Jedna cesta vlakom ukáže značnú časť minulosti – Vlak o 6.41

0
1266

Vlak o 6.41 – Jean-Philippe Blondel

Knižka Vlak o 6.41 je útla a dá sa vziať kamkoľvek, aj do vlaku, v ktorom sa odohrávajú dva monológy v hlavách protagonistov. Jedna cesta vlakom čitateľovi odhalí dva životy 47 ročných ľudí, ktorí majú spoločné len to, že krátky čas spolu chodili. Keď sa po dlhom čase stretnú vo vlaku do Paríža, hneď sa spoznajú, i keď sa k sebe nechcú priznať. Prečo? Obaja prešli zmenami nielen vonkajšími, ale do veľkej miery i vnútornými. Ako sa dokáže zmeniť človek za 27 rokov? Čo všetko si razom uvedomuje o svojom živote a má vôbec ešte nejaké vízie a sny do budúcnosti? Autor do krátkeho prozaického textu vložil cit, úprimnosť a realitu, ktorá obkolesuje každého človeka.

Uznanie vlastných pochybení v živote

Philippe a Cécile sú hrdinovia, v ktorých sa vie nájsť najmä stredná generácia, keďže má toľko odžitého, čo aj oni. No i tak vedia niečo dať každému čitateľovi. Ich vracanie sa do minulosti otvára retrospektívne rozprávanie v knihe, ktoré zasahuje do súčasnosti. Čitateľovi sa tak otvárajú dva životy mladých ľudí a neskôr i realita súčasnosti, do ktorej sa dostali. V oboch cítiť ego a uponáhlanosť všetkého diania okolo. Cesta vlakom však oboch zastavuje a upriamuje ich na seba v inom duchu. Pohľadom na toho druhého si vedia priznať, čo nebolo správne v ich mladom rozhodovaní. Taktiež i problémy, ktoré ich obkolesujú teraz už vnímajú vyzreto a stavajú sa k nim inak.

vlak o 6.41

Realita

Autor svoj celý text vložil do reality. Preto sa číta  jednoducho a ľahko vtiahne čitateľa do celého diania. V tomto prípade možno povedať, že v jednoduchosti je krása. Kniha totižto neobsahuje zbytočné opisy ani žiadne naťahovačky. Pritom však ide jasne do jadra a rieši problémy súčasnosti, ktoré nezasahujú len jednotlivca, ale aj celú spoločnosť. Je napísaná s citom chlapa a taktiež jeho úderom, ktorý má aspoň čiastočne otvoriť oči. Dá sa povedať, že ide o zaľúbený príbeh? Láska v tejto knihe zastáva svoje miesto, no možno nie tak, ako by ste si na začiatku mysleli. Ja som ju cítila  ako silný cit, ktorý dovolil dvom ľuďom, ktorí o seba už nechceli nikdy zakopnúť, aby opäť našli nejakú cestu k sebe, i keď mohlo ísť iba o začiatok rozhovoru….I keď obálka je pekná ružová, vnútro knihy ukazuje život vo všetkých farbách palety, taký aký skutočne je. A práve tým si ma tento prozaický text získal.

,,Milá kniha o každom jednom z nás napísaná presne, s citom.“ (Die Presse)

,,Vtipný príbeh o tom, ako ľahko padnúť do pasce vlastnej minulosti.“ (The New York Times) 

Niečo však chýbalo?

I keď sa kniha dobre čítala, držala ma v napätí a stále som bola zvedavá, ako to všetko skončí, niečo mi na nej stále chýbalo. Neviem to však pomenovať ani po dlhšom čase po prečítaní. Je to niečo ako wau efekt, ktorý vám zaručí, že na knihu nikdy nezabudnete. Obávam sa totižto, že túto knihu by v danom žánri mohlo niečo ešte predčiť. Napriek tomu ju však odporúčam ako skvelé oddychové čítanie, ktoré vás zavedie do dvoch životov, ktoré sa nečakane opäť stretnú, čo vedie k zamýšľaniu sa aj nad vlastným životom.

vlak o 6.41

,,Nikto nás nikdy neupozornil, že život je taký dlhý. Že slogany, pri ktorých sa nám rozbúši srdce ,,žiť rýchlo“ a ,,umrieť  skoro“ – sú len táraniny. A nikto nám tiež nepovedal, že najhoršie nie je rozchádzanie, ale rozpadávanie. Miznutie vzťahov, ľudí, chutí, tiel, túžby. Až natoľko, že sa ocitneme v akejsi brečke a nevieme už rozpoznať, čo máme radi. A čo nenávidíme. Nie je to až taký nepríjemný stav, ako by sa zdalo. Je to len istá ochabnutosť. Preniknutá občasnými svetielkami. Jedným z nich je predstava, že dnes ráno po dlhšom čase uvidím Mathieua.“(s. 59)

Záver

Knihu Vlak o 6.41 vám odporúčam ako oddychové čítanie, ktoré so sebou nesie i zamýšľanie sa nad vlastným životom a spoločnosťou okolo nás. Záver knihy je otvorený, čo umožňuje čitateľovi využitie jeho vlastnej predstavivosti spojenej s realistickým ponímaním sveta. Autor Jean-Philippe Blondel napísal text, ktorý sa dobre číta a ľahko vťahuje čitateľa do seba. Napriek tomu si myslím, že knižke v mojom prípade chýbal wau efekt, ktorý by znamenal najdokonalejšiu radosť z prečítaného.

Moje hodnotenie

4/5

hodnotenie

Autor: Jean-Philippe Blondel

Názov diela: Vlak o 6.41 ( 2017 ), 06 h 41  ( 2013 )

Foto: dusazeny