa autorka inšpirovala pri písaní.

Masih Tara Lynn – Moje skutočné meno je Hanna

Moje skutočné meno je Hanna (Tara Lynn Masih)Osobne nemusím moc vojnové príbehy. Som citlivá duša a veľmi sa ma každý ťažký osud dotkne. Napríklad Mengeleho dievča som si celé preplakala. Presne tak to bolo aj pri tejto knihe, ktorú som prečítala za 3 hodiny. Hanna je mladá hrdinka, ktorá nás sprevádza jej ťažkým osudom. Dospievala na Ukrajine počas druhej svetovej vojny ako Židovka. Jej rodina to nemala jednoduché, no aj tak sa snažili prežiť. Podmienky ich dohnali k tomu, že niekoľko mesiacov sa skrývali v jaskynných systémoch. Autorka sa pri písaní tejto yougadultky inšpirovala osudom skutočnej rodiny a prispôsobila ju mladšiemu čitateľovi. Poviem vám, po dočítaní tejto knihy som ešte dlho premýšľala nad dejom a všetkým, čo si museli prežiť. Myslím, že Moje skutočné meno je Hanna je útla kniha, ktorá môže obohatiť vaše dni nielen všeobecnými informáciami o priebehu vojny na ukrajinskom vidieku. Mne dala najmä Hannin pohľad na kruté časy a jej silu žiť.

Kelsey Miller – Přátelé (Vše o nejoblíbenějším seriálu všech dob)

Videli ste seríal Priatelia? Ja som ho milovala! Vyrastala som na ňom a sledujem ho doteraz. Aký pár ste mali najradšej? Rachel a Ross si ma získali. Keď marketingoví pracovníci z Knihy Dobrovský oznámili, že uvedú na český trh knihu práve zo zákulisia tohto seriálu, začala som odpočítavať dni.

Kniha sa zameriava na celý seriál ako celok. Rieši jeho neisté začiatky a aj cestu k nesmrteľnej sláve. Aj napriek tomu, že nejde o pokračovanie, ktoré by sme si asi všetci želali, je pekným kúskom do zbierky pre nadšencov priateľov, ktorí zvládli každý problém s tým najkvalitnejším humorom.

Vojtech Beniczky – slovenský autor detektívnych románov 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt book icon

Muž, ktorý hľadal svoj tieň (Millennium 5) (Lagercrantz David)Viem, možno nad týmto typom niekto aj nosom ohrnie a povie si, že David Lagercrantz nie je to pravé orechové. Piatou častou série Millennium s názvom Muž, ktorý hľadal svoj tieň ma však presvedčil.  Ide o napínavý príbeh o zneužívaní štátnej moci, o problematike rodinnej cti, mafiánskej brutalite, ale aj o tieňoch minulosti. Dej obohatený o zaujímavé osudy dvojčat dokonale zapadá do jesennej atmosféry. A keď vezmem do úvahy, že všetci sa časom niekam posúvame, tak aj Lisbeth Salanderová a Michael Blomkvist, mi prídu dôveryhodne zobrazení. Rozhodne si myslím, že tejto knihe sa oplatí dať šancu.

Bosorka (Camilla Läckberg)Camilla Läckberg je mojou obľúbenou autorkou, ktorá brilantne opisuje každodenné životné detaily a má skvelý štýl. Vraj v záverečnej knihe série s názvom Bosorka, som ani nemohol uveriť, že je rovnako ako všetky ostatné, podľa skutočnej udalosti. Kombinácia nedávnej minulosti so starým príbehom z čias inkvizície je naozaj pozoruhodná. Na prelínanie deja som si u tejto prvej dámy severskej krimi už zvykol, ale v tejto knihe ma bavil asi najviac. A prepojenie, ktoré oba príbehy spája je fascinujúce. Ak siahnete počas jesene po tejto knihe, bude to mať ten správny šmrnc.

Ihrisko (Lars Kepler)Na jesenné večery je ako stvorená aj kniha Ihrisko. Ide o príbeh, v ktorom raz zomrieť nestačí. Spočiatku som mal pocit, že ide o celkom bežný román. Lenže ono sa to postupne začalo meniť. Keď hlavnú postavu Jasmin, postrelili počas nasadenia v Kosove, na minútu a štyridsať sekúnd sa jej zastavilo srdce. Vždy som mal rešpekt pred tým, čo sa asi odohráva v priestore medzi nebom a zemou. Alebo inak. Radšej som také témy ani neotváral, aby ma to nemátalo. Ale táto kniha ma celkom vtiahla. Na čas som sa stal toho súčasťou a bolo to silné a úvahy plodiace čítanie, ktoré rozhodne neľutujem. Príbeh sa prelína a jeho časť sa odohráva v krutej realite. Jasmin čelí ťažkému osudu a pre záchranu svojho dieťaťa je ochotná obetovať úplne všetko. Pútavý dej, ktorého je ( teda sú) Lars Kepler zárukou, v tomto ročnom období, rozhodne odporúčam.

Monika Macháčková – slovenská autorka ženských románov 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt book icon

Tajomstvo Ale Rachmanovovej (Ilse Stahr)ILSE STAHR: Tajomstvo Ale Rachmanovovej, vyd. Premedia

Životopisná kniha o autorke, v našich končinách donedávna menej známej. A pritom je považovaná za bestseleristku už v medzivojnovom období. U nás jej  vyšlo viac prekladov, ale najväčší kus roboty na jej popularizácii urobilo Slovenské národné divadlo, ktoré na sklonku júna 2019 zaradilo do dramaturgického plánu predstavenie Ruské denníky podľa jej románov. Ilse Stahr sa ale venuje opisu  komplikovaného a neľahkého života ruskej spisovateľky od mladých čias až po starobu. Rachmanovová, vlastným menom Ďuriaginová, sa narodila do vzdelanej rodiny. Prežila boľševickú revolúciu  a prenasledovanie rodiny, a aby toho nebolo dosť, vydala sa za nevhodného muža -rakúskeho vojnového zajatca. Jej spletité osobné peripetie sa čítajú ako dobrodružný román, ale v momente, keď si uvedomíte, že ona to všetko prežila na vlastnej koži, mrazí vás. Cítite súcit, ale najmä obrovský obdiv. Jej nezlomná viera v dobro a výdrž je niečo, čo inšpiruje aj v dnešných časoch.

Nočný vlak do Lisabonu (Pascal Mercier)Pascal Mercier : Nočný vlak do Lisabonu, Premedia

Filozofický román, ktorý sa číta ako detektívka. Nedokázala som ho pustiť z rúk, niečo silné a magické ma pri tejto knihe držalo. Vety a  obrazy sú natoľko reálne, natoľko znepokojujú myslenie čitateľa, že musíte čítať a čítať a keď zavriete knihu, tak vám nedá spať. Musíte premýšľať. Či je to naozaj tak, že naše životy sú iba jednou z možných verzií. Čo sa deje s tým všetkým, čo máme dané osudom a nevyužijeme? Aké sú životy ľudí, ktorých nepoznáme, iba prejdú okolo a možno si to ani nevšimneme? Osamelý učiteľ nechá vstúpiť do svojho života jednu náhodu a tá mu obráti život hore nohami. Pýtala som sa sama seba, či by som dokázala tak spontánne zareagovať na zdanlivo nepodstatnú mikroudalosť a odísť stovky kilometrov hľadať niečo neznáme. Aj keď vlastne je to hľadanie vo vlastnom vnútri… Vzrušujúce a poučné čítanie!

Do tretice pridám možno trochu nezvyčajný tip.

Ak zastaneÅ¡, zamrzneÅ¡ (Mária Macková)Mária Macková: Ak zastaneš, zamrzneš, osobnosť prvého slovenského profesora žurnalistiky Andreja Tušera.

Kniha rozhovorov s nestorom slovenskej žurnalistiky je vzácny zdroj čítania o novodobej histórie slovenskej žurnalistiky aj vývoji vysokoškolského vzdelávania v tomto odbore. Andrej Tušer je prvý nositeľ titulu profesor žurnalistiky, ktorého menoval prezident. Všetci absolventi novinárčiny ho poznajú, bez výnimky. Táto kniha rozhovorov by mala byť podľa môjho názoru povinným čítaním pre všetkých mladých novinárov. Je to koncentrát odbornosti, múdrosti, pokory a ľudskosti, akú by mal načerpať každý, kto chce vykonávať povolanie novinára čestne a profesionálne. Zaujímavé otázky a odpovede sú doplnené bohatým obrazovým materiálom, ktorý má samostatnú výpovednú a informačnú hodnotu. Je to výnimočné dielo, ktoré ale paradoxne vyšlo iba vďaka podpore donorov.

Blogerka Alenka – melancholic-lady

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt blog icon

Pod kůží (Michel Faber)Michel Faber – Pod kůží

Tento brilantne napísaný psychologický román s rovnakou dávkou sci-fi ako hororu by si mal prečítať každý milovník sci-fi literatúry (ale poteší aj tých, ktorí si radi uletia na netradične vystavanom príbehu). Knižka bola v r. 2013 sfilmovaná, v hlavnej úlohe s charizmatickou Scarlett Johannssonovou. Hlavná hrdinka príbehu Isserley každý deň vychádza z farmy na aute, aby križovala ulice Škótska. Hľadá stopárov, ktorí vyzerajú osamelo a mocne. Potom ich odvádza na svoju farmu. Vyloží ich a opäť vyráža na cestu. Čo sa deje s týmito mužmi? Knižka obsahuje riadnu dávku napätia, ale aj vtipných dialógov.

Netvor je zver (Peternelle van Arsdale)Peternelle van Arsdale – Netvor je zver

Táto knižka poteší všetkých milovníkov fantasy príbehov, ktoré sa odohrávajú v lesoch. Možno ju vnímať ako temnejšiu rozprávku, ale aj ako temný stredoveký román o predsudkoch a hororových netvoroch. Hlavná hrdinka, mladé dievča Alys sa jedného dňa ocitne v rukách pobožných dedinčanov v ohradenej osade, ktorá je obklopená hustými lesmi. Dedinčania sa boja požieračiek duší a Netvora, ktorý obýva lesy. Postupne, ako Alys dospieva, pomaly zisťuje, že má zrejme niečo spoločné s požieračkami duší. Knižka ponúka čitateľovi strašidelný príbeh, v ktorom sa vyskytujú netradičné monštrá. Počas hmlistých a upršaných dní sa číta sama!

Ani nepípni (Jackson David)David Jackson – Ani nepípni

Tento triler s prvkami detektívky v sebe ukrýva poriadnu porciu napätia. V mestečku začnú miznúť malé dievčatká a detektívi si s danou situáciou nebudú vedieť dať rady. Niekto ich drží uväznené v zatuchnutej pivnici. Prečo by sa niekto rozhodol uniesť malé, nevinné dievčatká? Čítanie tejto knižky plynie závratne rýchlym tempom, číta sa skoro sama. Príbeh nemá žiadne hluché miesto a ponúka náhľad do sveta psychopatov. Mrazivá atmosféra v knižke dokonale odrazí jesennú pochmúrnosť prírody.

 

Ďalšie tipy na knižky, už aj s mojim odporúčaním, sa dozviete o týždeň. 🙂

 

zdroje fotiek: preskoly.sk a knihadobrovsky.cz

 

 

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu