IG minirecenzia – Terapia

1
932

Sebastian Fitzek – Terapia

Knižka Terapia nebolo moje prvé stretnutie s autorom, ale ako aj predtým, to čítanie bolo rýchle, zaujímavé a vyvolávajúce niekoľko otáznikov. Príbeh je o renomovanom psychiatrovi – Viktorovi Larenzovi, ktorému zmizne dcéra v čakárni. Tú ani po štyroch rokoch nikto nenašiel a tak sa Viktor rozhodne utiahnuť do víkendového domu na ostrov. Stretáva sa so záhadnou ženou, ktorá si ho vyžiada ako ošetrujúceho lekára, lebo má bludné predstavy. V tých predstavách sa stretáva s malým dievčatkom, ktoré sa ponáša na doktorovu dcéru. Doktor najprv váha, no napokon ju začne liečiť. Zvrtne sa to však až k výsluchu a k nečakaným zvratom.

Terapia je knižka, ktorú zhltnete za veľmi krátky čas a ani neviete ako. I keď nie je dlhá, je to presne dĺžka na navodenie „psycho nálady“ a každý nadšenec psychotriler si príde na svoje. Má to dynamiku, spád, logické nezrovnalosti, ktoré sa týkajú hlavného protagonistu, ako aj dôveryhodné a hodnoverné vyvrcholenie. V titule nechýba práca s postavami, množstvo priamych i nepriamych cestičiek, ktoré vedú recipienta k samotnému vyriešeniu detektívnej, ako aj psychiatrickej záhady. Nemôžem opomenúť ani skvelé opisy prostredia, ktoré navodia tú správnu atmosféru. Nevravím však, že som z knihy cítila strach, či veľké napätie, no také jemné zimomriavky tam boli. A najmä zvedavosť! Každý čitateľ počas čítania má svoje teórie a aj mne skrslo v hlave, že by to mohlo byť tak, ako to napokon skončilo. Nebola to však priama cesta. Veľakrát som sa pristihla, že o tom pochybujem. No napokon aj keď v niečom sa moje predstavy zhodovali s koncom, ktorý vytvoril autor, záver v niektorých aspektoch i tak prekvapil.

„Ako pod zvonom plným hmly. Presne pod ním som pochoval svoju nádej. Akoby sa otcove príznaky preniesli na mňa. Ako pri infekčnej chorobe. Iba s tým rozdielom, že rakovina nenapadla lymfatické uzliny, ale môj rozum. A metastázy sa nekontrolovateľne rozrastajú v mojej mysli.“ (str.44)

S celým titulom som bola spokojná. Bolo to príjemné čítanie a dobre som si pri knihe oddýchla. Bavila ma, no možno by som prijala ešte viac temnoty. Dostala ma však tým, ako mi autor umožnil ocitnúť sa v chorej hlave. Očaril ma svojimi opismi a taktiež ma presvedčil svojimi odbornými vedomosťami z oblasti psychiatrie. Celkovo knihu hodnotím ako kvalitný titul, ktorý minimálne poskytne pozitívny čitateľský zážitok. Ak teda máte slabosť na autora, alebo obľubujete psychotrilery, tento by ste isto nemali vynechať.

 

Stane sa z vás potencionálny detektív či vrah?

„Cítil sa ako uväznený v papierovom lese spomienok, ktoré ho nútili hľadieť svojej dcére do očí, úplne jedno, kam uprel zrak. Niekto musel všetok svoj voľný čas využiť na zbieranie informácií o únose. Objavil tu svätyňu choromyseľnosti. Niekto si z Josy urobil predmet šialeného, racionálne nevysvetliteľného kultu.“ (str. 178) 

Instagramové minirecenzie sú moje kratulinké názory na niektoré knižky, ktoré ste mohli zahliadnuť na instagramovom účte dusa.zeny .

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu