IG minirecenzia – Úžasné príbehy O. Henryho

0
1026
uzasne pribehy o. henrho

Úžasné príbehy O. Henryho

Veľmi zaujímavá knižka vydavateľstva Zabudnuté knihy sa ku mne dostala prostredníctvom jej prekladateľa a trvalo dlhší čas, kým som sa k nej aj reálne dostala. (to je len na moju hanbu) Keď som ju však začala čítať, tak sa jednalo o veľmi rýchle čítanie. Celá knižka je zbierkou štyroch poviedok (Dary troch kráľov, Skutočná náprava, Novinový príbeh, Láska zaneprázdneného makléra) a zdobia ju ilustrácie žiakov ZŠ. Tie poviedky sú dobré, sú rýchle, poučné a majú, čo povedať recipientovi. O. Henry bol uznávaný za určitú prekvapivosť, ktorá bola aspektom jeho tvorby. Túto prekvapivosť vnímate aj v týchto štyroch poviedkach, i keď na súčasnú dobu je to „lightovejšie“, keďže už sú iné trendy v literatúre. (O Henry sa narodil ešte v 19. storočí a zomrel na začiatku 20. storočia.) To sa však nijako nevylučuje z faktom, že ide o nadčasovú tvorbu. Každá jedna z týchto poviedok má čo povedať čitateľovi a v každom vzbudí úvahu nad sebou či celou spoločnosťou. Je v nich zobrazený obraz dnešnej doby a medziľudských vzťahov či vnímanie samého seba. Ak ich niekto prečíta a nezachytí posun sám v sebe, tak ich nečítal potom poriadne. Sú trefné, výstižné a krátke. Celá táto knižočka má 69 strán, z čoho text možno zaberá polovicu a preto je vhodná pre rýchločítačov a tých, ktorí nemajú toľko času si sadnúť ku knihe. Ja sa priznám, že na mňa toho bolo dosť málo.

Keby sa na každú poviedku mám pozrieť jednotlivo, tak najcitlivejšie vnímam prvú -Dary troch kráľov, ktorú som poznala už pred čítaním. Je to veľmi pekná a dojemná poviedka, ktorá zabrnká na citlivé miesta. Možno takou najprekvapivejšou bola pre mňa Novinový príbeh. Nešlo ani tak o dej ako o to spracovanie a dynamiku. Páčila sami najmä pre svoju hravosť s textom, nápaditosť a nadväznosť. Príbeh, ktorý u mňa veľmi nezabodoval bol posledný – Láska zaneprázdneného makléra. Vnímala som jeho myšlienku, no nezískal si ma. Neviem to nejako vysvetliť… Napokon Skutočná náprava je predobrazom toho, že by som bola skôr prekvapená, keby to inak skončí. Celá táto poviedka mi prišla veľmi naivná. Dobrá správa je, že ak máte radi šťastné konce, tak v tejto knižke sa ich dočkáte. 🙂

Ja som radšej za obsiahlejšie knižné tituly, ale na druhú stranu to bola určitá zmena. Radšej by som však bola za viac poviedok. Čo sa týka mínusov tak, i keď jednotlivé poviedky mali zvraty, tak tie závery neboli až-tak prekvapivé. Skôr by ma prekvapilo, keby skončia inak..  Vyvažovala to však sila jednotlivých úvah a myšlienok, ktoré z tých textov budú sálať aj o ďalších sto rokov. Ak ste poviedkový čitateľ a radi dáte na klasiku či silu témy a myšlienok, tak by vás tieto príbehy mohli zaujať. Mňa teraz mátajú určité škandalózne témy, ktoré sú opradené s menom autora. Tak asi trošku času venujem prehlbovaniu vedomostí o ňom.

Dokonca aj niektoré z jeho vlastných investícií boli ohrozené, a tak tento muž pracoval ako dobre nastavený, precízny a silný stroj – napnutý na maximum, idúci naplno, presný, bez zaváhania, so správnymi slovami a rozhodnutiami, pripravený konať rýchlo ako hodinky. Akcie a dlhopisy, úvery a hypotéky, investície a cenné papiere – tu sú svetom peniaze a niet tu miesta pre svet ľudí, alebo pre prírodu.“ (str. 64, Láska zaneprázdneného makléra)

Úžasné príbehy O. Henryho mi v e-knihe ponúkol prekladateľ tejto knižky I. Čonka, za čo veľmi pekne ďakujem. Na mojom blogu nájdete recenziu aj na jeho knihu Nikomu nebudeš chýbať.

Instagramové minirecenzie sú moje kratulinké názory na niektoré knižky, ktoré ste mohli zahliadnuť na instagramovom účte dusa.zeny .