Ahojte,
som rada, že ste si otvorili aj druhú časť jesennej inšpirácie na čítanie. Tak ako v prvom článku, tak aj v tomto som oslovila niekoľko dám, aby prezentovali knihy, ktoré ich nejakým spôsobom chytili za srdce a skvele sa hodia do tohto jesenného počasia. Sú tu príspevky od blogeriek, autoriek a redaktorky. Dúfam, že vám opäť pomôžu pri výbere literatúry a po nejakej aj siahnete.
Knižné maniačky – blogerky
Jozef Karika – Trhlina
Nedokážem si predstaviť lepšiu knihu, ktorá sa hodí do atmosféry jesene. Trhlina je príbeh už takmer všeobecne známy, dokonca sa chystá film, no určite siahnite aj po knižnej verzii. Ukrýva príbeh plný napätia, akcie a nečakaných udalostí či zvratov. Ja osobne som sa miestami bála, pretože tie veci, ktoré sa dejú na Tribeči (teda aspoň v tejto knihe) sú zarážajúce či dychberúce. Až na hranici normálnej mysle. Odporúčam každému, kto sa chce zamyslieť, báť alebo si užívať napätie. Trhlinu robí zaujímavou aj jeden dôležitý fakt – autor ponecháva na čitateľovi, či príbehu uverí alebo si utvorí názor, že sa jedná len o akési nezmysly. Takže v konečnom dôsledku je na vás, aký záver pre vás Trhlina bude mať.
Erin Watt – Něco skutečného
Odporúčanie skôr pre romantické dušičky. Zamilovaný príbeh dvoch úplne odlišných ľudí – celebrity a obyčajného dievča možno neohúri, ale zaujme a dodá pocit relaxu. Je to presne ten typ knihy, ktorú chcete mať po ruke počas chladných dní, keď len ležíte pod perinou s horúcim čajom pri ruke. V prípade Něco skutečného vôbec nemusíte namáhať mozgové závity, pretože tento príbeh jednoducho len plynie. Spolu s postavami sa dostávate cez rôzne obdobia ich života ako aj cez citové oblasti. Postavy sú sympatické, štýl písania plynulý, dej jednoducho romantický. Čo viac dodať? Jednoducho oddychovka.
Sebastian de Castell – Divotvůrce
Nájde sa niečo aj z oblasti žánru fantasy. Divotvůrce síce nie je úplnou novinkou, no vo mne zanechal trvajúce pocity. Aj keď ide o dalo by sa povedať otrepaný čarodejnícky príbeh, má mnoho osobitostí. Autor naozaj pustil uzdu svojej fantázie a tak sa môžete dočkať všeličoho nevšedného – od zaujímavého fungovania čarodejného svet až po nezvyčajné rozprávajúce tvory (Kočkoveverčák). V prvom rade vám zaručujem, že sa určite nebudete nudiť. Vždy sa niečo deje a spolu s postavami budete skákať od jednej akcie k druhej. Z hľadiska postáv sa dočkáte prepracovania, charakterov a nesmie chýbať humor, či laškovné rozhovory. Pri Divotvůrcovi zažijete akciu, ale sa aj zabavíte. Napätie stúpa a či si v závere oddýchnete úľavou alebo povzdychnete zúfalstvom, to zistíte sami.
Katarína Senajová – autorka
Paulo Coelho – Brida
Brida je jednou z prvých autorových kníh, líši sa od jeho najznámejších diel. Má svojich milovníkov aj odporcov, ktorí poukazujú práve na skutočnosť, že sa od ostatných diel odlišuje.
Myslím, že je vhodná na jesenné čítanie, pretože k jej hlavným témam patrí nachádzanie spriaznených duší, rieši otázky o živote a hľadaní životnej cesty. Daždivé jesenné počasie za oknom vytvára vhodnú kulisou k premýšľaniu o týchto témach. Celkovo kniha pôsobí príjemným dojmom a v chladnom období i „zahreje na duši“ 🙂
Katarína Mikulcová – študentka 3. stupňa vysokej školy (slovenský jazyk a literatúra), redaktorka (Nevesta), korektorka
Elena Ferrante – Geniálna priateľka, Príbeh nového priezviska, Tí, čo odchádzajú – tí, čo zostávajú, Príbeh stratenej dcéry
Séria štyroch „neapolských románov“ ma uchvátila natoľko, že som si na nej čitateľsky „zgustla“ v priebehu jediného mesiaca. Knižky sa stali mojimi spoločníčkami pod svetlom nočnej lampy práve vďaka nekompromisnému prieniku do ženského sveta. Nekompromisnosť sa však tiahla aj celým dejom príbehu, v ktorom som sa v tvárou v tvár stretla so všetkými radosťami aj starosťami dvoch žien. Odhliadnuc od rozdielnych charakterov hlavných hrdiniek, sa autorka pozerala na prostredie chudobnej štvrte Neapolu nepredpojatými očami. Hlavné hrdinky románový čas a priestor do istej miery formoval a posúval v živote mnohokrát do takých rolí a situácií, v ktorých sa prejavil ich temperament a búrlivý svet emócií, s ktorým neraz viedli vnútorné súboje. Strhujúca pre mňa bola najmä atmosféra románu – surovosť prostredia bola taká zreteľná, až som cítila pach a ponurosť chudobných štvrtí Neapolu, všetky vášne, vône, zvuky, nádeje, splnené a nesplnené sny, kontrast bohatstva a chudoby, rozpoltenosť medzi láskou a túžbou… Vynikajúca tetralógia s brilantným jazykom a vierohodným príbehom.
Kristy Drážovská – blogerka
Diana Gabaldon: Cudzinka
Je jeseň. Obdobie, ako stvorené na strácanie sa v stránkach kníh a popíjanie nespočetného množstva horúcich šálok čaju. Večery, kedy sa človek môže, od hlavy po päty, zabaliť do deky a byť doma sú na nezaplatenie, no dobrý príbeh, ktorý vás prenesie ďaleko sa k tomu jednoducho pýta.
Akosi si neviem predstaviť lepšiu voľbu, než fantastickú sériu Outlander, od autorky Diany Gabaldon.
Príbeh o láske, ktorá prekročila hranice času, vás doslova a do písmena strhne. Knižku nebudete vedieť odložiť, ani na malú chvíľu a najmä sa zaľúbite do prekrásneho prostredia Škótska, či do netradičných postáv a deju. Ako som povedala… jeseň je ideálna na strácanie sa v stránkach kníh a v tom prípade sa vydajte na cestu s hlavnou hrdinkou románu Claire, ktorá sa stratí doslova. A vy s ňou, pretože Outlander vám vezme kus srdca a veľmi rýchlo sa stane vašou srdcovou záležitosťou a druhým domovom :).
Každopádne určite odporúčam aj seriálové spracovanie. Nič krajšie som nevidela.
Silvia Antalíková – autorka
Pavel ,,Hirax“ Baričák – Šlabikár šťastia ( strachy, vzťahy, sloboda )
Pochmúrne jesenné sychravé počasie a je ako stvorené na to, aby sme si uvarili voňavý čaj, zapálili pekné sviečky, zakúrili v krbe, zakryli sa dekou a čítali.Odporúčam siahnuť po osvedčenej literatúre, akou nepochybne je napríklad Baričákov Šlabikár šťastia.Čítala som všetky diely a už som sa tešila na tento posledný, 4. ako si ho vychutnám, čo nové sa v ňom dozviem.
Tieto motivačno – filozofické knihy majú čestné miesto v mojej knižnici a komu som ich požičala, hneď si ich išiel kúpiť, že ich tiež chce mať. Knihy, v ktorých môžeme neustále listovať a vždy v nich nájsť niečo nové.
Štvrtý diel má podtitul Strachy, vzťahy, sloboda. Premýšľali ste niekedy nad tým prečo sa veci okolo nás, v našom rýchlom Matrixe, dejú tak ako sa dejú? Z čoho všetkého máme strach, kedy a prečo sa k nám ako bumerang vracia, aby nás strašil ďalej? Prečo stretávame rovnaký typ ľudí? Ako nás zrkadlia vzťahy, čo o nás prezrádzajú, kedy sme skutočne slobodní? Autor na prednáškach tvrdí, že sme svetielkami, máme žiť, svietiť a toto svetielko odovzdávať ďalej. Pozitívne, nie?
- Netrpte, konajte!
- Buďme zmenou, ktorú chceme! – radí nám v knihe.
Áno, je možné vytvoriť si pozitívny život, pozitívny svet. Naša intuícia, srdce i rozum nás spoľahlivo povedú.
……………………………………………………………………….
Ďakujem za poskytnuté príspevky do tohto článku.
zdroje obrázkov – preskoly.sk a goodreads