IG minirecenzia – Zaviate pieskom

0
848

Soňa Bulbeck – Zaviate pieskom

Knižku Zaviate pieskom som si na čítanie vybrala po dobrej čitateľskej skúsenosti s touto autorkou. Čítala som od nej knihu Tajomstvo závoja, ktorá ma zaujala práve svojou ľahšou odbornosťou a pritom aj zaujímavým pohľadom na danú krajinu, o ktorej vravela. Zaviate pieskom zobrazuje Kuvajt a Libanon. O niečo viac ma dokonca chytila táto kniha. Boli tam vykreslené jednotlivé rozdiely jednotlivých krajín, ich tradície, kultúra, minulosť, súčasná komparácia aj s inými krajina…veľmi zaujímavo a ľahko čitateľne autorka opäť priviedla čitateľa do krajín, kam sa tak úplne ľahko nedostane. Väčšinu ľudí možno ani táto časť Zeme neláka. Medzi takých patrím aj ja, no cestovať prostredníctvom knihy je už niečo iné. 😀

Autorka má štýl písma, ktorý veľmi ľahko k sebe priláka čitateľa. Nesnaží sa byť príliš odborný, ale práve taký, aby podal aj jednotlivé informácie, aby zobrazil krajinu, tak očami turistu ako aj očami domáceho, no zostáva „priateľský“. To znamená, že máte pocit, že jednotlivé zážitky a skúsenosti, vám autorka rozpráva na káve. A tie sú veru zaujímavé. Úprimne, mne boli jednotlivé svety neznáme a práve preto, ma čítanie titulu aj lákalo. Prečítala som ho na jedno posedenie a bolo to pútavé a neobvyklé cestovanie. Ak teda aj vy sa chcete vydať do týchto kútov sveta, tak siahnuť po tomto cestopise a celkove aj po autorke je správna voľba. Zaviate pieskom vám vytvorí takú predstavu vo vašej hlave, že letenky a aj návšteva destinácie je vám zbytočná.

Hlavné mesto Libanonu, Bejrút, si jednoznačne zaslúži osobitnú kapitolu… Toto mesto sa totižto hrdí prívlastkom „Paríž Blízkeho Východu.“ Napriek tomu, že Libanon bol kedysi okupovaný Rimanmi, Turkami, aj Arabmi a prítomnosť Francúzov na tomto malom kúsku zeme bola v porovnaní s nimi veľmi krátka (rádovo len niekoľko desaťročí), dokázali mu nejakým spôsobom vdýchnuť príslovečný francúzsky šarm. A je to naozaj tak… Nájdete tu všetko to, čo robí Paríž Parížom. Módne obchody, množstvo galérií a predajní umeleckých predmetov, typické malé kaviarničky so sedením na ulici, veľké vily aj paláce s parkami naokolo..Akurát miesto prechádzky popri Seine sa prechádzate popri mori. Áno, uličky sú tu síce užšie ako v Paríži, a aj podstatne preplnenejšie, ale po uliciach sa premáva podobne pestrá zmes ľudí ako vo francúzskej metropole, ktorá robí toto mesto takým živým a zaujímavým. Sú tu Libanončanky, oblečené podľa poslednej módy, aj zahalené Arabky, množstvo mladých „hipsterov“, okupujúcich po večeroch miestne bary, ale aj v rifliach a vetrovkách (pamätajúcich určite ešte sedemdesiate roky) poobliekaní starší muži, ktorí si zarábajú na svoj každodenný chlieb ako pouliční predavači, holiči či taxikári. (str. 53-54)

Instagramové minirecenzie sú moje kratulinké názory na niektoré knižky, ktoré ste mohli zahliadnuť na instagramovom účte dusa.zeny .

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu