IG minirecenzia – Zrodenie hrdinu

0
860

Booton Herndon – Zrodenie hrdinu – skutočný príbeh Desmonda Dossa

Myslím si, že meno Desmond Doss je viacerým známe aj vďaka filmu/dokumentu, ktorý bol o jeho osobe natočený. I ja som sa radila medzi tých divákov, ktorí videli film a až teraz sa mi do rúk dostalo aj knižné spracovanie. Mala som chuť čítať niečo zo skutočného života, obohatené o fotografie a poznatky, ktoré by boli pre mňa ako recipienta prínosné. Zrodenie hrdinu toto navonok poskytlo a následne aj čítanie dosvedčilo, že je to titul seriózny a snaží sa na tohto amerického hrdinu nahliadať z viacerých uhlov jeho života.

 

Pridám sem jednu vetu ohľadne komparácii film/kniha. Film som videla dávno, no musím povedať, že táto filmová produkcia sa naozaj posnažila o hodnoverné stvárnenie osoby Desmonda Dossa, ako aj o zobrazenie vojnovej situácie a samotného zásahu, vďaka ktorému sa stal tak známy a vďaka ktorému ho veľa Američanov dodnes považuje za hrdinu. Je to film, ktorý si nepostavil za cieľ byť komerčný, ale chcel aby divák videl i vnútorný svet Dossa. Je veľmi podobný knihe!

A teraz späť ku knižke. Tým, že som príbeh poznala z filmu, tak som logicky vedela, čo sa bude v nej diať. Až na jednotlivé detaily, ako bola napríklad sobota a jej slávenie, som si toho pamätala dosť. Čo ja na knihe oceňujem je fakt, že sa snažila Desmonda ukázať vo viacerých smeroch. Dala si záležať, aby toho veľa odkryla napríklad z jeho náboženstva, z jeho vzťahov, z problémov, ktoré nastali, keď nastúpil do armády (napríklad šikana). Čítalo sa to veľmi rýchlo, jediné monotónnejšie časti boli opisy jednotlivých vojnových operácií, ktoré ženu tak neohúria ako je to pri mužských čitateľoch. Nastalo pár momentov, kedy som mala pocit, že sa jednotlivé informácie zbytočne opakujú, čo čiastočne tiež zretardovalo text. Napriek tomu to bolo dobré čítanie, živé aj vďaka fotografiám, ktoré pomohli predstavivosti. Keďže sa však jedná o amerického zdravotníka v armáde, tak treba pretrpieť ten ich patriotizmus, ktorý niekomu ako napríklad mne lezie na nervy. Pre tento fakt nerada pozerám americké filmy o vojnách… keďže ešte k tomu pochádzam z mesta, ktoré oni zbombardovali, tak bohužiaľ určitú zatrpknutosť voči ich vojenským operáciám cítim. Dessmonda Dossa však považujem za veľmi odvážneho, zásadového, nekonfliktného a najmä oddaného ne/vojaka, ktorý by pre záchranu životov prišiel i o ten svoj. A myslím, že to je i posolstvo tejto tenučkej knižky, ktorá poukazuje na dobrotu človeka, ktorý vo vojne nesiahol na zbraň.

,Keď som sa prvýkrát stretol so svojím krajanom Desmondom T. Dossom, zapôsobil na mňa svojou skromnosťou, zdvorilosťou a jednoduchosťou. Položil som si otázku: „Ako mohol tento skromný, obyčajný a zdanlivo plachý človek urobiť tak veľa pre svojich vojnových druhov?“ Určite nevyzerá ako Rambo. Nie je to ani typ muža, akého by ste si predstavili medzi ocenenými Medailou cti. No až keď sa nám stretol zrak a ja som hľadel priamo do jeho očí, pochopil som, že je to rozhodný človek, muž pevný ako skala. (str. 11)

Instagramové minirecenzie sú moje kratulinké názory na niektoré knižky, ktoré ste mohli zahliadnuť na instagramovom účte dusa.zeny .

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu