Vitajte pri tomto článku, ktorého už názov napovedá, že sa vám bude snažiť poradiť knižky, ktoré sa hodia na čítanie v tomto období. Tieto knihy, budú radiť ľudia, ktorí majú určitú skúsenosť s literatúrou, či už ako kritici alebo autori. Keďže tých tipov na čítanie je viac, tak som sa rozhodla ich roztriediť do dvoch článkov. V tomto prvom vám poradia: Majka Danihelová, dannyreads, Jana Šulková a za tento blog ešte ja. Dúfam, že nájdete potrebnú inšpiráciu a po nejakej knihe napokon aj siahnete. Želám príjemné čítanie. 🙂
Majka Danihelová – autorka, blogerka, editorka
Leigh Bardugo: Vrania šestka – tento fantasy príbeh úplne narúša typické znaky YA literatúry, aj preto je to povinná jazda pre každého milovníka tejto literatúry. Je tam dobrodružstvo, intrigy, veľké plánovanie a čitateľ vlastne ani nevie, komu má veriť, pretože žiadna postava nie je dobrá ani zlá. Všetky majú uveriteľne podané charaktery a ich dialógy sú nesmierne zábavné a trefné. Dočkáte sa veselších scén, ako aj tých vážnejších. Sú pekne vyvážené a myslím si, že je to to správne orechové, pokiaľ sedíte doma, nudíte sa a iba smutne vzdycháte nad tým, aké je vonku škaredé počasie. Čo môže byť v takomto období lepšie, než ponoriť sa do úplne iného, prekrásneho sveta?
Kasie West: The Distance Between Us – pokiaľ nemáte problém s angličtinou, rozhodne siahnite po knižke od Kasie West. Táto autorka už nie raz predviedla svoj talent, pokiaľ ide o premyslené contemporary príbehy. Ani tento vám nesmie ujsť ( a ja verím, že sa raz dočkáme prekladu). Ide o príjemnú oddychovku, zato však s hlbokou myšlienkou. Autorka zarýpala do tematiky bohatstva a chudoby, toho, ako sa môžu životy dvoch hlavných hrdinov líšiť, ale aj napriek tomu si k sebe dokážu nájsť cestu. Nejde o žiadnu knižku, z ktorej padnete na zadok, ale mne tou atmosférou a výborne vykreslenými postavami jednoducho učarovala. Je to príbeh ako stvorený na sychravý deň.
Dannyreads – blogerka, instagramová inšpirátorka
Leto sa končí a prichádza jeseň. Letné outfity meníme za hrubé kabáty a teplé ponožky. Pre milovníkov kníh sa začína najkrajšie ročné obdobie. Spoločnosť nám robí skvelá kniha spolu s horúcim nápojom pod huňatou dekou. Môže sa stať že už nevieme nájsť zaujímavé knihy a preto v nasledujúcich riadkoch vám priblížim moje štyri tipy na jesenné čítanie.
Maeve Brennan- Rozvláčna dáma
New York- Veľké jablko, Manhattan, Broadway. Mesto s množstvom možností. Rozvláčna dáma opisuje život bežných občanov. V reštauráciách, kníhkupectve, alebo momentky rušných ulíc mesta, rôzne situácie v jej ,, dočasných domovoch„. Pri čítaní knihy som mala pocit že prežívam s autorkou ,,danú chvíľu“. Vychutnávam si večeru, prechádzam sa s ňou po ulici, pijem martiny. Poviedky sú krátke, ale zato detailné a krásne napísané a vtiahnu vás do útrob najambicióznejšieho mesta sveta. Ak radi čítate dobové knihy, s detailným opisom, táto kniha je práve pre vás.
Laetitia Colombaniová- Vrkoč
Ak chcete ďalej cestovať tak táto kniha vám nesmie ujsť. India, Sicília, Kanada. Tri ženy, tri iné svety, tri odlišné príbehy, ale predsa ich niečo spája. Osud sa im spojí do jedného symbolického vrkoča. Rafinované prepojenie príbehov v románe. Príbehy vyvolávajú rôzne emócie a hlavne zanechávajú literárny zážitok. Kniha je krátka, ľahko sa číta a rýchlo sa dostanete do deja hrdiniek s neľahkým osudom.
Andrej Bán- Slon na Zemplíne
A teraz niečo pre milovníkov reportážnej literatúry. Prvá zbierka reportáži o našom Slovensku z pohľadu významného fotografa a reportéra s viac ako tridsať ročnými skúsenosťami. Prináša aktuálne príbehy, ktoré nadväzujú na staré niekoľko rokov. Autor sa nám ich snaží priblížiť z rôznych pohľadov. Po prečítaní knihy si vytvoríte názory na politickú scénu a aj na udalosti ktoré sa udiali, spoznáte nové názory, získate iný prehľad.
Lenka Hlinková- Ženský algoritmus
Spolu s jeseňou prichádza škola a plné pracovné nasadenie. Hľadáte motiváciu v práci? Máte pláne meniť svoje povolenie? Rozhodujete sa akú si vybrať strednú alebo vysokú školu? Ženský algoritmus je tu pre vás. Kniha otvára pandorinu skrinku a zároveň poskytuje odpovede na otázky: Sú ženy technické typy? Ako je to tu na Slovensku? , Pozitívne rady ako prežiť, posunúť sa ďalej buď v IT smere, alebo v inom odvetví a omnoho viac získate čítaním tejto knihy.
Jana Šulková – autorka, šéfredaktorka knižného magazínu Vinlit, editorka
Kate Bolik – Jej vlastný život
Ako skvelé (nielen) jesenné čítanie odporúčam knihu Jej vlastný život od americkej spisovateľky Kate Bolick. Autorka tu prepojila rozprávanie o svojom vlastnom živote so životmi piatich úžasných žien, ktoré sa vo svojej dobe vymykali konvenciám. Nazýva ich prebúdzačky, pretože jej v istých veciach otvorili oči. Ako sa píše v anotácii: „Poetka Edna Millay, esejistka Maeve Brennan, spisovateľka Edith Wharton, fejtonistka Neith Boyce a spoločenská reformátorka Charlotte Perkins Gilman boli ženami, ktoré sa rozhodli nevydať sa; ktoré sa vydali, ale nemali deti; a ak ich mali, tak odmietli celý svoj život zredukovať na to, aby sa zrkadlili v očakávaniach a ambíciách muža.“ Možno táto téma nesadne každému, možno mnohí s autorkou nebudú súhlasiť, no minimálne vám čítanie tejto knihy ponúka iný pohľad na život a môže vám tiež pomôcť pochopiť ženy, ktoré sa nechcú vydať, mať deti alebo oboje. Okrem toho sa v autorke určite nájde nejedna žena, ak aj nie vo všetkom, tak minimálne v niečom, čím si v istom období života prechádza každá žena. Ide o knižku, ktorá rozširuje obzory. Nie je to jednoduché čítanie, no ak radi rozmýšľate a dozvedáte sa nové veci, určite vás kniha nesklame. Zaujme aj tých, ktorí radi čítajú o iných spisovateľoch, o písaní a tvorbe. Kate Bolick píše pútavo. Už čítať jej príbeh je viac než zaujímavé, nieto ešte životopisy spomínaných dám, ktoré som priam hltala. Taktiež sa odkazuje na mnohé literárne diela, takže vďaka knihe získate aj inšpiráciu na ďalšie čítanie. Vrelo odporúčam!
Moje odporúčanie – blogerka, redaktorka ( Vinlit )
Adelaida García Morales – Mlčanie Sirén
Kniha, ktorú by som vám ja odporučila, obsahuje priateľstvo i nenávisť, teplo zvnútra človeka no i mrazivý pocit samoty, šialenstvo vytvorené láskou a mrazivý koniec, ktorého jemné krôčky sledujete počas celého rozprávania autorky.
Pre mňa bola táto kniha veľkým prekvapením a hneď som si ju zamilovala. Ponúka náhľad do ženského sveta, ktorý je poznačovaný láskou, priateľstvom, ale aj samotou, zúfalstvom a beznádejou. Toto všetko autorka bravúrne dáva na papier a uvádza svojho čitateľa do víru chaosu ľudských citov. Chlad, ktorý v sebe kniha nesie nie je len vonkajší, ale v mnohých aspektoch najmä vnútorný. Celých vás pohltí. Myslím si, že táto kniha je vďaka svojmu mrazivému charakteru vhodná i na toto ročné obdobie, kedy vás pri nej môže zahriať horúci čaj, káva alebo aj príjemná aróma sviečok.
Leila Slimani – Uspávanka
Druhou knihou, ktorú by som vám odporučila je Uspávanka. Do veľkej miery sa v nej autorka pokúša o hlbšiu psychologizáciu postáv, pričom hľadá i motívy na vykonanie vraždy. Ide o príbeh, ktorý je inšpirovaný skutočnými udalosťami, a preto je o to desivejší. Kniha podstrkáva čitateľovi viaceré otázky a taktiež morálny a spoločenský pohľad na spoločnosť a dianie v nej. Poukazuje na alarmujúci stav človeka – jeho duševného vyhasnutia, bez jedinej štipky lásky. Ako som raz napísala v recenzii: ,,Ľadové vzťahy skončili iba chladom, ktorý zostal v byte.“ Chlad je jeden z motivátorov celého pohybu textu. Leila Slimani napísala knihu, ktorá poukazuje na chlad v spoločnosti, no i v samom vnútri človeka. Jej pero ( alebo klávesnica ) vykúzlilo chladivý príbeh, ktorý stojí za to, aby ste po ňom siahli.
Veľmi pekne sa chcem poďakovať za príspevky, ktoré mi boli poskytnuté, aby mohol vzniknúť tento článok. Teším sa, že o týždeň vám predstavím ďalšie tipy na čítanie, ktoré vám budú môcť pomôcť vybrať nejakú knižku.