IG minirecenzia – Vrch prísľubov

1
1015
vrch prislubov

Adam Szustak – Vrch prísľubov

Vrch prísľubov je kniha, ktorú napísal poľský dominikán, ktorý je u našim severných susedov známy aj ako youtuber. Ja som sa k nemu dostala úplnou náhodou, no hneď ma zaujala tematika jeho kníh, na ktoré som videla len pozitívne recenzie. O tom, že svojim textom toho veľmi veľa čitateľovi dáva, som sa presvedčila už na začiatku tohto tenučkého titulu. Vrch prísľubov pojednáva tému desatora Božích prikázaní nie úplne tradičnými metódami a interpretáciami, aké sú nám prezentované na škole, poprípade v domácnosti. Kvázi vynecháva tú jednoduchosť a dá sa povedať, že ľuďmi vytvorenú povrchnosť nad prikázaniami, a snaží sa ich prehĺbiť do takej hĺbky, že recipient je tým očarený a možno aj zhrozený, že on sa nad tým takto nikdy nezamýšľal. Na príklad slúži prikázanie Nezabiješ!, ktoré sa nemusí interpretovať len ako fyzické zabitie, ale aj ako duchovné či psychické. Množstvo duchovného načerpania, rozjímania a vlastného prehĺbenia v tichu bolo cieľom knihy. Szustak pri knihe nerobí žiadne súdy, no veľmi profesionálne a zároveň laicky rozoberá jednotlivé prikázania. Je vidieť, že učí, lebo ten spôsob predávania informácií je naozaj prispôsobený v reči, v terminológii, v názornom zobrazení tomu tak, aby ho každý jednoducho pochopil. Názov knihy Vrch prísľubov je odzrkadlením hlavného posolstva desatora. Čo sa skrýva za jednotlivými prikázaniami, čo a prečo v rámci nich máme dodržiavať, ale aj čo Boh prikázaniami nám dáva. Autor svojimi interpretáciami povzbudzuje každého veriaceho a neveriacemu ukazuje motívy vo viere.

Jedna z myšlienok, ktorá ma veľmi oslovila (tých myšlienok a interpretácií je tam však kvantum) je:

„Nechceme byť tým, kým sme, zbavujeme sa teda seba v nádeji, že to, čo nie je naše, bude naším lepším ja. Takýmto spôsobom ničíme sami seba. Napodobňujeme iných, skúšame sa niekomu pripodobniť, usilujeme sa zmeniť len preto, aby sme sa na niekoho podobali, snažíme sa zariadiť si život tak, aby sme boli takí ako iní, pretože sa nám zdá, že takí ako iní budeme lepší. Takto vykonávame jednu z najzávažnejších krádeží – krádež nasmerovanú na nás samých. Veď Boh nás stvoril jedinečným a neopakovateľným spôsobom! Ak nebudeme sami sebou , nebudeme nikým.“ (str. 79)

Pre mňa bola kniha táto veľkým darom. Aj keď je maličká a tenučká svojim vnútrom je bohatá. Ďakujem Adamovi Szustakovi, ktorý mi ponúkol spoznávať dekalóg do väčšej hĺbky. Naozaj som sa zamyslela nad takými vecami, čo mi samej nikdy nenapadli.

vrch prislubov

Instagramové minirecenzie sú moje kratulinké názory na niektoré knižky, ktoré ste mohli zahliadnuť na instagramovom účte dusa.zeny .

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu