Inšpirujúce úryvky – Eben

0
260

Milí čitatelia, vybrala som pre vás tri úryvky z podnetnej knihy od Ryszarda Kapuścińskeho – Eben. Verím tomu, že vás možno nadchnú, donútia zamyslieť sa, alebo prilákajú k čítaniu samotnej knihy.

Ryszard Kapuściński – Eben

„Pekné a povzbudivé na človeku je toto úporné, heroické úsilie o normálnosť, jej vyhľadávanie – takmer reflexívne a napriek všetkému. Obyčajní ľudia tu totiž berú politické kataklizmy – štátne prevraty, vojenské puče, revolúcie a vojny – ako javy patriace do sveta prírody. A pristupujú k nim tak s rovnakou apatickou rezignáciou a fatalizmom ako k prietrži mračien alebo ako k búrke. Nedá sa s tým nič robiť, treba to prečkať, ukryť sa pod strechu a z času na čas sa pozrieť na nebo, či sa už stratili blesky, či odchádzajú chmáry. Ak áno, potom možno vyjsť von a vrátiť sa k tomu, čo bolo na chvíľu prerušené – k práci, k ceste, k slnku (s. 98-99).“

„Ja som si však postavil hlavu. Nepočúval som výstrahy, bol som rozhodnutý. Trochu možno aj preto, že mi dakedy liezli na nervy Ľudia, čo sem prichádzajú, žijú v „malej Európe“ alebo „malej Amerike“ (čiže v luxusných hoteloch), a keď odídu, chvália sa, že boli v Afrike, ktorú v skutočnosti na vlastné oči vôbec nevideli (s. 119).“

„Dejiny sú často produktom bezmyšlienkovitosti. Sú pankhartom ľudskej hlúposti, plodom zatmenia mozgu, idiotizmu a šialenstva. V takýchto prípadoch dejiny tvoria ľudia, ktorí nevedia, čo činia, ba čo viac – nechcú vedieť. Vidíme, ako smerujú k vlastnej záhube, ako si sami sebe nastavujú oká, ako si viažu slučky, ako usilovne a opätovne kontrolujú, či sú tie oká a slučky dosť pevné, či budú odolné a účinné (s. 264).“

Ryszard Kapuściński – Eben

Opäť som siahla po zaručenej kvalite, za ktorou sa skrýva reportážny autor Ryszard Kapuściński.

Titul Eben zavedie čitateľa do rôznych oblastí Afriky, reflektuje spoločenské a politické dianie a nazerá i do obyčajného prežívania človeka. Strieda sa v ňom osobné prežívanie autora s objektívne zmapovanými skutočnosťami.
Recipient sa vďaka Kapuścińskemu ocitá na rôznych miestach nielen fyzickej Afriky, ale i vnútorného prežívania Afričana, ktorý stojí pred nebezpečenstvom nielen zo strany iného človeka, ale i podnebia, chorôb a hladu. Apatické putovanie po vyprahnutej zemi necháva v údive nejedného čitateľa. Aký život je v Rwande, Ugande, Somálsku…? Ako vznikla nenávisť na tomto kontinente? Líšime sa svojím správaním od Afričanov?

Titul ponúka postrehy spojené so zrodom nenávisti a sporov, ktoré zasiahli mnohé miesta čierneho kontinentu. Popri tom tu má svoje miesto i neprehliadnuteľná majestátna príroda so silou zabíjať. Aký život sa ponúka biednemu človeku v nepredvídateľnej exotike?
Začítajte sa do strán podnecujúcej knihy, ktorá vrhá svetlo nielen na vonkajší obraz, ale i na život vo svojej najväčšej nahote.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu