IG minirecenzia – Za oponou času

0
956
Za oponou času

Viliam Apfel – Za oponou času, Príbehy o ženách z našej histórie

Keď som otvorila knihu a začítala som sa, tak som zostala trocha v šoku. Čakala som rýdzo odborný štýl textu a vzhľadom na hrúbku knihy…možno päť životopisov. Autor však do nej vpísal 20 krátkych pripomienok na jednotlivé dámy. Niekedy to boli legendy, niekedy historické zápisy, ktoré dotvárali o nich obraz. Legendy sa však netýkali len ženských protagonistiek, ale i jednotlivých miest, hradov, v mnohých prípadoch už dnešných zrúcanín a časom zabudnutých objektov. Nebudem klamať, prvotný dojem bol sklamaním, kým som sa nenastavila, že pán Apfel si zvolil skôr populárno-náučný spôsob komunikácie so svojím čitateľom. Za jeho slovíčkami a vetami som občas pocítila sarkazmu i iróniu, čo sa mi s historickými faktami nespájalo ľahko.
Keď som už však bola nastavená na to, že texty sú odľahčené a priblížené skôr laickému jazyku, tak som sa do titulu ľahko ponorila a užívala si jednotlivé fragmenty istých osudov.

Siahnuť po knihe Za oponou času vám odporúčam najmä pre spojenie s našou minulosťou. Veľakrát nám chýbajú vedomosti o našom území, ako aj o významných osobnostiach, ktoré tu žili. Viliam Apfel vám neotvorí dvere do ich celého života, ale „z rýchlika“ vás prevedie aspoň do konkrétneho obdobia ich života. Mne veľmi ľahko učarujú rôzne legendy, ktoré sa spájajú s hradmi. Mala som to šťastie, že som naďabila na nové, ktoré som ešte nepoznala. Preto verím tomu, že každý čitateľ si tam nájde to svoje, čo je ešte pre neho novinka, i keď nevylučujem, že niektoré poznatky si zopakujete.

Útla publikácia zachytáva fragmenty zo života týchto žien: sv. Margita Uhorská, Helena Kottanerová, Alžbeta Bátoriová, Mária Kristína Habsburská, Mária Sečianska, Cinka Panna, Anička Jurkovičová, Levočská biela pani, Adela Ostrolúcka, Pani zo Spišského hradu, Helena Krušičová z Likavy, Otília Lubraniec-Dambska z Tatranskej Javoriny, Izabela de Bourbon, Štefánia Belgická, Margita Czóbelová, Geraldina Oponická, Anna Tárcajová a Beáta Lasky.

Ak chcete zistiť, prečo a ako sa spájajú s našim územím, stačí vám na to 1-2 hodiny čítania, v prepočte na strany: 95 s.