Jeden deň – 3miesta v Maďarsku

0
1205

Za jeden deň tri miesta
Ešte na začiatku mesiaca (6.4.) sme absolvovali jeden z výletov, ktorý sa rodil rovno za cesty. Prvotný plán znel – Tatabánya . K tomu sa však pripojila ešte Budapešť a napokon aj cestou späť Ostrihom.

Tatabánya

Ako „správni“ turisti sme si vlastne ani nepozreli, že čo sa dá robiť, pozrieť v okolí Tatabányi. Čakalo nás tam polooblačné počasie a prechádzka okolo jazera, keďže sme sa rozhodli ísť do obce Tata. Prostredie tam bolo pekné a viem si predstaviť, že za krajšieho počasia tam musí byť veľa ľudí. Dá sa tam člnkovať, posedieť si či využiť možnosti športovania – beh, bicykel, korčule. Ja som si sľubovala, že tam bude nejaká pekná kaviarnička, kde si posedíme a vychutnáme nielen kapučíno ale i čoraz viac vykúkajúce slnko. Dominantou prostredia bol istotne hrad. Nie je síce nejaký veľký, no nachádza sa v príjemnom prostredí a dotvára atmosféru pokoja. Vnútri neho sa nachádza múzeum, do ktorého sme však nešli. Aj niekoľko recenzií na internete hovorí, že výstava, ktorú ponúka je priemer. V rámci jeho interiéru sa nachádza aj kaviarnička. Ani tej sme však nedali šancu a radšej sme chceli nájsť ešte niečo zaujímavejšie. Prechádzkou sme prešli za detské ihrisko, prešli sa popri lesíku až napokon sme sa dostali až k budove, ktorá impozantne stála v pozadí jazera, keď sme boli na druhej strane brehu. Zistili sme však, že sa jedná o gymnázium. To bolo mierne sklamanie, lebo som dúfala, že práve tá budova v sebe môže skrývať zaujímavé múzeum. Do dvoch hodín sme mali celé okolo jazera prejdené a nenašli sme žiadnu kaviarničku či reštauráciu, ktorá by nás nalákala. Domov sa nám však ešte nechcelo. Kam však ísť? Chceli sme niečo na okolí…nejaký hrad, zrúcaninu. No napokon sme skončili v Budapešti.

tatabányatatabánya

 

 

 

budapešť

Budapešť je mesto, kde sme strávili krásne chvíle ešte pred minulými Vianocami. Vtedy sme pochodili najmä centrum a zavítali sme aj do podmorského sveta. Preto sme teraz zašli len na jedno miesto, ktoré sme vtedy nestihli. Bola ním Citadela. Strategický bod nad Budapešťou, ktorý postavili Habsburgovci v 19. storočí. Prebiehali tu boje medzi Sovietmi a Nemcami, čo pripomína aj Pamätník oslobodenia. Asi ani nemusím vravieť koľko turistov tam bolo, najmä azíjského pôvodu. Ešte k tomu tam mali stretko motoristi, pre ktorých to bolo štartovacie miesto na spanilú jazdu naprieč hlavným mestom Maďarska. Ruské kolo, parlament Budínsky hrad či Széchenyiho most boli miesta, ktoré sme bližšie mohli vidieť počas zimy v roku 2017. Teraz sme sa na tieto miesta pozerali z výšky a bol to naozaj krásny výhľad. Preto sa niet čo čudovať, prečo tam bolo toľko turistov. V stánku, ktorý tam stojí na kávu a jedlo vás nečaká nič extra, no výhľad sa vám vryje do srdiečka. Na Budapešť vám však odporúčam viac dní, pretože je tam naozaj čo vidieť. Moja skúsenosť s ňou je aj dosť vtipná, keďže väčšinou, keď niekam ideme, tak sa v blízkosti niečo búra alebo sa nám stane nejaká nepríjemnosť. No a čo sa stalo v prípade Budapešti? Keď sme sa prišli ubytovať, tak nám povedali, že nemôžme byť ubytovaní v hoteli, ktorý sme mali zakúpený. Dôvod bol taký, že celé poschodie bolo vytopené. Tak sme museli ísť do druhého hotela, ktorý bol bližšie k centru, mal aj o jednu hviezdičku viac, čiže v podstate za cenu nižšieho hotela sme boli v lepšom a k centru prístupnejšom. Vedľa sa síce stavalo, ale aspoň sme mali kde spať! Táto malá nepríjemnosť nám vtedy však nepokazila výlet ani ako priemerné jedlo, ktoré sme do seba napráskali na Citadele a nasadli sme do auta, aby sme sa ešte zastavili v mekáči a potom plnou parou domov. Či k ďalšej zastávke?

budapešťbudapešť

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Náš výlet sme ukončili Ostrihom, keďže cestu domov sme si vybrali inou cestou. Ostrihom je miesto, kde sme taktiež už raz boli. Vtedy sme tam išli primárne a okrem baziliky sme navštívili aj to kúpaliskové centrum.. Teraz sme Ostrihom zastihli už pomaly pri západe slnka a pomerne aj dosť chladný. Poprechádzali sme sa v okolí baziliky, zahľadeli sme sa do diaľav a už naozaj šli domov. Odchádzali sme na obed a napokon domov prišli o ôsmej večer. 🙂

Ostrihom

Viac informácií o Ostrihome a celkovom mojom názore na toto miesto si môžete prečítať aj v tomto článku

Takto dopadol náš druhý zahraničný výlet v tomto roku. Neprišli sme z neho síce naplnení energiou, práveže skôr unavení, no prešli sme si tri pekné miesta v troch rôznych mestách.

 

ostrihom

ostrihom

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu