Milí čitatelia,
vítam vás pri druhom článku jesennej inšpirácie. Verím, že i v tomto článku objavíte zaujímavé tituly, ktoré vám prichystali slovenské autorky a blogerky. Ďakujem každému, kto si našiel čas a svoje dojmy z kníh pretavil do príspevku, z čoho napokon vznikol takýto dlhý článok.
Michaela Zamari – slovenská autorka ženských románov
Monika Wurm – Rockový sen
Rockový sen, ako aj všetky príbehy od Moniky Wurm, nie je knihou, ktorou preletíte bez zamyslenia. Je to voľné pokračovanie príbehu Rockové tango a ak poznáte tvorbu tejto talentovanej autorky, tak viete, že o čarovný príbeh s paletou emócii máte postarané vždy. Obdivujem, že Monikina fantázia sa popasovala so želaním čitateľov, aby sa príbeh Damiena dočkal pokračovania a opäť sa vyznamenala. Hlavnou hrdinkou je tentoraz drzná Melody, ktorá je dôkazom, že netreba ľudí súdiť podľa výzoru. S Damienom ich delí niekoľkoročný vekový rozdiel, ale okrem neho majú veľa vecí spoločných, najmä lásku k hudbe a démonov z minulosti. Je fascinujúce čítať o tom, ako sa učia jeden od druhého a sledovať, kým sa stávajú, či už zvlášť, alebo spolu. Ide o ďalšiu citovú smršť od famóznej autorky a ja nechcem veľa prezrádzať, no tentokrát Monika uľahodila aj nenapraviteľným romantičkám, ktoré koniec Rockového sna veľmi zarmútil.
Nina Protušová – Mira
Musím uznať, že od knihy Mira som očakávala veľa, lebo som na ňu počula samé pozitívne ohlasy, ale zostala som v miernom šoku. Tá kniha je excelentná a autorkin štýl je nenormálne návykový.
Nech mi nikto nehovorí, že slovenské autorky sa nemôžu rovnať zahraničným. Ak ešte niekto trpí týmto predpotopným názorom, nech si prečíta tento skvost. Nebyť sk menovky, nenašli by ste rozdiel a kniha by pokojne mohla dostať nálepku New York Times Best-Selling Author.
Vďaka obálke som čakala nejaké fantasy, ale ide o neklasický román, obohatený o trošku detektívky a mystérie, ktorá sa napokon vysvetlí a z fantasy je akurát bravúrna ukážka Nininho talentu. Skvelé rozhovory, dôvtip, nadhľad, nákazlivý humor a napínavá zápletka… Hlavná postava Mira bola ako zosobnenie najlepšej kamošky, ktorú by chcel mať každý.
Kristína Ježovičová – Nevyslovené
Malá kniha (pomerne máličko strán), zato s veľkým odkazom. Taký je príbeh Nevyslovené od Kiky Ježovičovej, zaradený medzi young adult.
Poznáte Colleen Hoover a sériu Beznádejná/Stratená nádej? Ja som bola unesená, akým spôsobom dokázala pretaviť tak ťažkú tému (zneužívanie detí) do tak jednoduchého čítania. Samozrejme, keď si odmyslíme tú tému. Čítalo sa to samo, hoci miestami s uslzenými očami. To som ešte netušila, že aj na Slovensku máme našu „Colleen“, pretože to, ako Kika napísala knihu Nevyslovené, je neopísateľné.
Povinné čítanie, bravúrne napísaná kniha, príbeh so silným odkazom – nemám rada nálepky, ale tieto vystihujú tento silný príbeh. Nie nadarmo je na zadnej obálke poznámka – Kniha nie je vhodná pre slabšie povahy. Je to pravda a čítať o zneužívaní malých nevinných detí je azda najväčším hriechom a nemôže sa tomu rovnať absolútne nič.
Kapitoly v knihe sa striedajú z pohľadu dvoch postáv, ktoré rozdeľuje sedemnásť rokov a obe nás sprevádzajú svojím príbehom. Naozaj skladám pomyseľný klobúk a som vďačná, že naša knižná scéna má takúto vzácnu autorku. Rodinné alebo partnerské vzťahy sa potýkajú s rôznymi problémami, ktoré dokážu pohltiť ľudskú dušu, a žiadne z nich by nemali zostať nevyslovené…
Silvia Zeumerová – slovenská autorka fantasy



Simona Kutišová – autorka literatúry pre mládež a dospelých
Slon v pokoji – O smrti a zármutku pro dospívající (Earl A. Grollman)
„Je ti trináct, patnáct, osmnáct… Nejsi už žádné malé dítě a žiješ si celkem suverénně. Že smrt obchádzí světem, to víš a moc tě to nevzrušuje. Když ale smrt sáhne do tvé blízkosti a zemře tvuj příbuzný nebo kamarát, najednou je všechno jinak.“
Túto útlu knižôčku rozhodne odporúčam každému (ale najmä mladému človeku), kto už niekoho stratil. Ale aj tým, ktorí zatiaľ mali to šťastie, že sa s toľkou bolesťou nestretli. Text obsahuje mnoho typov, ako sa správať k ľuďom, tínedžerom, ktorí práve niekoho stratili, čo im povedať v daných chvíľach a situáciách. Napomáha nám nechodiť okolo smútiacich len ako okolo slona v izbe, ale byť mu skutočne oporou. Knihe nájdete sprievodné znaky smútiaceho procesu, písané jazykom mladých, veľmi čítavo. Mnohých v podobných situáciách vystraší, čo všetko v takýchto chvíľach cítia a zažívajú a aj skrz túto knihu zistia, že je sú to úplne normálne pocity. Za mňa vynikajúci titul.
Sedem minút po polnoci – Patrick Ness a Siobhan Dowd
Ku knihe Sedem minút po polnoci som sa dostala v čase čitateľskej krízy a odkladala som ju. Priblížil sa čas, keď ju bolo treba odovzdať do knižnice, tak som ju vzala o desiatej do rúk a o dvanástej som si už zotierala slzy nad koncom (a to pri knihách plakať nezvyknem). Bola to tá najlepšia kniha, akú som za posledné mesiace čítala. Neskutočne krásna, po dlhom čase ma slová na papieri dokázali dojať, vyvolať vo mne emócie, chápala som Conora, súcitila s ním a netrpezlivo očakávala Netvora. Fascinujúce ilustrácie len podčiarkovali hĺbku príbehu a chvíľu ma mrzelo, že som knižku odkladala len preto, že hlavný hrdina má 13 rokov. Je to kniha, ktorá vás prinúti znovu a znovu sa zamýšľať nad životom i smrťou, nad ľuďmi a ich utrpením, nad tým, či sme dostatočne vďační za to, čo máme.
Rozhovory o vďačnosti (Plamienok)
Prišla mi len pred pár dňami. Nie je to typická kniha z vydavateľstva, ktorých je na pultoch milión. Je to skôr zbierka audionahrávok, ktoré si môžete pustiť aj na stránkach neziskovej organizácie Plamienok, podieľajúcej sa na tom, aby onkologicky choré deti mali aspoň o trošku radostnejší a kvalitnejší život. V knihe nájdete odpovede niekoľkých detí a tínedžerov, čo pre nich znamená vďaka, za čo môžeme byť vďační, ako vďačnosť prejavujeme a čo cítia vďační ľudia. Ak máte radi podobné čítanie/počúvanie, vyskúšajte. Pozor! Pri čítaní týchto rozhovorov vám hrozí zamyslenie sa a kladenie otázok sebe samému. Pretože, ako spomenula MUDr. Mária Jasenková v úvode, nie je ľahké byť vďačným každý deň, najmä v čase trápenia a smútku, ale ako v knihe povedala Paula „vďačnosť je jedna z najkrajších emócií, aké mám možnosť cítiť.“
Tma – Jozef Karika
Prednedávnom som prešla na thrillery a detektívky, hľadala som niečo dobré a… natrafila som na slovenského autora. Tma je (za mňa) najlepšia Karikova kniha. Zhltla som ju za pol dňa a ak sa radi bojíte a neviete, na čom ste, určite odporúčam. Námet ma veľmi oslovil, názov je trefný, užijete si slovenské prostredie Malej Fatry. Len vy, hora, oddych, chudák scenárista… tma a desivé zvuky. Ste voľní a predsa nie. Jedna z mála kníh, ktorú si rada prečítam ešte raz, hoci druhá časť knihy vo mne vyvolala rozpačité pocity a nesadla mi dokonalo.
Harry Potter 1-7 (J.K. Rowlingová)
Zvažovala som, či sem pripojiť aj všetkým notoricky známu sériu, ale nakoniec som si povedala, že ako milovník HP jednoducho musím, pretože ju môžete čítať miliónkrát a vždy v nej nájdete niečo nové. J A čo môže byť v sychravých dňoch lepšie, ako sa usalašiť s jednotlivými časťami na posteli pri sviečkach, čajíku s medom, a preniesť sa do klubovne, kde pukoce ohník, za oknom padá septembrový dážď a vy žijete v celkom inom svete so skvelými priateľmi, každodenným dobrodružstvom, nenávideným Severusom Snapom a nebezpečným Lordom Voldemortom?! „After all this time?“„Always.“
Blogerka a knihovníčka knizne-radosti
Terapia – Sebastian Fitzek
Už veľmi dlho sa mi nestalo, že by som knihu prečítala na jedno posedenie. U tejto sa mi to stalo. Terapia je neskutočne napínavý psychothriller, v ktorom sa odhaľuje jeden zvrat za druhým. Súčasne sa prelína realita s predstavami postáv a vy netušíte, čo je skutočné. V hlave vám beží milión možných scenárov, ale ani jeden z nich nie je nakoniec správny. Dvanásťročná dcéra renomovaného psychiatra Viktora Larenza, za nejasných okolností zmizne z ambulancie lekára, zatiaľ čo ju otec čaká v čakárni. Lekár aj zdravotná sestra však tvrdia, že dievča do ambulancie nikdy nevstúpilo. O štyri roky neskôr sa Viktor odhodlá poskytnúť interview časopisu a utiahne sa do víkendového domu na ostrove Parkum, aby v pokoji odpísal na otázky. Tam ho vyhľadá záhadná mladá žena, ktorá sa predstaví ako spisovateľka a sťažuje sa, že ju sužujú bludné predstavy. Tvrdí, že sa jej zjavuje asi dvanásťročné dievčatko, ktoré zmizlo bez stopy, podobne ako psychiatrova dcéra.Mladá spisovateľka ho neustále navštevuje a zúfalo prosí o pomoc. Aj keď Viktor s lekárskou praxou skončil, nechá sa nalákať a začne s terapiou ženy, ktorá sa zmení na dramatický výsluch.
Šťastie mi uniká pomedzi prsty – Agnès Martin-Lugand
Agnès Martin-Lugand je jednou z mojich obľúbených autoriek. Veľmi ma baví jej jednoduchý a pohodový štýl písania, pri ktorom vždy hltám jednu stranu za druhou. Aj keď ide väčšinou o romantické knihy, ale vôbec nie presladené, v každej sa nájde aj nejaká napínavá zápletka, ktorá vás núti čítať ďalej. Naposledy som čítala jej knihu Šťastie mi uniká pomedzi prsty, ktorá je o Iris, mladej žene s veľkými túžbami, ktoré zostali zabudnuté. Iris je manželkou lekára, ktorého sa snaží naplno podporovať a pracuje v banke, čo ju vôbec nenapĺňa. Svoj nudný život chce oživiť kurzom šitia v Paríži, pretože sa odmalička túžila stať návrhárkou. Lenže potom ju nevzali na školu, vydala sa a svojho sna sa vzdala.Jej manžel z rozhodnutia zúčastniť sa kurzu nie je nadšený a Iris má pochybnosti, či do toho ísť. Keď však zistí, že manžel nie je tak dokonalý ako sa zdal, nič jej nebráni odísť do sveta módy. Tam jej cestu ovplyvnia dvaja ľudia. Jej nová učiteľka, ktorá v Iris vidí viac ako ona sama a mladý promiskuitný podnikateľ, ktorému padne do oka . Rozbieha sa kolotoč neustáleho navrhovania, šitia, okázalých večierkov a návratov domov. Otázkou je, ako dlho Iris vydrží žiť dva, tak rozdielne životy a ktorý nakoniec uprednostní…
Malý život – Hanya Yanagihara
Malý život je moja srdcovka a odporúčam ho kade chodím. Síce je dosť možné, že vám táto kniha zlomí srdce, ale bude to stáť za to. Nachádza sa v nej množstvo krásnych myšlienok a zamyslení, nad ktorými ešte aj dodnes rozmýšľam. Kniha vás prinúti zamyslieť sa nad svojimi životnými hodnotami, nad silou priateľstva a nad hodnotou vlastného života. A o čom vlastne je? Štyria kamaráti z vysokej školy sa spolu presťahujú do New Yorku. Malcolm je talentovaný architekt a ako jediný zo svojich priateľov stále býva u rodičov. JB sa snaží preraziť ako figuratívny maliar. JB-ho miluje celá jeho rodina, ktorá pozostáva zo samých žien a tie si myslia, že je nedocenený génius. Láskavý Willem je čašník a túži byť hercom, čo sa mu nakoniec aj podarí. Je najbližším priateľom Juda, ktorý má veľmi tajomnú (časom sa dozvieme, že aj desivú) minulosť a komplikovanú povahu. Autorka zaznamenáva životné cesty týchto štyroch priateľov počas niekoľkých desaťročí, ale celá kniha sa točí hlavne okolo Juda, pretože práve on do značnej miery formuje životy ľudí okolo seba. Postupne sa dozvedáme, že si Jude ubližuje a aj napriek (podľa mňa dosť malým) snahám priateľov, je to s ním čím ďalej tým horšie a nikto ho nedokáže “opraviť“. Nasledujú malé aj veľké vzostupy a pády každej z postáv. Pomedzi to autorka retrospektívne opisuje Judove ťažké detstvo v kláštore, ktoré bolo oveľa ťažšie ako si viete predstaviť. On o svojej minulosti nedokáže hovoriť ani s najbližšími priateľmi a drží všetko v sebe. Už zo začiatku tušíte, že to skončí zle ale ešte netušíte ako veľmi. Budete plakať, hnevať sa, cítiť krivdu, rozhorčenie, smútok, nádej, jednoducho takú škálu pocitov, ktorú vám dá máloktorá kniha.
Moje odporúčanie:
blogerka, knihovníčka
Neviem si predstaviť jeseň bez Sherlocka Holmesa. Či už knižného, alebo seriálového. Sir Arthur Conan Doyle je pre mňa autor, ktorého môžem čítať dokola a nikdy sa mi nezunuje, rovnako ako jeho knižní hrdinovia. Predstavovať Sherlocka Holmesa vám zrejme nemusím. Pre mňa je to fascinujúci charakter, jemu podobný som nikdy v iných knihách nestretla. Ponuré prostredie Londýna, tajuplné vraždy a atmosféra starého Anglicka. To vás čaká, keď siahnete po Doylových knihách. K tomu si ešte urobiť kávu alebo čaj a zababušiť sa do deky. V tejto krásnej edícii u nás vyšlo: Sherlock Holmes: Štúdia v krvavočervenom, Dobrodružstvá Sherlocka Holmesa, Pes rodu Baskervillovcov, Spmienky na Sherlocka Holmesa a 14.10. má vyjsť: Návrat Sherlocka Holmesa.
Čo by som ešte odporučila sú knihy vydavateľstva Absynt. Veľakrát sú také ponuré ako počasie za oknom a slzy, ktoré dokážu vyvolať sú rovnaké ako sychravé búrky. Mne osobne sa literárne páčia rukopisy Svetlany Alexijevič. Poslední svedkovia u mňa ešte nedokázali vyrojiť slzy, no Černobyľská modlitba áno.
Okrem kníh Svetlany Alexijevič vám odporúčam i Ryszarda Kapuścińskeho (Cisár) a Witolda Szablowskeho (Vrah z mesta marhúľ)
Na záver pridávam ešte jeden titul: Kníhkupkyňa z Berlína. Ide o vojnovú literatúru, ktorá zobrazuje nútené úteky pred smrťou. Neobsahuje až tak dynamický dej ani veľkú akciu, no je napísaná citlivo. Zároveň ukazuje aj pravú tvár vtedajšej Európy z pohľadu „núteného vyhnanca“ – z pohľadu človeka, ktorý je odkázaný na pomoc iných. A napokon i z pohľadu ženy, ktorá veľmi citlivo vníma stratu svojho zmyslu života a smútok za rodinou, o ktorej nemá žiadne informácie. Samotný záver tohto titulu je šťastný narozdiel od iných, ktorým sa nepodarilo utiecť do bezpečia. Pre mňa to je krásna knižka, s krásnymi myšlienkami so zobrazením krutej reality a túžby žiť.
Verím tomu, že i v tomto vydaní inšpirácií ste si našli nejakú knižku, ktorá vás zaujala. Tých tipov tu je veľmi veľa a ďakujem každému, kto do príspevku prispel a podelil sa o svoje pocity a dojmy z jednotlivých kníh.
zdroje :
eshop.plamienok.sk, preskoly.sk